Marcin Tybura to obecnie najwyżej sklasyfikowany polski zawodnik w UFC. Kim jest Marcin Tybura? Gdzie trenuje Marcin Tybura? Wiek, waga, wzrost – jakie są parametry polskiego zawodnika? Ile zarabia Marcin Tybura?

Marcin Tybura kto to?

Marcin Tybura to polski zawodnik mieszanych sztuk walki występujący obecnie w najlepszej federacji świata, UFC. Treningi rozpoczął w wieku 21 lat za namową jednego z przyjaciół. W zawodowym MMA zadebiutował w 2011 roku. Tego samego roku wywalczył mistrzostwo Polski MMA w kategorii ciężkiej. W latach 2014-2015 był mistrzem federacji M-1. Tybura posiada także duże sukcesy w brazylijskim jiu jitsu. Do najważniejszych osiągnięć Polaka w bjj należy trzecie miejsce na mistrzostwach Europy IBJJF w Lizbonie w 2012 roku oraz druga lokata na Abu Dhabi World Pro rok później. W 2017 został posiadaczem czarnego pasa w brazylijskim jiu jitsu. Polski zawodnik ukończył studia na Uniwersytecie Łódzkim i jest magistrem wychowania fizycznego.

Marcin Tybura wiek, waga, wzrost

Marcin Tybura urodził się 9 listopada 1985 roku w Turku. Od początku swojej kariery walczy w kategorii ciężkiej, której limit jest ustanowiony jest na 120,2 kg. Najczęściej na wagę przed swoimi walkami wnosi około 114 kilogramów. Polski zawodnik posiada 191 centymetrów wzrostu.

Marcin Tybura walki

Marcin Tybura zadebiutował w MMA 5 listopada 2011 roku na mistrzostwach Polski w MMA. W finale turnieju pokonał Adama Wieczorka. Po wygraniu sześciu walk z rzędu podpisał kontrakt z rosyjską organizacją M-1 Global, dla której zadebiutował 27 lutego 2013 roku. W debiucie pokonał Denisa Komkina. Po osiągnięciu rekordu 10-0 Tybura otrzymał szansę walki o pas federacji M-1 na gali M-1 Challenge 50 w Petersburgu. Polak zmierzył się ze swoim rodakiem, Damianem Grabowskim, który w tamtym momencie legitymował się znakomitym bilansem 19-1. „Tybur” zwyciężył przez poddanie już w pierwszej rundzie. Pierwszą porażkę zanotował w swojej 13 walce kiedy zmierzył się Stephanem Pützem. Niemiec zwyciężył w trzeciej rundzie. Sędzia przerwał pojedynek po tym jak Pütz złamał Tyburze nos. Po tej walce polski zawodnik zanotował jeszcze jedną wygraną w federacji M-1, a po niej podpisał kontrakt z najlepsza federacją świata, UFC.

Marcin Tybura UFC

21 stycznia 2016 Marcin Tybura podpisał kontrakt z największą i najmocniejszą federacją MMA na świecie, UFC. Dla amerykańskiego giganta zadebiutował niespełna cztery miesiące później na gali UFC Fight Night 86. Przeciwnikiem Polaka był Timothy Johnson. Tybura przegrał tę walkę jednogłośną decyzją na punkty. Po tej porażce zanotował serię trzech zwycięstw z rzędu czym zasłużył sobie na walkę wieczoru z byłym mistrzem UFC w kategorii ciężkiej, Fabricio Werdumem. Starcie odbyło się na gali UFC Fight Night 121 i po pięciorundowej batalii zakończyło się porażką Polaka na punkty. Po tej walce Marcin Tybura zanotował tylko jedną wygraną i trzy przegrane. Na zwycięską ścieżkę powrócił na gali UFC on ESPN+ 27 w Norfolk gdzie pokonał Sergeya Spivaka. Po tej walce polski zawodnik wygrywał kolejno z Maksimem Griszynem, Benem Rothwellem, Gregiem Hardym oraz Waltem Harrisem. W ostatnim pojedynku przegrał z Alexandrem Volkovem.

Zobacz także: Typy na UFC

Marcin Tybura UFC ranking

Seria pięciu zwycięstw z rzędu wywindowała Marcina Tyburę w 2021 roku na ósme miejsce w rankingu UFC w kategorii ciężkiej. Tym samym wyrównał swoje osiągnięcie z 2017 roku. Wtedy, przed walką z Fabricio Werdumem, również zajmował ósmą lokatę. Byłą to najwyższa pozycja jaką 36-latek zajmował w rankingu UFC w karierze. Obecnie jest na dziewiątej pozycji.

Marcin Tybura klub

Marcin Tybura przez długi okres trenował w S4 Fight Club w Warszawie. Jednak po rozpadzie klubu w 2017 roku zdecydował się przenieść do Stanów Zjednoczonych, aby trenować w jednym z najlepszych klubów MMA na świecie, Jackson Wink w Albuquerque. Kolejnym miejscem gdzie Marcin Tybura zdecydował się przygotowywać do walk był Syndicate MMA w Las Vegas. Od pewnego czasu głównym klubem Polaka jest Ankos MMA, jednak trenuje on również w Aligatores Fight Club.

Marcin Tybura zarobki

Odkąd Marcin Tybura walczy w UFC gaże za jego pojedynki są upublicznione. Według portalu The Sports Daily podczas całej swojej kariery w UFC polski zawodnik zarobił ponad 1,5 miliona dolarów co daje niespełna 6 milionów złotych. Ta kwota jednak z całą pewnością nie trafiła do kieszeni 36-latka, ponieważ należy pamiętać o podatkach oraz pensji dla trenerów i menadżera.

Marcin Tybura Instagram

Marcin Tybura od dłuższego już czasu jest aktywny w mediach społecznościowych. Na jego Instagramie możemy zobaczyć zdjęcia z treningów, a także posty sponsorowane, na których zawodnik poleca różne produkty. Konto polskiego zawodnika można znaleźć po nicku @tyburamarcin. Na ten moment 36-latek posiada 103 tysiące followersów.


1. Gdzie trenuje Marcin Tybura?
Obecnie głównym klubem Polaka jest Ankos MMA, jednak trenuje on również w Aligatores Fight Club.
2. Ile zarabia Marcin Tybura?
Według portalu The Sports Daily Marcin Tybura do tej pory za swoje walki w UFC zarobił około 6 milionów złotych.