Jon Jones to amerykański zawodnik MMA. Przez wielu jest uważany za najwybitniejszego zawodnika w historii. Był mistrzem UFC w wadze półciężkiej w latach 2011-2015 i 2018-2020, a od 2023 roku jest mistrzem wagi ciężkiej.

Jon Jones wiek

Ile lat ma Jon Jones? Jon Jones urodził się 19 lipca 1987 roku. Oznacza to, że aktualnie ma 36 lat.

Jon Jones waga

Jon Jones przez większość kariery walczył w kategorii półciężkiej, której limit jest ustalony na 93 kg. Aktualnie swoje pojedynki toczy w dywizji ciężkiej, a jego waga wynosi 112 kilogramów.

Jon Jones wzrost

Wzrost Jona Jonesa to 193 centymetry.

Jon Jones rekord

Rekord Jona Jonesa jest bogaty w wiele zwycięstw. Amerykanin ma na swoim koncie 29 walk (27-1, 1NC).

Rekord MMA: 27-1, 1NC

Jon Jones MMA

Jon Jones rozpoczął zawodową karierę w 2008 roku. W ciągu pierwszych trzech miesięcy kariery udało mu się wygrać sześć walk przed czasem i z rekordem 6-0, w lipcu 2008 roku, podpisał kontrakt z organizacją UFC. Zadebiutował w niej podczas starcia z Brazylijczykiem Andre Gusmao. Pojedynek zakończył się wygraną Jona Jonesa na punkty.

Po dwóch kolejnych, wygranych pojedynkach passa zwycięstw dobiegła końca. Podczas walki z Mattem Hamillem w 2009 roku Jon Jones został zdyskwalifikowany za nielegalne ciosy łokciem, podczas pierwszej rundy. Była to pierwsza i jak na razie jedyna porażka tego zawodnika.

Jones wygrał trzy kolejne starcia i w swojej ósmej walce w UFC stanął przed szansą zdobycia mistrzostwa w wadze półciężkiej. 19 marca 2011 roku Jones zmierzył się z Mauricio Ruą na UFC 128 o pas. Amerykanin pokonał rywala w trzeciej rundzie przez TKO i tym samym, mając 23 lata i 242 dni, stał się najmłodszym mistrzem UFC w historii.

Kolejne lata kariery wciąż wiązały się z sukcesami zawodnika. Jones w latach 2011-2015 zanotował bowiem aż osiem skutecznych obron mistrzowskiego pasa. W lipcu 2016 roku "Bones" został zawieszony przez potencjalne naruszenie zasad polityki antydopingowej. Na skutek tego wydarzenia nie odbyła się jego walka z Danielem Cormierem. Kilka miesięcy później, bo w listopadzie, tego samego roku komisja podjęła decyzję o zawieszeniu zawodnika na rok i odebranie mu pasa mistrzowskiego. W organizmie sportowca wykryto klomifen i letrozol.

W 2017 roku, po odbyciu zawieszenia, wygrał z Cormierem odzyskując tym samym mistrzostwo wagi półciężkiej. Tego samego roku powrócił jednak temat dopingu. U zawodnika ponownie wykryto niedozwoloną substancję - turinabol. To skutkowało odebraniem pasa Jonesowi i zawieszeniem na okres 15 miesięcy.

Powrót po zawieszeniu

Jones wrócił do startów w grudniu 2018 roku, pokonując Alexandra Gustafssona przez KO w trzeciej rundzie. W kolejnych walkach pokonywał kolejno Anthony'ego Smitha, Thiago Santosa i Dominicka Reyesa. W 2020 roku zdecydował się zwakować pas wagi półciężkiej. Jon Jones powrócił w 2023 roku na gali UFC 285. Amerykanin zmierzył się z Cirylem Gane’em o wakujące mistrzostwo wagi ciężkiej. Jones wygrał już w pierwszej rundzie całkowicie deklasując Gane.

Jon Jones osiągnięcia

Przez wiele lat swojej kariery Jon Jones odniósł wiele sukcesów. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich.

MMA:

  • 2008 - mistrz USKBA w wadze półciężkiej
  • 2011-2015 - mistrz UFC w wadze półciężkiej (ośmiokrotna obrona tytułu)
  • 2016 - tymczasowy mistrz UFC w wadze półciężkiej
  • 2017-2017 - mistrz UFC w wadze półciężkiej (utrata mistrzostwa w związku z pozytywnym wynikiem antydopingowym)
  • 2018-2020 -  mistrz UFC w wadze półciężkiej
  • 2023 -  mistrz UFC w wadze ciężkiej

Zapasy:

  • 2006 - NJCAA All-American
  • 2006 - NJCAA Junior Collegiate Championship – 1. miejsce

Jon Jones najlepsze walki

Jon Jones stoczył wiele fantastycznych walk. Amerykanin znany jest ze swojego niekonwencjonalnego i efektownego stylu. Warto wyróżnić dwie walki Jonasa, które z pewnością szczególnie zapadły kibicom w pamięć.

UFC 232: Jon Jones vs Alexander Gustafsson 2 (2018)

Pierwsza walka Jon Jones vs Alexander Gustafsson była świetnym widowiskiem. W wyrównanym starciu, w pełnym wymiarze czasowy, lepszy okazał się “Bones”. Po pięciu latach Jones i Gustafsson spotkali się w Los Angeles, aby zawalczyć w rewanżu podczas gali UFC 232.

Pierwsza runda przebiegła spokojnie. Jones dążył do klinczu i atakował przeciwnika swoimi klasycznymi kopnięciami na kolano oraz na korpus. Po powrocie z narożnika na drugą rundę Amerykanin wyglądał na bardziej pewnego siebie. Korzystał z łokci i kąsał wykroczną nogę szweda niskimi kopnięciami.

W trzeciej odsłonie Jones obalił rywala, co zwiastowało zbliżający się koniec pojedynku. Przeszedł do pozycji bocznej, a następnie zajął jego plecy. Kilka mocnych uderzeń wystarczyło, żeby sędzia przerwał pojedynek. Jones wygrał przez techniczny nokaut i ponownie został mistrzem wagi półciężkiej.

UFC 285: Jon Jones vs Ciryl Gane (2023)

Trzy lata poza oktagonem poświęcił Jon Jones, by właściwie przygotować się do wejścia w wagę ciężką. Zaznaczenie swojej pozycji trwało znacznie krócej, bowiem nieco ponad dwie minuty.

Doświadczony w wadze półciężkiej Jones drażnił przeciwnika szybkimi ciosami, by po minucie zanotować pierwsze obalenie, genialnie kontrując lewy sierpowy Gane’a. Utrzymywał przewagę przy siatce, odbierając przeciwnikowi pole manewru. Jego oponent próbował się podnieść, jednak Amerykanin szybko posadził go na matę, otwierając sobie furtkę do założenia gilotyny z góry.

Po krótkiej chwili Francuz musiał uznać wyższość “Bones’a”, który tym samym powrócił na tron rankingu P4P (pound for pound) po kilku latach przerwy. Tej nocy coraz więcej ekspertów zaczęło określać go mianem najlepszego zawodnika w historii MMA.

Jon Jones ciekawostki

Bogaty życiorys sportowca zapewnia nas o wielu ciekawych informacjach związanych z karierą i życiem prywatnym Amerykanina. Czego możemy się o nim dowiedzieć?

Jon Jones rodzina

Jon Jones urodził w Rochester, w stanie Nowy York. Wychował się w religijnej rodzinie. Jego ojciec jest pastorem w Mount Sinat Church of God in Christ w Binghamton. Od początku przygody ze sztukami walk zniechęcał syna do pasji. Jones jest jedynym z czworga dzieci.

Bracia również związani są ze sportem. Starszy, Arthur jest byłym defensywnym liniowym futbolu amerykańskiego. Reprezentował klub Baltimore Ravens, Indianapolis Colts i Washington Redskins. Młodszy, Chandler jest zewnętrznym linebackerem w klubie Arizona Cardinals. Siostra, Carmen zmarła na guza mózgu przed swoimi osiemnastymi urodzinami.

Jon Jones wypadek

Jon Jones słynie z kontrowersyjnego życia, powiązanego z łamaniem prawa. Najgłośniejszym wydarzeniem, spoza sportowego życia, zawodnika okazał się wypadek samochodowy.

W 2015 roku policja w Meksyku zawiadomiła o poszukiwaniach Jonego Jonesa. Został oskarżony o spowodowanie wypadku i ucieczkę z miejsca zdarzenia. Mężczyzna przejechał na czerwonym świetle na skrzyżowaniu, rozbijając przy tym dwa inne pojazdy. Na miejscu wypadku zostawił ciężarną kobietę w jednym z poszkodowanych aut bez pomocy. Według świadków mężczyzna powrócił na miejsce zdarzenia, zabierając ze sobą tylko i wyłącznie gotówkę pozostawioną w swoim pojeździe.

Podczas rozprawy sądowej nie przyznał się do postawionych mu zarzutów - zranienia osób trzecich i umyślnego opuszczenia terenu. Sąd zniósł wszelkie ograniczenia spoczywające na sportowcu. Jon Jones mógł pozostać na wolności pod przymusem kontaktu ze swoim adwokatem i przestrzegania adekwatnych warunków. Tego samego dnia, po rozprawie dyrektor UFC zarządził o odebraniu mu tytułu i zawieszeniu na czas nieokreślony.

Kilka miesięcy później Jones przyznał się do popełnionego przestępstwa i został skazany na 18 miesięcy nadzoru kuratora. Mężczyzna był upoważniony do podróżowania w celach związanych wyłącznie z pracą, a także do 72 odrębnych wystąpień na cele charytatywne lub na rzecz młodzieży.

Jon Jones problemy prawne

W 2012 roku aresztowano Jonesa za jazdę pod wpływem, jednak wypuszczony go po wpłacie kaucji przez jego matkę. Przyznał się do winy, a także zobowiązał do zapłaty tysiąca dolarów grzywny, zainstalowania blokad zapłonu w swoich pojazdach, ukończenia kursu dla ofiar. Sportowiec miał również zawieszone prawo jazdy na 6 miesięcy.

W 2019 roku został oskarżony o pobicie kelnerki w klubie ze striptizem. Kelnerka oskarżyła go o spoliczkowanie i molestowanie. Jones podczas rozprawy przyznał się do zarzutów i otrzymał 90-dniowy odroczony wyrok, w ramach którego nie mógł naruszyć prawa, miał zakaz spożywania używek i powrotu na miejsce zdarzenia.

W 2020 roku został ponownie oskarżony o prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości, a także za wystrzał z broni palnej. Został skazany na cztery dni aresztu domowego, rok nadzoru kuratorskiego, minimum 90 dni terapii ambulatoryjnej oraz 48 godzin prac społecznych.

W 2021 roku Jones został aresztowany w Las Vegas pod zarzutem przemocy domowej i uszkodzenia mienia. Po zdarzeniu przebywał w areszcie śledczym, natomiast jego rozprawa odbyła się 25 września.


Ile lat ma Jon Jones?
Jon Jones urodził się 19 lipca 1987 roku, a więc aktualnie ma 36 lat.
W jakim wieku Jones zdobył mistrzostwo UFC?
Jon Jones zdobył pas UFC mając 23 lata i 242 dni.