W piątkowe popołudnie władze Premier League opublikowały oświadczenie, w którym dowiadujemy się, że Everton zostaje ukarany odjęciem dziesięciu punktów za nieprawidłowości finansowe z sezonu 21/22.

Everton ukarany przez władze Premier League

O karze dla ekipy The Toffees było wiadomo już od dawna. W zeszłym roku kluby Burnley i Leeds United zwróciły się do władz Premier League z prośbą o zbadanie budżetu finansowego Evertonu. Z danych finansowych dowiedzieliśmy się, że klub z Goodison Park w ciągu trzech lat miał zanotować straty w wysokości 371,8 miliona funtów. W przepisach Premier League znajduje się zapis, gdzie jest napisane, że kluby mogą maksymalnie tracić 105 milionów funtów przez trzy lata. Zespołowi z dzielnicy Liverpoolu groziło również zakaz transferowy, albo odjęcie maksymalna kara punktowa w wysokości odjęcia 12 punktów.

Sam Everton postanowiło opublikować oświadczenie w tej sprawie, gdzie możemy przeczytać:

-Everton jest zarówno zaszokowany, jak i rozczarowany orzeczeniem Premier League. Uważamy, że komisja nałożyła zupełnie nieproporcjonalną i niesprawiedliwą karę sportową. Klub zakomunikował już, że zamierza się od niej odwołać. Rozpocznie się teraz cały czas, a sprawa zostanie rozpatrzona przez komisję odwoławczą zgodnie z przepisami Premier League.

Dzisiejsza decyzja władz Premier League powoduje, że podopieczni Seana Dyche'a po odjęciu dziesięciu punktów spadają w tabeli Premier League na przedostatnią, dziewiętnastą pozycję. Do miejsca siedemnastego, na którym znajduje się obecnie Luton Town, Evertonowi brakuje dwóch "oczek".