Jan Błachowicz swój kolejny pojedynek stoczy z niepokonanym od pięciu walk Gloverem Teixeirą. Dla Polaka, po wygranej z Isrealem Adesanyą, będzie to druga obrona pasa mistrzowskiego kategorii półciężkiej. 41-letni Brazylijczyk w swojej karierze dostąpił już zaszczytu walki o mistrzostwo UFC w 2014 roku jednak po pięciorundowej batalii musiał uznać wyższość Jona Jonesa. Teraz, po 14 pojedynkach, ponownie stanie przed szansą wywalczenia pasa najlepszej organizacji MMA na świecie.

Błachowicz – Teixeira – walka na UFC

Jan Błachowicz zajmuje obecnie szóste miejsce w rankingu UFC bez podziału na kategorie wagowe. Droga jaką przebył 38-latek, aby znaleźć się tak wysoko bez wątpienia nadaje się na historię filmową. Cztery lata temu, po czterech porażkach w pięciu pojedynkach, był bliski zwolnienia z UFC. Jednak los chciał, że amerykański gigant organizował swoją galę w Polsce i „Cieszyński Książę” był niezbędny do promocji wydarzenia. Były mistrz KSW wykorzystał tę szansę. Błachowicz nie tylko wygrał z Devinem Clarkiem, ale zdobył również bonus za poddanie wieczoru. W kolejnych walkach udowodnił, że mylili się ci, którzy twierdzili, że jest za słaby aby mierzyć się z najlepszymi. W kolejnych dziewięciu pojedynkach przegrał tylko raz. Przed starciem o pas mistrzowski z Dominickiem Reyesem w pięknym stylu znokautował Luke'a Rockholda oraz Coreya Andersona dzięki czemu cały świat poznał czym jest „Legendary Polish Power”.

Najwięcej jednak Polak zyskał na ostatnim pojedynku z Isrealem Adesanyą. Nigeryjczyk przystępował do walki z Błachowiczem legitymując się nieskazitelnym rekordem 20-0. Zdecydowana większość ekspertów oraz zawodników nie dawała szans byłemu mistrzowi KSW. Uważano, że „The Last Stylebender” dzięki swojej genialnej stójce zdoła wypunktować Polaka i zostanie piątym zawodnikiem w historii, który będzie miał na swoim koncie dwa pasy mistrzowskie UFC jednocześnie. Tak się jednak nie stało. Błachowicz nie odstawał od mistrza kategorii średniej w stójce, a dzięki swojej dominacji w parterze pewnie zwyciężył walkę na kartach punktowych. Tym pojedynkiem Polak udowodnił, że bez wątpienia znajduje się obecnie w gronie najlepszych zawodników na świecie bez podziału na kategorie wagowe.

Kim jest Jan Błachowicz z UFC?

Glover Teixeira, podobnie jak Błachowicz, przebył długą i krętą drogę, aby dostać szansę walki o pas. Przed swoim pierwszym pojedynkiem o mistrzostwo UFC 41-latek miał na swoim koncie 20 wygranych z rzędu. Jon Jones przerwał jednak tę imponującą passę i pokonał Brazylijczyka jednogłośnie na punkty. W kolejnych walkach Teixeira nie potrafił ustabilizować formy. Przeplatał wygrane z przegranymi. Jednak zwycięstwo nad Karlem Robertsonem na początku 2019 roku rozpoczęło kolejny marsz Teixeiry na szczyt. Pięć kolejnych zwycięstw sprawiło, że 41-latek ponownie stał się pretendentem do walki o pas kategorii półciężkiej. Jeśli Brazylijczykowi udałoby się pokonać Błachowicza zostałby on drugim najstarszym mistrzem w historii UFC. Nikt nie ma wątpliwości, że pojedynek z Polakiem będzie ostatnią szansą na zdobycie tytułu przez Teixeirę bowiem w kolejce do walki o pas czekają już Jiri Prochazka i Aleksandar Rakić.

Kursy bukmacherskie na walkę Błachowicz - Teixeira

Fortuna nie ma wątpliwości, że Jan Błachowicz powinien zdecydowanie zwyciężyć pojedynek z Gloverem Teixeirą. Choć ciężko w to uwierzyć podczas całej swojej kariery w UFC, pochodzący z Cieszyna zawodnik, zaledwie dwukrotnie wychodził do klatki jako faworyt. Były to walki z Igorem Pokrajacem w 2016 roku i Jacare Souzą niespełna dwa lata temu. W pozostałych pojedynkach był on stawiany w roli underdoga lub kursy były bardzo wyrównane. Jednak po zwycięstwie z Israelem Adesanyą notowania Polaka mocno poszybowały w górę. Aktualne kursy na zwycięstwo Jana Błachowicza kształtują się w okolicach 1,30, zaś na triumf Teixeiry około 3,40. Fortuna uważa też, że bardziej prawdopodobne jest rozstrzygnięcie tej walki przed czasem. Na zakończenie pojedynku przed upływem pięciu rund kursy wynoszą 1,35, a na to, że o wyniku zadecydują sędziowie 2,75.

Odbierz bonus powitalny Fortuny, postaw na wygraną Błachowicza i za każde 100zł, zyskaj 140 złotych.

Typ na walkę Błachowicz - Teixeira

Mimo tego, że eksperci oraz legalni bukmacherzy uważają Błachowicza za zdecydowanego faworyta, to z pewnością nie będzie to łatwa przeprawa dla polskiego zawodnika. Glover Teixeira zdaje się przeżywać obecnie drugą młodość. Cztery z pięciu ostatnich walk wygr przed czasem. To jak trudnym przeciwnikiem dla Polaka będzie 41-letni Brazyliczyk świetnie obrazuje walka Teixeiry z Thiago Santosem. Santos jest jedynym zawodnikiem, z którym Błachowicz przegrał przez nokaut. Teixeira natomiast zdominował pochodzącego z Rio de Janeiro zawodnika. Z łatwością obalał swojego rodaka, łatwo przechodził pozycje, kilkukrotnie udało mu się być także w pełnym dosiadzie. W trzeciej rundzie pokazał też, że dobrze radzi sobie walcząc z pleców. Pojedynek zakończył duszeniem.

To właśnie na umiejętności parterowe Brazylijczyka będzie musiał najbardziej uważać Błachowicz. Ciężko bowiem wyobrazić sobie, aby 38-latek dał się zaskoczyć Teixeirze w stójce skoro krzywdy w tej płaszczyźnie nie zrobił mu Adesanya. Trzeba jednak pamiętać, że Cieszyński Książę” to także wybitny parterowiec. Od 2017 roku posiada czarny bas w brazylijskim jiu-jitsu. 41-letni Brazylijczyk z pewnością wyjdzie do tej walki zmotywowany jak nigdy. Natomiast jeśli Polak zaprezentuje tak wysoką formę jak w poprzednich pojedynkach powinien po raz drugi obronić mistrzowski tytuł. Biorąc pod uwagę, że Glover Teixeira należy do jednych z najbardziej wytrzymałych i najtwardszych zawodników walka powinna skończyć się wygraną Błachowicza na punktu.

Typ: BŁACHOWICZ NA PUNKTY

Kurs: 3,50

Codzienne typy możesz sprawdzić w Typach Dniach!

Gdzie obejrzeć walkę Błachowicz - Teixeira - transmisje

Gala UFC 267 odbędzie się 30 października 2021 roku. Pojedynek pomiędzy Janem Błachowiczem a Gloverem Teixeirą będzie można obejrzeć na różne sposoby. Pierwszym z nich jest wykupienie dostępu do oficjalnej platformy amerykańskiej organizacji – UFC Fight Pass. Tam można obejrzeć wszystkie gale UFC. Transmisje walk zapewnia także legalny bukmacher Fortuna. Aby skorzystać z tej propozycji załóż konto i skorzystaj z bonusu powitalnego w Fortunie! Galę z udziałem Jana Błachowicza od 18:00 pokaże Polsat Sport.


Ile razy do tej pory Glover Teixeira stawał przed szansą wywalczenia mistrzostwa UFC?
Teixeira tylko raz walczył o mistrzowski tytuł.
Kogo w ostatniej walce pokonał Jan Błachowicz?
„Cieszyński Książę” w swojej ostatniej walce jednogłośnie na punkty pokonał Israela Adesanyę.