Artur "Waluś" Walczak nie żyje - przekazano 26 listopada 2021 roku. Kim był popularny strongman i zawodnik sportów walki?

Kim jest Artur Walczak?

Artur Walczak, znany jako Waluś, był polskim zawodnik sportów siłowych i sportów walki. Popularność zyskał jako strongman, startując przez lata w różnego rodzaju zawodach w dyscyplinie sportu, którą kilkanaście lat temu spopularyzował w naszym kraju Mariusz Pudzianowski. Następnie, podobnie jak Pudzian, przebranżowił się i rozpoczął starty w MMA.

Urodził się w Gnieźnie.

Artur Walczak wiek, waga, wzrost

Jeśli chodzi o wiek, Artur Walczak urodził się w 1976 roku. Biorąc pod uwagę wzrost, Walczak mierzył 188 centymetrów. Waga Walusia to około 135 kilogramów.

Artur Walczak wymiary

Jeśli chodzi o wymiary, w sieci można znaleźć informacje sprzed wielu lat, biorąc pod uwagę Walusia. Dowiedzieć się wówczas mogliśmy, że jego biceps mierzy 52 centymetry, a udo - 75. Z racji tego, że to dane sprzed wielu lat, z pewnością wiele w tej kwestii mogło się zmienić.

Artur Walczak strongman

Artur Walczak jako strongman startował przez lata na arenach krajowych i międzynarodowych. Karierę rozpoczął około 20 lat temu. Jego największym sukcesem było pobicie rekordu świata, jeśli chodzi o konkurencję „spacer farmera”.

Artur Walczak MMA

W ostatnich latach niezwykle popularne stało się przebranżawianie się strongmanów ze sportów siłowych na MMA. Podobnie sprawa miała miejsce w przypadku Walczaka. Waluś w MMA zadebiutował w 2017 roku, przegrywając przed czasem z Filipem Stawowym na gali Slugfest 10.

Artur Walczak walka

Artur Walczak walka, czyli kiedy odniósł pierwszą wygraną w MMA? Doszło do tego na gali Slugfest 12 w październiku 2017 roku. Pokonał wówczas przez TKO w drugiej rundzie Ireneusza Strawę, zapisując tym samym swój pierwszy triumf w zawodowym MMA.

Artur Walczak FAME MMA

Rok później Waluś zadebiutował w FAME MMA. Na drugiej gali tej organizacji zmierzył się z innym strongmanem – Piotrem Czapiewskim, którego pokonał szybko w pierwszej rundzie. Jak się okazało, był to jego ostatni występ zarówno w FAME MMA, jak i ogólnie w MMA. Bilans Walczaka w MMA wynosi więc 2-1, a wszystkie jego pojedynki zakończyły się przed czasem.

Zobacz także - typy na FAME MMA.

Artur Walczak Punchdown

W kolejnych latach Walczak występował w organizacji Punchdown, czyli w pojedynkach na liście. Charakterystyczny i zawsze uśmiechnięty strongman szybko stał się ulubieńcem kibiców, startując na kolejnych edycjach tych nietypowych walk. Na gali Punchdown 5 doszło jednak do tragedii...

Zobacz także - historia, organizatorzy, zasady Punchdown.

Artur Walczak nokaut

Artur Walczak nokaut w walce z Dawidem „Zalesiem” Zalewskim zakończył się bowiem tragicznie. Zaleś trafił potężnie Walusia, który został znokautowany i padł na „deski”. Jak się okazało, obrażenia w tym przypadku były znacznie poważniejsze, niż tylko kilkuminutowa utrata przytomności po nokaucie. Walczak trafił do szpitala, gdzie wprowadzono go w stan śpiączki farmakologicznej.

Artur Walczak stan zdrowia

O tym, jak wyglądał stan zdrowia Walusia, informował między innymi jego kolega Piotr „Bonus BGC” Witczak. Zawodnik z Poznania zdawał relację ze szpitala, informując, że szanse na to, że Waluś przeżyje, są minimalne. Wygląda jednak na to, że ciąg dalszy sprawy będzie miał w tym przypadku konsekwencje, gdyż organizacja Punchdown prawdopodobnie skieruje sprawę na drogę sądową, pozywając Witczaka za szerzenie tego typu informacji, w tym między innymi sugerowanie, że na miejscu gali Waluś nie otrzymał odpowiedniej pomocy medycznej.

Walka na Punchdown 5 zakończyła się tragicznie. Na organizację wylała się fala krytyki, a wielu kibiców czy ekspertów sugeruje, że prędzej czy później musiało do czegoś takiego dojść, biorąc pod uwagę brutalną formułę pojedynków.

26 października prokuratura we Wrocławiu poinformowała o wszczęciu dochodzenia w sprawie wydarzeń z gali Punchdown 5.

Waluś nie żyje

26 listopada 2021 roku przekazano tragiczne informacje o śmierci zawodnika, którego nie udało się uratować po feralnej gali. O tym, że Artur "Waluś" Walczak nie żyje, poinformowały zarówno media branżowe, jak i zawodnicy czy przedstawiciele świata sportów walki.

Artur Walczak rodzina

Artur Walczak rodzina to z pewnością ci, którzy najmocniej przeżyli wydarzenia podczas gali Punchdown 5. W sieci próżno szukać informacji na temat tego, czy Waluś ma żonę i dzieci.

- Gdy okazało się, że wystąpię na Punchdown 3, cała rodzina niemal mnie wyklęła. Miałem takie suszenie głowy... Podobnie było w przypadku startów w MMA – powiedział w materiale promocyjnym przed galą Punchdown 5, mówiąc, że prawdopodobnie będzie musiał wyłączyć telefon, gdyż siostra nie da mu spokoju.

Artur Walczak Instagram

Profil Walusia na Instagramie można znaleźć pod nazwą „artur_walus_walczak”. Jego konto śledzi ponad 10 tysięcy obserwujących.


Jak brzmi pseudonim Artura Walczaka?
Mężczyzna znany był jako Waluś.
Ile lat ma Artur Waluś?
Mężczyzna urodził się w 1976 roku. Zmarł w 2021 roku.