Władze La Liga przedłużyły porozumienia o współpracy z K League do zakończenia 2026 roku. Na chwilę obecną porozumienie dotyczy procesu szkolenia zawodników i trenerów, doradztwa w zakresie produkcji audiowizualnej, sesji dotyczącej kontroli ekonomicznej i jej wdrażania, jednak od początku kolejnego roku, współpraca ma zostać poszerzona.

Jakie zmiany w porozumieniu pomiędzy LaLiga i K League od 1 stycznia 2024 roku?

Nowa umowa ma dotyczyć takich zagadnień jak m.in. e-sport, piłka nożna kobiet, przygotowanie dnia meczowego, szkolenia akademickie, walka z rasizmem i z innymi formami dyskryminacji. Na chwilę obecną na mocy współpracy czołowe kluby koreańskie wyjeżdżają na obozy szkoleniowe na płw. Iberyjski, gdzie mogą mierzyć się z podstawowymi jedenastkami Atlético de Madrid, Leganés, Rayo Vallecano i Getafe.

Dyrektorzy klubów K League już teraz odwiedzają Hiszpanię, aby móc zobaczyć z pierwszej ręki, w jaki sposób funkcjonują drużyny takie jak m.in. FC Barcelona, Valencia CF, RCD Espanyol de Barcelona, Villarreal CF i Atlético de Madrid. Doświadczenie z tym związane sprawia, że kluby K League stają się organizacyjnie profesjonalne, powstaje wewnętrzna struktura.

Jak najważniejsze persony K League i LaLiga oceniają owoce współpracy?

Yeong Sang Cho, sekretarz generalny K League stwierdził, że odkąd doszło do porozumienia z LaLiga, organizacja poczyniła znaczne sukcesy. Koreańczyk liczy, że dalsze działania pozwolą obu organizacjom w osiągnięciu celów i we wzroście statusu w światowej piłce nożnej. Oscar Mayo, dyrektor wykonawczy LaLiga jest bardzo zadowolony ze współpracy z K League. Podkreśla, że odkrywa coraz więcej możliwości współpracy i wymiany doświadczeń. Hiszpan wierzy, że dalsza współpraca okaże się bardzo owocna, skorzystają na niej zarówno LaLiga jak również K League.