72. Turniej Czterech Skoczni odbędzie się w dniach 28 grudnia - 6 stycznia. To najbardziej prestiżowy turniej w kalendarzu. Co ciekawe, jego historia jest dłuższa, aniżeli Pucharu Świata.

Turniej Czterech Skoczni

Pierwsza edycja Turnieju Czterech Skoczni odbyła się w 1953 roku. Rozgrywany tradycyjnie na przełomie grudnia i stycznia na czterech skoczniach - w Niemczech (Oberstdorf i Ga-Pa) i w Austrii (Innsbruck, Bischofshofen).

Pierwszą edycję Turnieju Czterech Skoczni wygrał Austriak Josef Bradl. Najlepszym zawodnikiem w historii turnieju jest natomiast Fin Janne Ahonen.

Poniżej prezentujemy listę najciekawszych statystyk:

  • Najwięcej zwycięstw w turnieju - Janne Ahonen (Finlandia) - 5 wygranych.
  • Najwięcej zwycięstw w konkursach - Jens Weißflog (Niemcy) i Bjoern Wirkola (Norwegia) - po 10 wygranych
  • Najwięcej miejsc na podium w klasyfikacji generalnej turnieju - Janne Ahonen (Finlandia) - 10 razy.
  • Najwięcej miejsc na podium w pojedynczych konkursach TCS - Janne Ahonen (Finlandia) i Jens Weißflog (Niemcy) - 29 razy.
  • Najwięcej zwycięstw z rzędu w TCS - Bjoern Wirkola (Norwegia) - 3 wygrane.

Turniej Czterech Skoczni bywa też nazywany terminem tzw. Wielkiego Szlema. Do tej wszystkie cztery konkursy Turnieju Czterech Skoczni wygrali:

  • Niemiec Sven Hannawald (2002), wynik był zaskoczeniem, skoczek klubu SC Hinterzarten, przed Turniejem Czterech Skoczni tracił do Adama Małysza 411 punktów w rankingu FIS Pucharu Świata.
  • Polak Kamil Stoch (2018).
  • Japończyk Ryoyu Kobayashi (2019).

Japończyk Yukio Kasaya w edycji 1971/1972 Turnieju Czterech Skoczni wygrał trzy pierwsze konkursy, jednak zrezygnował ze startu w Bischofshofen, czym pogrzebał swe szanse na końcowy triumf. Powodem rezygnacji były przygotowania do igrzysk olimpijskich w Sapporo. Ogółem, cztery razy zdarzyło się, że skoczek, który wygrał trzy konkursy, mimo to nie wygrał całego turnieju. Poza casusem Japończyka pozostali skoczkowie z tej listy w czwartym konkursie zaliczyli blamaż.

Nikołaj Kamienski, urodzony w Moskwie reprezentant ZSRR jest ewenementem, gdyż triumfował w Turnieju Czterech Skoczni edycji 1955/56 nie znajdując się w żadnym z konkursów na podium.

Do tej pory Turniej Czterech Skoczni wygrywało czterech Polaków - Adam Małysz (2001), Kamil Stoch (2017, 2018, 2021) oraz Dawid Kubacki (2020). Adam Małysz w sezonie 2000/2001 FIS Pucharu Świata wygrał Turniej Czterech Skoczni z przewagą 104.4 punktów nad drugim Finem Jannem Ahonenem. Do tej pory jest to rekord różnicy punktowej między zwycięzcą cyklu i drugim zawodnikiem, do którego nikt nie potrafił się zbliżyć.

Klasyfikacja - Turniej Czterech Skoczni

Do klasyfikacji Turnieju Czterech Skoczni zaliczana jest nota ośmiu konkursów. Rekordzistą pod tym względem jest Norweg Halvor Egner Granerud, który w 2023 roku uzyskał notę aż 1191,2 punktów.

Od 1996 roku turniej ten rozgrywany jest systemem KO. Warto zauważyć, że system ten sprawdził się w FIS Pucharze Świata, gdyż oprócz tego, że od 45. edycji TCS ma zastosowanie u mężczyzn, także od sezonu 2021/2022 jest stosowany w Turnieju Sylwestrowym, będącym częścią FIS Pucharu Świata kobiet.

Turniej Czterech Skoczni - wyniki

Konkursy Turnieju Czterech Skoczni rozgrywane są na czterech skoczniach w Oberstdorfie, Ga-Pa, Innsbrucku i Bischofshofen. Warto sprawdzić terminarz Turnieju Czterech Skoczni, żeby nie przegapić żadnego konkursu.