Karl Geiger zdobył dublet w Pucharze Świata w Klingenthal! Niemiec wygrał drugi konkurs indywidualny na Vogtland Arena. Drugie miejsce zajął Szwajcar Gregor Deschwanden. Podium dopełnił drugi z Niemców Andreas Wellinger. Dopiero 9. miejsce zajął lider Pucharu Świata w skokach narciarskich Austriak Stefan Kraft. Punkty wywalczyło dwóch polskich skoczków.

Skoki dzisiaj - Puchar Świata w Klingenthal - Niedzielny konkurs

Pierwsza seria konkursowa rozpoczęła się o godzinie 16.00. Warunki pogodowe były niestabilne - wiatr wiał zarówno pod narty, jak i w plecy. To zapowiadało niezwykle emocjonujące, a zarazem nieprzewidywalne zawody.

Karl Geiger po raz kolejny okazał się najlepszy przed własną publicznością w Klingenthal. Niemiec wyprzedził znakomicie skaczących w drugiej serii Szwajcara Gregora Deschwandena oraz swojego rodaka Andreasa Wellingera. Zarówno Szwajcar, jak i Niemiec, wyrównali rekord skoczni (146,5 metra - uzyskał go w 2011 roku Niemiec Michael Uhrmann).

Dopiero 9. miejsce zajął lider Pucharu Świata w skokach narciarskich Austriak Stefan Kraft. Do drugiej serii konkursowej awansowało dwóch Polaków - Piotr Żyła był 22., natomiast Dawid Kubacki 28. Paweł Wąsek zajął 37., natomiast Andrzej Stękała 40. pozycję. Maciej Kot nie startował z powodu dyskwalifikacji za nieregulaminowy kostium w kwalifikacjach.

Skoki dzisiaj 10.12.2023 - Wyniki

W niedzielnym konkursie wystartowało 50 zawodników. Zdyskwalifikowany za nieregulaminowy kostium został tylko Fin Eetu Nousiainen. Punkty mogło wywalczyć 30 skoczków. W drugiej serii ujrzeliśmy:

• 6 Austriaków
  • Po 5 Niemców i Słoweńców
  • Po 4 Szwajcarów i Norwegów
  • 3 Japończyków
  • 2 Polaków
  • 1 Estończyka

Tak przedstawia się TOP 10 klasyfikacji końcowej niedzielnego konkursu Pucharu Świata w Klingenthal oraz miejsca Polaków:

Puchar Świata w Klingenthal - 10.12.2023 - Relacja

Warunki na skoczni były bardzo nieprzewidywalne. Wiatr wiał zarówno pod narty, jak również w plecy, w związku z czym sędziowie kilkukrotnie zmieniali belki startowe. Preludium konkursu otrzymaliśmy w kwalifikacjach, w których najlepszy okazał się Ryoyu Kobayashi. Drugie miejsce zajął Austriak Manuel Fettner, natomiast trzecie Słoweniec Domen Prevc. Dopiero 8. był Austriak Stefan Kraft, natomiast 18. Karl Geiger.

Do konkursu zakwalifikowało się 4 polskich skoczków. Najlepszy w kwalifikacjach był Piotr Żyła, który zajął 11. miejsce. Do konkursu zakwalifikowałby się również Maciej Kot, jednak został zdyskwalifikowany za nieregulaminowy kostium.

Tak prezentował TOP 10 kwalifikacji Pucharu Świata w Klingenthal z uwzględnieniem miejsc Polaków:

• 34. miejsce - Andrzej Stękała (Polska) - 125 m - 96,4 pkt
  • DSQ - Maciej Kot (nieregulaminowy kostium)

Po pierwszej serii konkursowej prowadził Karl Geiger, zwycięzca sobotniego konkursu Pucharu Świata w Klingenthal. Niemiec prowadził zaledwie 1,1 punktu przed Słoweńcem Anze Laniskiem. Trzeci był rewelacyjny Lovro Kos - Słoweniec skoczył najdalej w pierwszej serii, bo 142,5 metra. Warto zaznaczyć, że dla Kosa to pierwszy weekend Pucharu Świata w sezonie. Co ciekawe, wczoraj zajął dopiero 30. miejsce.

Czwartą lokatę zajmował zwycięzca kwalifikacji Ryoyu Kobayashi. Dopiero piąty był lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w skokach narciarskich Stefan Kraft. Austriak tracił do lidera 5,7 punktu. Wysokie 6. miejsce zajmował Szwajcar Gregor Deschwanden. Za nim znajdował się wicelider tabeli PŚ Niemiec Andreas Wellinger.

Do drugiej serii awansowało zaledwie dwóch Polaków. 17. miejsce zajmował Piotr Żyła, natomiast 23. Dawid Kubacki. Pozostali skoczkowie nie zmieścili się w 30-stce - Paweł Wąsek był 37., natomiast Andrzej Stękała 40.

• Sprawdź także: Skoki narciarskie - Wyniki - Klasyfikacja generalna 2023/24

W drugiej serii konkursowej warunki nieustannie się poprawiały, co umożliwiało skoczkom dalekie loty. Sędziowie kilkukrotnie musieli obniżać belkę. Czołowa dziesiątka startowała z 17 belki. Fenomenalny skok oddał Andreas Wellinger. Niemiec skoczył aż 146,5 metra, czym wyrównał rekord swojego rodaka Michaela Uhrmanna z 2011 roku! Zaraz po nim skakał Gregor Deschwanden. Szwajcar z 16 belki niespodziewanie powtórzył wyczyn Wellingera! Deschwanden dostał gorsze noty za styl, jednak ostatecznie pokonał Niemca o zaledwie pół punktu!

Czołowa piątka skakała z 5 belki startowej. Lider Pucharu Świata w skokach narciarskich Stefan Kraft skoczył dość nieoczekiwanie zaledwie 131 metrów, w konsekwencji czego spadł na 5. miejsce. Deschwanden i Wellinger pokonali również Kobayashiego oraz Laniska i Kosa - Słoweńcy posiadali taką samą notę.

Przyszedł czas na skok lokalnego faworyta Karla Geigera. Sędziowie przytrzymali Niemca na belce startowej. Niemiec był dziś jednak w znakomitej formie, dzięki czemu wygrał drugi konkurs Pucharu Świata w Klingenthal! 30-latek skoczył 141 metrów i wyprzedził Deschwandena o 4,3 punktu. Podium dopełnił Wellinger.

Lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Stefan Kraft zajął ostatecznie 9. miejsce. Polscy skoczkowie ponownie zaliczyli słabsze skoki w drugiej serii. Piotr Żyła spadł na 22., natomiast Dawid Kubacki na 28. miejsce.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w skokach narciarskich Andreas Wellinger i Karl Geiger gonią Stefana Krafta. Piotr Żyła i Dawid Kubacki utrzymali swoje pozycje. Tak przestawia się tabela: