Sezon 2021/22 PKO BP Ekstraklasy to pierwsza odsłona tych rozgrywek po reformie, w której weźmie udział 18 drużyn. Rozgrywki te zainauguruje mecz Termalici Bruk-Bet Niecieczy ze Stalą Mielec 23 lipca 2020 roku w Niecieczy.

Rozgrywki PKO BP Ekstraklasy w sezonie 2021/22 potrwają od 23 lipca do 21 maja następnego roku. W związku z rozszerzeniem ligi do 18 drużyn, mistrzem Polski zostanie klub, który zgromadzi najwięcej punktów po 34 kolejkach. Z Ekstraklasy spadną aż 3 zespoły, a w ich miejsce awansują dwie najlepsze drużyny 1. ligi oraz zwycięzca baraży.

Najlepsza drużyna PKO BP Ekstraklasy w sezonie 2021/22 uzyska prawo gry w eliminacjach do Ligi Mistrzów. Wicemistrz Polski oraz 3. zespół w tabeli zagra w kwalifikacjach do Ligi Konferencji Europy. Ostatnie - czwarte miejsce w eliminacjach europejskich pucharów przypadnie zwycięzcy Pucharu Polski. Gdy triumfator tych rozgrywek zajmie miejsce w najlepszej trójce ligi, prawo gry w kwalifikacjach do LKE przypadnie 4. drużynie PKO BP Ekstraklasy.