W piątek tj. 8 grudnia od godz. 13:30 rozpocznie się oficjalny trening przed zawodami w Klingenthal. Na tamtejszej 'skoczni na czarnej górze', Schwarzbergschanze odbędą się zawody. Michael Uhrmann jest rekordzistą obiektu, 2 lutego 2011 roku skoczył 146,5 m, skocznia wraca na mapy Pucharu Świata po dwóch latach nieobecności w cyklu. W Saksonii zabraknie Kamila Stocha, do niedawna lidera kadry.

Dlaczego w Saksonii nie wystąpi Kamil Stoch? Czy będą inne absencje?

Organizatorzy zapowiedzieli udział 59 zawodników z siedemnastu państw. Z pewnością w zawodach udziału nie weźmie Kamil Stoch, co w perspektywie zbliżającego się Turnieju Czterech Skoczni niepokoi. Thomas Thurnbichler zdecydował się powołać Dawida Kubackiego, Pawła Wąska i Piotra Żyłę z Kadry A, Andrzeja Stękałę z Kadry B i Macieja Kota z grupy regionalnej. 3-krotny mistrz olimpijski jest w fatalnej dyspozycji, w tym sezonie 4-krotnie dobijał się do finałowej 30., jednak 28. lokata w Lillehamer nikogo w sztabie, jak też samego zawodnika nie zadowoliła. Lider kadry potrzebuje spokoju, by oczyścić głowę i odbudować formę.

Kto wystąpi w turnieju?

Rodzina skoków narciarskich się powiększa, na Vogtland Arena zobaczymy zawodników z tak egzotycznych do niedawna dla skoków narciarskich państw, jak m.in. Turcja, którą reprezentuje Fatih Ipcioglu, Ukraina z Alexandru Spulberem, Andrei Caciną, to cieszy. W związku z tym faktem, rywalizacja stoi na coraz wyższym poziomie, o punkty będzie trudno. Należy nadmienić, że lista zgłoszeń nie jest zgodna z oficjalną listą startową, tę poznamy po zakończeniu piątkowej odprawy technicznej.

W jaki sposób Kamil Stoch ma odbudować formę? Jaka recepta?

Polski Związek Narciarski podał informację, że Kamil Stoch wraz z trenerem Krzysztofem Miętusem udaje się do Austrii, by na skoczni w Eisenerz walczyć o odbudowanie formy. Do Austrii pojechali również szkoleniowiec Zbigniew Klimowski i skoczek Jarosław Krzak. Receptą na powrót skoczka do formy jest obserwacja przez Klimowskiego, który prowadził go na początku kariery:

„To będzie mieszanka trenerska. Mamy tam doświadczone oko pierwszego trenera Kamila. Zbigniew Klimowski jest na Podhalu tym, kim w Beskidach Jan Szturc. Będzie też młoda krew trenerska – Krzysztof Miętus, który lepiej zna współczesne bolączki Kamila” – zaznacza Jan Winkiel, sekretarz generalny Polskiego Związku Narciarskiego.