Włodarze klubu Santos FC, po tym jak drużyna spadła do brazylijskiej Serie B, podjęli decyzję o zwolnieniu prezesa. Marcelo Teixeira, nowy prezes klubu Neymara i Pelego, który po raz pierwszy w 111- letniej historii spadł z brazylijskiej Serie A, podjął pierwsze decyzje.

Pele uhonorowany

Po tym jak Marcelo Teixeira objął stanowisko prezesa klubu postanowił, że do czasu awansu klubu z powrotem do najwyższej klasy rozgrywkowej Brazylii, numer "10", z którym występował 3-krotny mistrz świata zostanie zastrzeżony. Marcelo Teixeira objął stanowiska prezesa klubu Santos uzyskawszy 53% poparcia, po raz trzeci. 

Nowo wybrany prezes stwierdził:

'Dopóki Santos nie wróci do Serie A, nie będziemy grać w koszulce z numerem 10. Tegoroczna liga brazylijska została nazwana imieniem króla Pele. Będziemy kontynuować tę misję. Wrócimy do najwyższej klasy rozgrywkowej, ale do tego czasu nie będziemy nosić naszej najwspanialszej koszulki'.

Zastrzeżone numery, hołd dla największych gwiazd w historii i nie tylko

Decyzja nowego prezesa klubu Santos była wynikiem szacunku wobec 3- krotnego mistrza świata. W przeszłości takie wyróżnienie spotkało niektóre gwiazdy z "piłkarskiego Olimpu", oto przykłady:

  • "14"Johanna Cruyffa, od sezonu 2007/2008 z tym numerem na plecach nie wystąpi żaden zawodnik Ajaxu Amsterdam
  • "3" Paolo Maldiniego, w 2008 roku AC Milan zastrzegł ten numer, jako znak hołdu dla legendarnego kapitana
  • "4" Javiera Zanettiego, po sezonie 2013/2014 włodarze Interu zastrzegły ten numer ku czci wieloletniego kapitana
  • "4" Davida di Tomasso, z tym numerem na koszulkach nie wybiegnie już żaden zawodnik FC Utrecht
  • "5" Ediego Andradiny, w 2013 roku Pogoń Szczecin zastrzegła ten numer dla brazylijskiego lidera swojego klubu
  • "6" Franco Baresiego, numer zastrzeżony w AC Milan, jako hołd dla mistrza świata z 1982 roku
  • "9" Piotra Reissa, w Lechu w ten sposób wyróżniono wychowanka i 4-krotnego reprezentanta POlski
  • "10" Diego Armando Maradony, od 2010 roku żaden zawodnik SSC Napoli nie zagra z numerem 10
  • "11" Włodzimierza Smolarka, w Widzewie od marca 2012 roku, gdy zmarł legendarny piłkarz kadry Antoniego Piechniczka

Władze klubów piłkarskich zastrzegają numery, by oddać hołd legendarnym zawodnikom i tym którzy zmarli tragicznie. Tak było, chociażby wtedy, gdy w 2015 roku VFL Wolfsburg zastrzegł "19" , numer z którym występował Junior Malanda, czy też w 2003 roku, gdy po tym, jak na meczu Kamerun vs Kolumbia śmierć poniósł Kameruńczyk Marc Vivien- Foe, niemal od razu włodarze "The Citizens", których zawodnikiem był Afrykanin, zastrzegli jego numer.

Edson Arantes do Nascimento "Pele" z pewnością należy do tych największych w historii, jest na mocy uchwały parlamentu dobrem narodowym Brazylii. Temu genialnemu Brazylijczykowi w spotkaniu przeciwko Urugwajowi na mundialu 1970 Pelemu przypisuje się "najpiękniejszego gola, który nigdy nie padł".