Mistrzem Polski w sezonie 2022/23 po raz pierwszy w historii został Raków Częstochowa prowadzony przez Marka Papszuna. Zespół spod Jasnej Góry wyprzedził o 9 punktów Legię Warszawa i o 14 punktów Lech Poznań.

Mistrz kraju tradycyjnie zagra w przyszłym sezonie w eliminacjach do Ligi Mistrzów. Dla Legii i Lecha zajęcie miejsc na podium oznacza prawo rywalizacji w kwalifikacjach do Ligi Konferencji Europy. Taką możliwość otrzymała również 4. w tabeli Ekstraklasy Pogoń Szczecin. Powodem tego jest zwycięstwo Legii Warszawa w rozgrywkach Fortuna Pucharu Polski.

Zdecydowanie najgorszą drużyną ligi okazała się być Miedź Legnica, która po 34 meczach zgromadziła na koncie tylko 24 punkty. Sztuka utrzymania w PKO BP Ekstraklasie nie udała się również Lechii Gdańsk i Wiśle Płock. Drużyna z Mazowsza przegrała walkę o pozostanie w Ekstraklasie z Śląskiem Wrocław zaledwie o jeden punkt.

Do PKO BP Ekstraklasy w sezonie 2022/23 bezpośrednio awansowały dwie zasłużone w historii polskiego futbolu drużyny - ŁKS Łódź i Ruch Chorzów. Listę uczestników Ekstraklasy w sezonie 2023/24 uzupełnił absolutny debiutant - Puszcza Niepołomice. Drużyna z Małopolski pokonała w finale baraży Termalicę.