21 maja 2022 roku zakończył się kolejny sezon PKO BP Ekstraklasy. Tym razem mistrzem Polski został Lech Poznań, który zaledwie o 5 punktów wyprzedził drugi w tabeli Raków Częstochowa. Podium uzupełniła Pogoń Szczecin.

Lech Poznań dzięki zdobyciu mistrzostwa Polski zagwarantował sobie prawo gry w eliminacjach Ligi Mistrzów w przyszłym sezonie.  W związku z zwycięstwem Rakowa Częstochowa w finale Fortuna Pucharu Polski, ostatnie miejsce w europejskich pucharach przypadło 4. drużynie PKO BP Ekstraklasy. Prawo gry w eliminacjach do Ligi Konferencji Europy dzięki temu otrzymała Lechia Gdańsk, która dołączyła tym samym do Rakowa i Śląska.

Ostatnie miejsce w tabeli PKO BP Ekstraklasy zajął Górnik Łęczna, a pozostałymi spadkowiczami zostały Wisła Kraków i Termalica Bruk-Bet Nieciecza. W ich miejsce w sezonie 2022/23 rywalizować będą dwie najlepsze drużyny 1. Ligi - Miedź Legnica i Widzew Łódź. Listę uczestników Ekstraklasy 2022/23 uzupełni Korona Kielce, która w finale baraży pokonała 3:2 Chrobrego Głogów.