Jerzy Brzęczek został selekcjonerem polskiej kadry w 2018 roku, a powierzenie mu tej funkcji spotkało się ze sporym zaskoczeniem w środowisku piłkarskim. W niniejszym wpisie pokażemy dotychczasową karierę selekcjonera oraz zastanowimy się, czy w najbliższym czasie dojdzie do zmiany trenera kadry Polski. Zachęcamy do lektury!

Życiorysżyciorys brzęczka

Zanim został selekcjonerem, Brzęczek miał okazję poznać piłkę nożną ze strony zawodnika. Jego kariera rozpoczęła się w Rakowie Częstochowa. Obecny trener reprezentacji Polski trafił potem do Olimpii Poznań, Lecha Poznań, Górnika Zabrze, Maccabi Hajfa, Sturmu Graz i kilku innych klubów. Można śmiało powiedzieć, że Brzęczek zwiedził jako piłkarz sporo terenów. Co więcej, miał na polu zawodowym niemałe sukcesy. Selekcjoner reprezentacji Polski zdobył z Lechem Poznań Mistrzostwo Polski w 1993 roku zaledwie po roku gry w klubie. Jako kapitan kadry olimpijskiej zdobył srebrny medal na Letnich Igrzyskach w Barcelonie w 1992 roku.

Karierę piłkarską zakończył definitywnie w 2009 roku. Nie zrobił sobie jednak żadnej przerwy. Jerzy Brzęczek trener jeszcze w tym samym roku został asystentem Polonii Bytom, a kilka miesięcy później pełnoprawnym trenerem Rakowa.

Trener reprezentacji Polski – jak wygląda jego dotychczasowa kariera trenerska?

Brzęczek przewodził częstochowskiemu klubowi aż przez cztery lata i były one całkiem udane. Niestety pod koniec zaliczył kilka dość ciężkich porażek, które spowodowały rozwiązanie z nim umowy. Nie oznaczało to jednak końca jego kariery na polu trenerskim. Aktualny selekcjoner reprezentacji Polski trafił do Lechii Gdańsk (2014-2015). Następnie przewodził GKS Katowice. Niestety nieudany występ klubu w meczu z MKS Kluczbork, który zablokował katowickiemu zespołowi awans do Ekstraklasy sprawił, że Brzęczek podał się do dymisji. Przeszedł następnie do Wisły Płock, gdzie spędził okrągły rok i poradził sobie całkiem nieźle, a "Nafciarze" zajęli 5. lokatę w lidze. Nie mogli oni liczyć na żadne trofeum, lecz jak na potencjał zespołu rezultat był i tak ponad stan.

Karierę trenerską w Płocku przerwało powołanie do narodowej kadry w piłce nożnej. Jako selekcjoner reprezentacji Polski stanął przed poważnym wyzwaniem: zapewnienia piłkarzom awansu do Euro 2021 oraz osiągnięcia jak najlepszej pozycji. Debiut Brzęczka w roli trenera można uznać za udany. Remis 1:1 z Włochami w ramach inauguracyjnego spotkania pierwszej edycji Ligi Narodów UEFA został przyjęty bardzo ciepło. Potem jednak dyspozycja naszych graczy wyglądała nie najciekawiej. Choć kadra realizowała zadania, które zostały postawione przed nowym selekcjonerem, styl gry pozostawiał wiele do życzenia, a potencjał najlepszych zawodników nie był dostatecznie wykorzystany. Brzęczek jednak utrzymał się na stanowisku.

Jak selekcjoner reprezentacji Polski motywuje zawodników?

O tym, jak Brzęczek motywuje i szkoli swoich piłkarzy, dowiedzieliśmy się z produkcji filmowej PZPN. „Niekochani” już w pierwszym odcinku jasno pokazują, jaka atmosfera panuje wśród reprezentacji. Jerzy Brzęczek trener nie szczędzi słów – w tym wulgaryzmów – aby podnieść na duchu swoją drużynę i zagrzać ją do walki.

Oczywiście produkcja odsłania inne kulisy pracy w drużynie narodowej. Jerzy Brzęczek trenerem kadry na Euro 2021 nie został bez powodu, co bardzo dobrze widać w „Niekochanych”. Zainteresowani mogą obejrzeć całość za darmo na kanale Youtube „Łączy nas piłka”.

Czy dojdzie do zmiany trenera kadry Polski?

Od dłuższego czasu krążą plotki na temat możliwego zwolnienia Brzęczka. Wszystko jednak wskazuje na to, że Polak pozostanie szkoleniowcem kadry na Euro 2021 do samego końca. Istotnym argumentem przemawiającym za brakiem roszad na ławce trenerskiej naszej reprezentacji są wypowiedzi członków PZPN, którzy jasno informują o zaufaniu do selekcjonera. Jeśli dojdzie do zwolnienia Brzęczka, najpewniej nastąpi to dopiero po Mistrzostwach Europy.

Ile zarabia Jerzy Brzęczek?ile zarabia brzęczek

Na koniec zostawiliśmy jedno z ciekawszych pytań dotyczących selekcjonera - ile zarabia Jerzy Brzęczek? PZPN nie ujawnił żadnej konkretnej kwoty, można więc jedynie spekulować.

Mówi się, że Jerzy Brzęczek zarabia mniej od Adama Nawałki, który inkasował 22,5 tysiąca euro miesięcznie. W Wiśle Płock otrzymywał on 7 tys. euro miesięcznie. Aktualnie wypłata polskiego szkoleniowca najprawdopodobniej wynosi kwotę pomiędzy 15 a 20 tys. euro. To również mogło być argumentem za zatrudnieniem obecnego selekcjonera, który był tańszy, niż inni kandydaci na to stanowisko.

Kwota jest spora jak na rodzime standardy, lecz w porównaniu z innymi europejskimi trenerami nie jest aż tak pokaźnym wynikiem.