Piłkarze Ajaxu Amsterdam do czwartkowego meczu z Marsylią w ramach Ligi Europy przystępują wzmocnieni zwycięstwem 5:0 nad Vitesse Arnhem. Na początku sezonu Eredivisie dziennikarze bili na alarm w związku z fatalną postawą drużyny, jednak ostatnie mecze i sytuacja w klubie sprawiają, że powoli widać światełko w tunelu.

Jakie kroki podjęli włodarze Ajaxu by zażegnać kryzysowej sytuacji?

Jeszcze niedawno dziennikarze bili na alarm, sygnalizując, że Amsterdamczycy są w największym kryzysie od lat. Od meczu z Ludogortsem w sierpniu do spotkania z PSV w październiku, Ajax rozegrał 10 spotkań, bilans wyniósł 0-3-7. Drużyna przełamała się w meczu przeciwko FC Volendam, triumfując u siebie 2:0, ostatni mecz przeciwko Vitesse Arnhem sygnalizuje jednak zwyżkę formy. Klub dużo zyskał na zatrudnieniu nowego szkoleniowca Johna van't Schipa, który zastąpił Hedwigesa Maduro. Doskonałą wiadomością jest pozyskanie Marijna Beukera, który został dyrektorem ds. piłki nożnej. Kontrakt obowiązuje od 1 grudnia 2023 do 1 lipca 2028 roku. Beuker ma odpowiadać za akademię młodzieżową, za analizę skautingu i wszystkie działy piłkarskie klubu. Holender do niedawna związany był z Queen's Park FC. Jan Van Halst, były dyrektor generalny FC Twente Enschede, obecnie analityk Ziggo Sport powiedział, że:

„Początkowa rola dyrektora technicznego będzie podzielona na dwa stanowiska. Oprócz Marijna klub zatrudni inną osobę, która będzie przede wszystkim odpowiedzialna za transfery i zarządzanie personelem technicznym zarówno Jong Ajax, jak i Ajax 1. Cieszę się, że Marijn może szybko wystartować i mam dużą pewność, że wniesie pozytywny wkład do klubu". Utytułowany klub nie pozostawia niczego kwestii przypadku, stawia na rozwój.

Na co w tym sezonie stać Amsterdamczyków?

W czwartek w ramach fazy grupowej Ligi Europy UEFA „de Amsterdammers” grają z Marsylią na wyjeździe, jeśli marzą jeszcze o grze na wiosnę w Europie, muszą mecz wygrać. W 6.kolejce „Joden” mają mecz u siebie z AEK-iem i wielką szansę na promocję do Ligi Konferencji UEFA. W Eredivisie Ajax ma zaległy mecz, jednak strata do 3. miejsca dającego promocję do eliminacji Champions League wynosi już 14 punktów. Po 13.kolejkach Ajax ma mecz zaległy, drużyna z Amsterdamu jest na 8.miejscu, które daje prawo do meczów play-off, których stawką jest gra w Lidze Konferencji. 3 grudnia drużyny jedzie do Nijmegen na mecz przeciwko NEC, z Gofferstadion drużyna, chcąc być w grze o czołowe lokaty w Eredivisie, musi wywieźć komplet punktów. 21 grudnia, Ajax w ramach KNVB beker jedzie do Utrechtu na mecz z USV Hercules, Amsterdamczycy są faworytem.