Jak co 4 lata, w tym roku będziemy świadkami Mistrzostw Europy w piłkę nożną. Jest to najważniejszy turniej piłkarski na Starym Kontynencie. Przypominamy, że tytuł mistrzowski należy obecnie do reprezentacji Włoch, którzy zapewne będą chcieli powtórzyć swoje osiągnięcie. Zanim to, warto dowiedzieć się gdzie i kiedy odbędzie się finał Euro 2024.

Finał Euro 2024 - Zasady awansu

Finał Euro 2024 będzie standardowo pojedynkiem dwóch najlepszych drużyn turnieju. Do rozgrywek przystąpią 24 europejskie drużyny. Są one podzielone na 6 grup, gdzie każdy rozegra 3 mecze w systemie ,,każdy z każdym". Do fazy pucharowej awansują dwie najlepsze drużyny z każdej grupy, a także cztery zespoły, które skończą grupę na trzeciej lokacie - o awansie decydować będzie bilans punktowy i bramkowy.

Po fazie grupowej drużyny będą się mierzyć w ramach 1/8 finału. Faza pucharowa Euro 2024 nie przewiduje rewanżów, a więc o awansie decyduje tylko jeden mecz. W przypadku remisu, rozegrana zostanie dogrywka i ewentualne rzuty karne. Zwycięzcy meczów awansują do ćwierćfinałów, gdzie stawką meczu będzie gra w półfinałach, które są bezpośrednią przepustką do finału Euro 2024.

Kiedy finał Euro 2024?

Terminarz całych tegorocznych Mistrzostw Europy jest już znany. Mecz otwarcia odbędzie się 14 czerwca, gdzie zmierzą się ze sobą reprezentacje Niemiec i Szkocji. Jeżeli chodzi o fazę pucharową, to pierwszy mecz zaplanowany jest na 29 czerwca. Półfinały odbędą się 9 i 10 lipca, natomiast finał Euro 2024 zaplanowany jest na 14 lipca.

Gdzie odbędzie się finał Euro 2024?

Gospodarzem turnieju Euro 2024 są nasi zachodni sąsiedzi, czyli Niemcy. Mecze odbywać się będą na łącznie 10 największych i najpopularniejszych stadionach. Oznacza to, że tegoroczne mecze Mistrzostw Europy będą się odbywać, chociażby na Allianz Arena czy Singal Iduna Park, czyli obiektach, na których na co dzień swoje mecze rozgrywają odpowiednio Bayern Monachium i Borussia Dortmund. Sam finał odbędzie się na Stadionie Olimpijskim w Berlinie, który pomieścić może blisko 75 tysięcy kibiców.

Kto zagra w finale Euro 2024?

Na takich imprezach jak Mistrzostwa Europy, wyniki piłkarskie mogą bywać zaskakujące. Nie brakuje jednak głównych faworytów do zdobycia tytułu mistrzowskiego. Bukmacherzy, największe szanse dają reprezentacji Francji, czyli obecnym wicemistrzom świata. Wśród faworytów wymienia się również Anglików, którzy dysponują obecnie bardzo silną kadrą. Spore szanse ma również drużyna Niemiec, którym sprzyjać może gra na własnym terenie. Lekceważyć nie można również Hiszpanów, którzy często prezentują wysoką dyspozycję.

Gdzie oglądać finał Euro 2024?

Największą zagwozdką dla kibiców jest to gdzie oglądać piłkę nożną. W dobie internetu możliwości jest naprawdę wiele. W przypadku tak popularnych rozgrywek jak Mistrzostwa Europy nie powinno być problemu ze znalezieniem odpowiedniej transmisji. Wiemy jednak, że cały turniej finałowy, a także finał Euro 2024 będzie transmitowany przez TVP. Będzie zatem to mecz ogólnodostępny w polskiej telewizji.

Finał Euro 2020 - Kto wygrał ostatnie Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej?

Finał poprzednich Mistrzostw Europy był naprawdę emocjonujący. Do walki o tytuł przystąpili gospodarze tego turnieju, czyli Anglia, a także reprezentacja Włoch. Pierwsza bramka padła naprawdę szybko, ponieważ już w drugiej minucie wynik spotkania otworzył Luke Shaw. Stan spotkania utrzymywał się, aż do 67 minuty, gdzie stan rywalizacji wyrównał włoski stoper Bonucci. Do wyłonienia zwycięzcy potrzebna była dogrywka, a także rzuty karne, w których triumfowała reprezentacja Włoch.