Wczoraj o godzinie 19:00 odbył się program Nocne Gadki na kanale YouTube Meczyki.pl, gdzie gościem Samuela Szczygielskiego był dziennikarz i komentator sportowy Canal+ Sport, oraz znający się dobrze na hiszpańskiej piłce - Tomasz Ćwiąkała. W czasie tego programu na antenę dodzwonił się jeden z widzów, który zadał bardzo ciekawe pytanie ekspertowi piłkarskiemu nt. Roberta Lewandowskiego.

Czy Robert Lewandowski jest lubiany w Polsce?

Jak pewnie każdy kibic reprezentacji Polski wie,  napastnik FC Barcelony nie uczestniczył w październikowym zgrupowaniu z powodu kontuzji stawu skokowego, przez co kapitan naszej kadry nie mógł zagrać w spotkaniach z Wyspami Owczymi i Mołdawią. Nie dość, że Lewandowski nie mógł pomóc naszej reprezentacji z powodu urazu, to jeszcze od kilku miesięcy w polskich mediach pojawiają się coraz więcej głosów, że napastnik zbytnio w ostatnim czasie nie pomaga naszej kadrze. Chodzi między innymi o wywiad udzielony dziennikarzowi Eleven Sports - Mateuszowi Święcickiemu przed wrześniowym zgrupowaniem reprezentacji Polski, gdzie jak potem okazało się, po fatalnej porażce na wyjeździe z Albanią, było jednym z punktów zapalnym do zwolnienia potem Portugalczyka - Fernando Santosa na stanowisku selekcjonera reprezentacji Polski.

Wypowiedź Roberta Lewandowskiego na temat gry swoich kolegów z reprezentacji, że brakuje im osobowości na pewno niektórym piłkarzom z kadry nie mogła się podobać. Do tych słów postanowił odnieść się Tomasz Ćwiąkała, który wczoraj musiał zmierzyć z jednym pytaniem widza, które brzmiało następująco: Czy Lewandowski nie jest lubiany przez polskich widzów?

Zgadzam się z tym, że Robert Lewandowski nie jest lubiany przez wielu w Polsce. Myślę, że w dużej mierze wynika to z jego pasywności. Rozmowa z Mateuszem Święcickim to był wyjątek, takich sytuacji w karierze RL9 było niewiele. Mam wrażenie, że ludzie w Polsce oczekują tego, żeby idole zabierali stanowisko w ważnych tematach. Oczywiście nie musi tego robić, ale powinien mieć świadomość, że jeżeli będzie przeźroczysty – np. w tematach politycznych – to nie każdemu będzie to odpowiadało. Do tego dochodzi też interpretacja niedawnego wywiadu, m.in. o braku osobowości. Ta rozmowa nie przyniosła dobrych efektów i nie pokazała, że „Lewy” jest dobrym kapitanem – jakkolwiek byśmy chcieli silić się na obronę RL9, to tego nie wybronisz. Kapitan ma diagnozować grupę, wyczuwać jej nastrój. I wyczuł taki, że musi walnąć pięścią w stół, żeby wydobyć osobowości. Wydobył? No nie. Gdyby po wywiadzie efekt byłby taki, że kadra w październiku wygrałaby swoje mecze w przekonującym stylu, to odbiór tego wywiadu byłby inny. Także Lewandowskiego – stwierdził Ćwiąkała.