Jak poinformował w rozmowie z TV4 nowy sekretarz generalny szwedzkiego związku piłki nożnej - Andrea Milerberg były trener Chelsea Londyn - Graham Potter może zostać szkoleniowcem reprezentacji Szwecji, zastępując na stanowisku Janne Andersona. Powodem takiej zmiany jest brak awansu po raz pierwszy od 26 lat Szwecji na Mistrzostwa Europy, które w przyszłym roku odbędą się na terenie Niemiec.

Szwecja szuka nowego selekcjonera

Szwecja obecnie zajmuje trzecie miejsce w grupie F do eliminacji Mistrzostw Europy 2024. W sześciu spotkaniach eliminacyjnych ekipa ze Skandynawii zanotowała tylko dwa zwycięstwa, co spowodowało, że kosztem Szwedów na Euro 2024 do Niemiec pojadą Austriacy i Belgowie. Co najgorsze reprezentacja Trzech Koron nawet nie ma żadnych szans na występ w barażach dzięki Lidze Narodów UEFA, ponieważ w ostatniej edycji tych rozgrywek Szwecja spadła z dywizji B do C, gdzie w grupie gorsi byli od reprezentacji: Serbii, Słowenii i Norwegii.

Taka kolejność rzeczy powoduje, że Janne Anderson, który przez 7 lat był selekcjonerem reprezentacji Szwecji, już za trzy tygodnie ostatnimi meczami eliminacyjnymi do Mistrzostw Europy 2024 z Azerbejdżanem i Estonią pożegna się z tym stanowiskiem. Więc Szwedzki Związek Piłki Nożnej rozpoczął już poszukiwania jego następcy.

Kandydatem zastąpienia 61-letniego Szweda może zostać były trener Swansea City, Brighton, a ostatnio Chelsea Londyn - Graham Potter, który w latach 2011-2018 poprowadził szwedzki zespół - Ostersunds FK, z którą w sezonie 16/17 zdobył Puchar Szwecji, a rok wcześniej drużyna pod jego kierownictwem awansowała do szwedzkiej ekstraklasy.

W ostatnim czasie 48-letni Anglik prowadził Chelsea Londyn, z którym rozstał się na początku kwietnia bieżącego roku. Powodem takiej decyzji włodarzy londyńskiego klubu, były słabe wyniki, jakie odnotowała ekipa ze Stamford Bridge w Premier League. The Blues zajmowali wtedy dopiero 11 miejsce w tabeli Premier League ze zdobytymi zaledwie 38 punktami. Sam Potter natomiast przez 7 miesięcy pracy w stolicy Anglii poprowadził Chelsea w 31 spotkaniach, gdzie jego zespół zanotował aż 11 porażek. Do końca sezonu 22/23 tymczasowym następcą Grahama Pottera w Chelsea Londyn został Frank Lampard.

Ostatnio Graham Potter był przymierzany do prowadzenia takich drużyn jak Crystal Palace, Napoli czy Olympique Lyon, jednak ostatecznie nadal Anglik znajduje się na trenerskim bezrobociu. Czy niebawem ten stan rzeczy się zmieni i po 5,5 roku przerwy Potter wróci do Szwecji, aby pomóc reprezentacji narodowej awansować na Mistrzostwa Świata w 2026 roku, które odbędą się w Stanach Zjednoczonych, Meksyku i Kanadzie? O tym przekonamy się w ciągu najbliższych kilku tygodni.