Vasyl Lomachenko to bez wątpienia jeden z najwybitniejszych pięściarzy na świecie. Kim jest Vasyl Lomachenko? Ile zarabia ukraiński zawodnik? Vasyl Lomachenko pochodzenie – skąd pochodzi pięściarz? Wiek, waga, wzrost – jakie są parametry 33-latka?

Kim jest Vasyl Lomachenko?

Vasyl Lomachenko to ukraiński pięściarz zawodowy. Był mistrzem świata w trzech kategoriach wagowych. W latach 2014-2015 posiadał pas WBO w dywizji piórkowej, w 2016-2017 był mistrzem WBO w wadze superpiórkowej, a w 2019 roku udało mu się zunifikować mistrzowskie pasy WBC, WBA oraz WBO w wadze lekkiej. Lomachenko jest uważany za jednego z najwybitniejszych amatorskich pięściarzy w historii. Jego rekord na amatorstwie wynosi 396-1. Na swoim koncie posiada dwa tytuły mistrza świata z 2009 i 2011 roku, a także dwa złota za wygranie igrzysk olimpijskich w 2008 i 2012 roku.

Vasyl Lomachenko pochodzenie

Vasyl Lomachenko pochodzenie, czyli skąd pochodzi ukraiński pięściarz? 33-latek pochodzi z południowej części Ukrainy. Urodził się w Białogrodzie nad Dniestrem. Miasto to znajduje się w obwodzie odeskim niedaleko Morza Czarnego.

Vasyl Lomachenko wiek, waga, wzrost

Vasyl Lomachenko wiek, waga, wzrost, czyli jakie są parametry zawodnika? Ukrainiec urodził się 17 lutego 1988 roku w Białogrodzie nad Dniestrem. Na ten moment ma 33 lata. Podczas swojej kariery walczył w kategoriach piórkowej, superpiórkowej oraz lekkiej. Obecnie swoje pojedynki toczy w wadze lekkiej, której limit ustalony jest na 61,2 kilograma. Wzrost Lomachenki wynosi 170 centymetrów wzrostu, a jego zasięg ramion to 166 cm.

Vasyl Lomachenko boks

Vasyl Lomachenko boks zaczął trenować już od najmłodszych lat. Od dzieciństwa sztuki pięściarstwa uczył go jego ojciec. Już na amatorstwie odnosił duże sukcesy. W 2006 roku, w wieku 18 lat, zdobył złoty medal na mistrzostwach świata juniorów w Agadirze. Dwa lata później wygrał mistrzostwa Europy rozgrywane w Liverpoolu. Dwukrotnie został mistrzem świata i dwukrotnie zdobył mistrzostwo olimpijskie. Na zawodowstwo przeszedł w 2013 roku i już w trzeciej swojej walce zdobył tytuł mistrza świata.

Vasyl Lomachenko igrzyska

Po raz pierwszy w igrzyskach olimpijskich Vasyl Lomachenko wziął udział w 2008 roku w Pekinie. W drodze do finału Ukrainiec pokonał czterech rywali. Każdą z tych walk Lomachenko wygrał na punkty. W walce o złoty medal zmierzył się z Francuzem, Khedafim Djelkhirem. "Loma” wygrał w finale już w pierwszej rundzie i tym samym zdobył złoto w kategorii piórkowej.

Cztery lata później Lomachenko po raz drugi wziął udział w igrzyskach olimpijskich. Tym razem Ukrainiec walczył w kategorii lekkiej. W drodze do finału pokonał trzech przeciwników, a o złoto zmierzył się z reprezentantem Korei Południowej Han Soon-Chulem. Lomachenko wygrał na punkty w stosunku 19-9 i po raz drugi został mistrzem olimpijskim.

Vasyl Lomachenko walki

Pierwszą walkę na ringu zawodowym Vasyl Lomachenko stoczył 12 października 2013 roku na gali w Las Vegas. Jego przeciwnikiem był José Ramírez legitymujący się w tamtym czasie rekordem 25-3. Stawką pojedynku był pas WBO International w wadze piórkowej. Ukrainiec zwyciężył w czwartej rundzie przez techniczny nokaut. W drugiej walce zawalczył z Orlando Salido o pełnoprawny pas WBO w dywizji piórkowej. Tym razem Lomachenko przegrał przez niejednogłośną decyzję sędziów, którzy punktowali 115-113, 112-116 i 113-115 na korzyść Salido.

Swój pierwszy mistrzowski pas zdobył w trzecim pojedynku. 21 czerwca 2014 roku zmierzył się z niepokonanym wtedy Garym Russellem Jr. Po dwunastorundowym starciu Lomachenko zwyciężył przez większościową decyzję sędziów i wywalczył pas WBO w kategorii piórkowej. Mistrzowskie trofeum obronił trzy razy, a później przeniósł się kategorii superpiórkowej.

W pierwszej walce w nowej dywizji zmierzył się z Romanem Martinezem o pas WBO. Ukrainiec wygrał przez nokaut w piątej rundzie. Po czterech udanych obronach ponownie zdecydował się na zmianę kategorii wagowej. 12 maja 2018 roku w debiucie w wadze lekkiej zawalczył z Jorge Linares o pas organizacji WBA. Lomachenko zwyciężył przez TKO w dziesiątej rundzie. W kolejnym starciu pokonał Jose Pedrazę i zdobył pas organizacji WBA.

31 sierpnia 2019 roku na gali w Londynie zmierzył się z Lukiem Cambellem. Stawką pojedynku były trzy mistrzowskie pasy WBC, WBA oraz WBO. Ukrainiec pewnie wypunktował przeciwnika i jednogłośnie zwyciężył na kartach sędziowskich. 17 października 2020 roku utracił tytuły mistrza świata w walce z Teofimo Lopezem. Amerykanin pokonał dwukrotnego mistrza olimpijskiego jednogłośnie na punkty.

Vasyl Lomachenko przegrana

Vasyl Lomachenko podczas całej swojej kariery przegrał trzykrotnie. Jedno porażkę poniósł na ringach amatorskich. Lepszy od Ukraińca w 2007 roku okazał się Albert Selimov. “Loma” dwukrotnie udanie zrewanżował się później swemu pogromcy. Na ringach zawodowych 33-latek dwukrotnie musiał uznać wyższość swoich przeciwników. Po raz pierwszy przegrał z Orlando Salido w styczniu 2014 roku. Drugim pogromcą Lomachenki był Teofimo Lopez, który dzięki zwycięstwu odebrał Ukraińcowi mistrzowskie pasy WBC, WBA oraz WBO w wadze lekkiej.

Vasyl Lomachenko rekord

Na ten moment rekord Vasyla Lomachenki wynosi 15-2. 11 walk udało mu się zwyciężyć przed czasem. Warto też wspomnieć o wybitnym bilansie Ukraińca na ringach amatorskich, który wynosi 396-1.

Vasyl Lomachenko zarobki

Vasyl Lomachenko zarobki, czyli ile za swoje pojedynki otrzymuje 33-latek? Lomachenko jest jednym z najlepiej opłacanych pięściarzy na świecie. Za pojedynki z Lukiem Cambellem oraz Teofimo Lopezem otrzymał prawie 7 milionów dolarów gaży gwarantowanej, a do tego należy doliczyć również wpływy z pay-per-view. Według różnych źródeł Lomachenko w czasie swojej kariery zarobił ponad 20 milionów dolarów.

Vasyl Lomachenko żona

Vasyl Lomachenko żona, czyli kim jest partnerka ukraińskiego pięściarza? Małżonką zawodnika jest Elena Lomachenko. Para ma syna, który ma na imię Anatoly, tak samo jak ojciec Vasyla.

Vasyl Lomachenko Instagram

Vasyl Lomachenko dzięki swoim wybitnym umiejętnościom jest znany na całym świecie. Poczynania pięściarza w social mediach śledzi ogromna rzesza fanów. Na instagramie zawodnika można znaleźć pod nickiem @lomachenkovasiliy. Do tej pory na swoim koncie zgromadził ponad 2 miliony obserwujących.

FAQ – PYTANIA I ODPOWIEDZI

1. Kiedy urodził się Vasyl Lomachenko?

Vasyl Lomachenko urodził się 17 lutego 1988 roku w Białogrodzie nad Dniestrem..

2. Jaki rekord na amatorstwie posiada Lomachenko?

Vasyl Lomachenko podczas swojej kariery amatorskiej osiągnął rekord 396-1.