Oleksandr Usyk jest obecnie jednym z najlepszych pięściarzy bez podziału na kategorie wagowe. Kim jest Oleksandr Usyk? Skąd pochodzi ukraiński zawodnik? Oleksandr Usyk zarobki - ile za swoje pojedynki otrzymuje Usyk? Wiek, waga, wzrost – jakie są parametry 34-latka?

Kim jest Oleksandr Usyk?

Oleksandr Usyk to ukraiński pięściarz zawodowy. Obecnie posiada tytuł mistrza świata organizacji IBF, WBA, WBO i IBO w wadze ciężkiej. W latach 2016-2018 mistrz świata organizacji WBO w wadze junior ciężkiej. W 2018 roku, dzięki wygranej w turnieju World Boxing Super Series zunifikował pasy wszystkich czterech najważniejszych federacji w boksie zawodowym. Był czwartym pięściarzem w historii, który tego dokonał. Do jego sukcesów należy również złoty medal igrzysk olimpijskich z Londynu wywalczony w 2012 roku, a także mistrzostwo świata zdobyte w Baku w 2011.

Oleksandr Usyk pochodzenie

Oleksandr Usyk pochodzi z Ukrainy z miasta Symferopol, które znajduje się na Półwyspie Krymskim nad rzeką Sałhyr. Tam urodził się i wychował.

Oleksandr Usyk wiek

Oleksandr Usyk urodził się 17 stycznia 1987 roku w Symferopolu. Na ten moment ma 36 lat.

Oleksandr Usyk waga

Podczas swojej kariery Usyk walczył w kategoriach junior ciężkiej oraz ciężkiej. Obecnie swoje pojedynki toczy w wadze ciężkiej. Ukrainiec przy okazji swojej ostatniej walki wniósł na wagę 100 kilogramów.

Oleksandr Usyk wzrost

Usyk ma 191 centymetrów wzrostu, a jego zasięg ramion wynosi 198 cm.

Oleksandr Usyk boks

Oleksandr Usyk boks zaczął trenować w wieku piętnastu lat. Już na amatorstwie odnosił duże sukcesy. W 2006 roku, w wieku 19 lat zdobył brązowy medal, a dwa lata później złoty na mistrzostwach Europy. W 2011 wygrał mistrzostwa świata rozgrywane w Baku. Do największego sukcesu na amatorstwie w karierze Usyka doszło na igrzyskach olimpijskich w Londynie, gdzie Ukrainiec zdobył złoty medal w kategorii do 91 kilogramów. Na zawodowstwo przeszedł w 2013 roku.

Oleksandr Usyk igrzyska

Udział w igrzyskach olimpijskich Oleksandr Usyk zapewnił sobie dzięki wywalczeniu mistrzostwa świata w 2011 w Baku. W drodze do finału Ukrainiec pokonał Artura Beterbiyeva i Tervela Puleva. Każdą z tych walk Usyk wygrał na punkty. W walce o złoty medal zmierzył się z Włochem, Clementem Russo. Pochodzący z Symferopol zawodnik zwyciężył na kartach punktowych 14-11 dzięki czemu został mistrzem olimpijskim.

Oleksandr Usyk walki

Oleksandr Usyk pierwszą walkę na zawodowych ringach stoczył 11 września 2013 na gali w Kijowie. Jego przeciwnikiem był meksykański pięściarz, Felipe Romero. Ukrainiec zwyciężył w piątej rundzie przez techniczny nokaut. Pierwszy pas mistrzowski zdobył w swojej piątej walce, w której jego rywalem był Daniel Bruwer. Usyk wygrał w siódmej rundzie przez TKO i zdobył pas WBO Inter-Continental w kategorii junior ciężkiej.

17 września 2016 na gali w Ergo Arenie w Gdański Oleksandr Usyk zmierzył się z Krzysztofem Głowackim o pełnoprawny pas mistrzowski organizacji WBO w kategorii junior ciężkiej. Ukrainiec zwyciężył walkę jednogłośnie na punkty. Później skutecznie obronił mistrzowskie trofeum w starciach z Thabiso Mchunu i Michaelem Hunterem.

Usyk vs Głowacki

W czerwcu 2016 roku ogłoszono, że Usyk zmierzy się z Krzysztofem Głowackim, który na tamten moment legitymował się rekordem 26-0. Stawką pojedynku był pas mistrzowski organizacji WBO w kategorii junior ciężkiej. Do starcia doszło 17 września w Ergo Arenie w Gdańsku. Usyk nie dał szans polskiemu zawodnikowi i pokonał Głowackiego przez jednogłośną decyzję sędziów, którzy punktowali 119 - 109, 117 - 111 i 117 - 111.

Oleksandr Usyk WBSS

W 2017 roku Oleksandr Usyk wziął udział w pierwszej edycji turnieju World Boxing Super Series w kategorii junior ciężkiej. W ćwierćfinale 9 września 2017 roku na gali w Berlinie zmierzył się z Marco Huckiem. Ukrainiec zwyciężył w dziesiątej rundzie przez techniczny nokaut. W półfinale doszło do pojedynku Usyka z niepokonanym w tamtym czasie Mairisem Briedisem. Walka była niezwykle emocjonująca i ostatecznie przez większościową decyzję sędziów wygrał ją mistrz olimpijski z Londynu.

W finale Ukrainiec pokonał Murata Gasijewa jednogłośnie na punkty i dzięki temu zwycięstwu został czwartym pięściarzem w historii, który zunifikował pasy wszystkich czterech najważniejszych federacji w boksie zawodowym.

Oleksandr Usyk waga ciężka

Po pokonaniu w listopadzie 2018 roku Tony’ego Bellew przez nokaut, Oleksandr Usyk zdecydował się na przejście do kategorii ciężkiej. W debiucie w nowej dla siebie dywizji wygrał z Chazzem Witherspoonem. W następnej walce okazał się lepszy od Derecka Chisory, którego pokonał jednogłośnie na punkty. To starcie okazało się przepustką do mistrzowskiego pojedynku z Anthonym Joshuą. Usyk pokonał Brytyjczyka 25 września 2021 roku na gali w Londynie i tym samym zdobył pasy WBO, IBF, WBA oraz IBO w kategorii ciężkiej.

Usyk vs Joshua

25 września 2021 roku odbyła się walka Joshua vs Usyk. Pojedynek miał miejsce na stadionie Tottenhamu Hotspur w Londynie. Według bukmacherów faworytem starcia, w stosunku 1,40 do 3,00, był Anthony Joshua. Pierwsza faza walki była bardzo wyrównana. Po ośmiu rundach na kartach punktowych mieliśmy remis (77-75 Joshua, 76-76 i 77-76 Usyk), jednak ostatnie cztery odsłony pojedynku należały zdecydowanie do Ukraińca. Usyk zwyciężył przez jednogłośną decyzję sędziów i zdobył mistrzowskie pasy WBO, IBF, WBA oraz IBO. Tym samym stał się trzecim pięściarzem w historii, który został mistrzem świata w dwóch najwyższych kategoriach wagowych.

W rewanżowej walce Usyk vs Joshua 2 ponownie lepszy okazał się Ukrainiec. Tym razem pojedynek był bardziej wyrównany, jednak ostatecznie Usyk wygrał przez niejednogłośną decyzję sędziów 113-115, 116-112 oraz 115-113.

Oleksandr Usyk rekord

Na ten moment Oleksandr Usyk może pochwalić się nieskazitelnym rekordem. Ukrainiec wygrał wszystkie ze swoich dwudziestu walk, w tym trzynaście z nich zwyciężał przed czasem. Zatem jego rekord to 20-0.

Oleksandr Usyk zarobki

Oleksandr Usyk zarobki, czyli ile za swoje pojedynki otrzymuje 34-latek? Za ostatni pojedynek, który Ukrainiec stoczył z Anthonym Joshuą, razem z wpływami z pay-per-view, według różnych źródeł miał otrzymać łącznie około 5 milionów funtów. Do tej pory było to najbardziej kasowe starcie w karierze Usyka. W poprzednich walkach mógł liczyć między innymi na 2,5 miliona dolarów za starcie z Chisorą czy 1,5 miliona za pojedynek z Chazzem Witherspoonem.

Oleksandr Usyk żona

Oleksandr Usyk żona, czyli kim jest partnerka ukraińskiego pięściarza? Usyk od 2009 roku jest w związku małżeńskim z Rosjanką, Yekateriną Usyk. Para ma ze sobą trójkę dzieci, które przychodziły na świat w 2009, 2013 i 2015 roku.

Oleksandr Usyk wiara

Oleksandr Usyk często podkreśla swoją głęboką wiarę w Boga. Ukraiński pięściarz wyznaje prawosławie.

Oleksandr Usyk Instagram

Oleksandr Usyk jest znany na całym świecie. Największą popularność przyniosło mu wygranie turnieju World Boxing Super Series. Poczynania pięściarza w social mediach śledzi ogromna rzesza fanów. Na instagramie zawodnika można znaleźć pod nickiem @usykaa. Do tej pory na swoim koncie zgromadził ponad 1,8 miliona obserwujących.


1. Ile Oleksandr Usyk zarobił za walkę z Anthonym Joshuą?
Według różnych źródeł Usyk za walkę z Joshuą miał otrzymać łącznie około 5 milionów funtów.
2. Kiedy Usyk zaczął trenować boks?
Oleksandr Usyk zaczął trenować boks w wieku 15 lat.