Francis Ngannou to kameruńsko-francuski zawodnik MMA. Na swoim koncie ma mistrzostwo UFC wadze ciężkiej. Od kwietnia bieżącego roku związany jest z PFL.

Francis Ngannou wiek

Ngannou urodził się 5 września 1986. Oznacza to, że aktualnie ma 37 lat.

Francis Ngannou waga

Jako zawodnik wagi ciężkiej Francis Ngannou waży zdecydowanie powyżej 100 kilogramów. Jego aktualna waga oscyluje w okolicach 117 kilogramów.

Francis Ngannou wzrost

Ngannou ma 198 centymetrów wzrostu.

Francis Ngannou MMA

Francis Ngannou swoją karierę w MMA rozpoczął w 2013 roku. Początkowo występował dla organizacji 100% Fight i okazjonalnie pojawiał się na regionalnych europejskich galach. Jeszcze przed podpisaniem swojego kontraktu z UFC udało mu się osiągnąć rekord 5-1.

Francis Ngannou UFC

W UFC Francis Ngannou zadebiutował w grudniu 2015 roku, pokonując przez nokaut Luisa Henrique. Po wygraniu pięciu następnych starć, w styczniu 2018 roku stanął do walki ze Stipe Miocicem o pas mistrzowski. Ngannou przegrał jednak po pięciorundowej walce przez jednogłośną decyzję sędziów.

W kolejnym pojedynku zanotował kolejną porażkę, tym razem z Derrickem Lewisem. Była to jednak jego ostatnia dotychczasowa przegrana w MMA. Ngannou wygrał w późniejszym czasie cztery kolejne walki i w marcu 2021 roku, na gali UFC 260, ponownie zmierzył się ze Stipe Miocicem. Tym razem pokonał Amerykanina w drugiej rundzie przez nokaut i został nowym mistrzem UFC w wadze ciężkiej.

Swoją ostatnią walkę w UFC Ngannou stoczył na gali UFC 270. "Predator" zmierzył się z Cirylem Gane. Starcie to było niezwykle wyrównane, jednak ostatecznie Ngannou wygrał przez jednogłośną decyzję sędziów.

Francis Ngannou PFL

16 maja 2023 roku poinformowano o dołączeniu Ngannou do federacji PFL. Jak na razie nie doszło jednak jeszcze do debiutu Francisa w tej organizacji.

Francis Ngannou boks

W październiku bieżącego roku Francis Ngannou zmierzył się z Tysonem Furym w zawodowej walce bokserskiej. Pojedynek był niezwykle zacięty, ale ostatecznie zakończył się porażką Ngannou przez niejednogłośną decyzję sędziów.

Francis Ngannou osiągnięcia

37-latek na swoim koncie ma wiele osiągnięć, jednak warto wyróżnić przede wszystkim te dwa najważniejsze.

  • 2014 - zwycięzca turnieju 100% Fight w wadze ciężkiej
  • 2021-2023 - mistrz UFC w wadze ciężkiej

Francis Ngannou najlepsze walki

Francis Ngannou podczas swojej kariery stoczył wiele wyjątkowo walk. Warto jednak wyróżnić niektóre z nich.

UFC 218: Francis Ngannou vs Alistair Overeem (2017)

Podczas co main eventu gali UFC 218 w Detroit, Ngannou zmierzył się z Alistairem Overeemem. Był to zarazem eliminator do walki o mistrzowski pas.

Overeem szybko wszedł w klincz, próbując obalić Kameruńczyka, jednak nie wystarczyło mu siły na potężnego Ngannou. Holender w półdystansie próbował zmylić rywala przechodząc z prawego sierpowego do lewego. Ngannou odpowiedział bardzo silnym i tak samo celnym lewym z dołu, po którym Overeem padł na deski.

UFC 260: Francis Ngannou vs Stipe Miocic 2 (2021)

Do rewanżowej walki Francis Ngannou vs Stipe Miocic doszło na gali UFC 260 w marcu 2021 roku.

Obaj zawodnicy nie podejmowali zbędnego ryzyka na początku pojedynku. Nieco aktywniejszy pretendent poddał sprawdzianowi szczękę Miocica, a ten w odwecie ruszył po obalenie. Ngannou wybronił się i odpowiedział serią ciosów. Zawodnicy wrócili na środek, a tempo pojedynku nieco spadło. W drugiej rundzie Kameruńczyk posłał na deski Amerykanina. Mimo tego, że Stipe zdołał się podnieść, to kolejne trafienie Francisa zdecydowało o losach spotkania. Ngannou wygrał w 52 sekundzie drugiej rundy.

Francis Ngannou ciekawostki

Życie Francis Ngannou od dzieciństwa nie było łatwe, mimo to udało mu się zapisać wiele osiągnięć w swoim życiorysie. Czego warto dowiedzieć się jeszcze o kameruńsko-francuskim zawodniku?

Francis Ngannou rodzina

37-letni zawodnik urodził się 5 września 1986 roku w małej wiosce Batie w Kamerunie. Od najmłodszych lat nie miał wsparcia w rodzicach, którzy gdy miał 6 lat, rozwiedli się, a Francisa odesłali do ciotki. Rodzina sportowca była uboga, a ten od dziecka zmuszony był pracować, by wspomagać ją finansowo. Przez ciężką sytuację życiową i negatywną reputację ojca wielokrotnie dostawał propozycje dołączenia do gangów. Zawodnik postanowił złamać rodzinne korzenie i uczynić swoje życie bardziej pożytecznym

Dopiero w wieku 22 lat rozpoczął treningi bokserskie. Mężczyzna wciąż zmuszony był dorywczo pracować i dopiero w wieku 26 lat postanowił zająć się sportem zawodowo. Planem na karierę był wyjazd do Paryża, ale po dotarciu do Europy został uwięziony na okres dwóch miesięcy w Hiszpanii. Początkowe francuskie życie nie było dla sportowca łatwe. Nie miał on żadnych środków do życia. Jego życie zaczęło się układać, gdy na drodze pojawił się trener Fernando Lopez. Francis Ngannou, jako fan Mike’a Tysona chciał zająć się boksem, ale jego trener widział zbyt duży potencjał zawodnika do MMA.

Francis Ngannou języki

Sportowiec wyróżnia się znajomością kilku języków. Mężczyzna zna kameruński mankon, francuski, a także angielski.

Francis Ngannou fundacja

Zawodnik odpowiedzialny jest za prowadzenie fundacji, która za cel postawiła sobie sportowe wsparcie i umożliwienie młodym ludziom trenowania w Kamerunie.


Ile lat ma Francis Ngannou?
Francis Ngannou urodził się 5 września 1986, co oznacza, że ma 37 lat.
Jaki rekord w MMA ma Francis Ngannou?
Rekord Francisa Ngannou w MMA to 17-3.