Żużel jest jedną z najpopularniejszych dyscyplin sportowych w naszym kraju. Czarny sport to jeden ze sportów motorowych, w którym zawodnicy ścigają się na owalnym torze, na specjalnie przygotowanej nawierzchni. Poziom rywalizacji w ramach rodzimej ligi uznawany jest za najwyższy na całym świecie. Liczne transmisje telewizyjne i liczba kibiców na stadionach pod względem zainteresowania stawiają ten sport na drugim miejscu, tuż za piłką nożną. Także drugi poziom rozgrywek, czyli żużlowa liga eWinnera skład ma imponujący i cieszy się sporym zainteresowaniem.

Czym jest żużlowa liga eWinnera?

co to żużlowa liga ewinner

Osoby niezwiązane ze speedwayem mogą się zastanawiać, czym jest żużlowa liga eWinnera? Tymczasem w ten sposób określa się drugą klasę rozgrywkową w tej dyscyplinie w naszym kraju. Rywalizacja w ramach pierwszej ligi odbywała się jeszcze w XX wieku na zasadach amatorskich. Kiedy w 1999 roku powstała profesjonalna Speedway Ekstraliga, zrzeszająca najlepsze drużyny, 1 liga stała się drugą klasą rozgrywkową. W ostatnich latach, po podpisaniu kontraktu ze sponsorem tytularnym, znana jest jako żużlowa liga eWinnera.

[blok_bonus]

Żużlowa liga eWinnera – skład

Podobnie do najwyższej klasy rozgrywkowej, żużlowa liga eWinnera składa się z ośmiu drużyn. Należą do nich głównie kluby reprezentujące Wielkopolskę i Kujawy, czyli obszary, gdzie żużel cieszy się największą popularnością. Należą do nich takie drużyny jak:

  • Abramczyk Polonia Bydgoszcz,
  • Stelmet Falubaz Zielona Góra,
  • Cellfast Wilki Krosno,
  • Aforti Start Gniezno.

W żużlowej lidze eWinnera skład uzupełniają rodzime drużyny z innych obszarów kraju. W tym sezonie należą do nich:

– Orzeł Łódź,

– Zdunek Wybrzeże Gdańsk,

– ROW Rybnik.

Co ciekawe, w tej lidze występuje także utytułowana drużyna z Niemiec, czyli Trans MF Landshut Devils. Ten klub dołączył do żużlowej ligi eWinnera w 2021 roku z powodu małej liczby zespołów w żużlowej Bundeslidze oraz odwołania rozgrywek w sezonie 2020/2021. Już w pierwszym sezonie drużyna z Niemiec awansowała do 1. żużlowej ligi eWinnera, wygrywając w play-offach z Kolejarzem Rawicz (półfinał) i Kolejarzem Opole (finał).

Żużlowa liga eWinnera – tabela

tabela żużlowa liga ewinner

Skoro wiemy już czym jest żużlowa liga eWinnera, pora poznać terminy i sposób rozgrywania spotkań. Dzielą się one na dwie fazy: grupową i pucharową. W pierwszej fazie żużlowa liga eWinnera terminarz ma oparty na podobnych zasadach do Ekstraligi. Wszystkie drużyny na zasadzie każdy z każdym rozgrywają ze sobą mecze domowe i wyjazdowe. W ten sposób ustalana jest końcowa tabela żużlowej ligi eWinnera.

Następny etap polega na podzieleniu drużyn na dwie grupy. Pierwsze cztery zespoły spotykają się w meczach pucharowych, z których wyłaniany jest mistrz, czyli drużyna wygrywająca bezpośredni awans do Ekstraligi. Druga drużyna walczy o baraż z przedostatnim zespołem z najwyższej klasy rozgrywkowej.

W żużlowej lidze eWinnera tabela w dolnej części wyłania spadkowicza. Tu także odbywają się mecze w systemie pucharowym, a drużyny walczą o utrzymanie. Najsłabsza drużyna spada automatycznie, tymczasem druga od końca rozgrywa dwa spotkania barażowe z drugim zespołem 2 ligi.

Terminarz

Pandemia koronawirusa w 2020 roku nie oszczędziła sportu i dotknęła także żużlową ligę eWinnera. Terminarz rozgrywek został znacznie przesunięty i pierwsze biegi rozpoczęły się dopiero w lipcu. Krótszy sezon wymusił także modernizację rozgrywek i w żużlowej lidze eWinnera tabela po spotkaniach rundy zasadniczej została uznana za ostateczną.

Zazwyczaj jednak wyścigi i transmisje pierwszej ligi oraz Ekstraligi rozpoczynają już pod koniec kwietnia. Bez przerwy wakacyjnej rozgrywane są mecze trwające aż do połowy października. Rozgrywki sezonu zasadniczego w ramach żużlowej ligi eWinnera kończą się w sierpniu i od początku września zespoły rozpoczynają zmagania pucharowe.

Żużlowa liga eWinnera w TV

żużlowa liga ewinner telewizja

Główne prawa do transmisji telewizyjnych najwyższych klas rozgrywkowych żużla w naszym kraju należą do telewizji NC+. To na kanałach tej telewizji można oglądać spotkania speedwaya z rodzimych zmagań. Żużlowa liga eWinnera terminarz ma bardzo rozbudowany i w ramach rozgrywek toczy się wiele spotkań. Transmisja telewizyjna wszystkich byłaby niemożliwa, a często także mniej interesująca z punktu widzenia kibiców. Dlatego żużlowa liga eWinnera w TV to najczęściej tylko kilka wydarzeń w sezonie.

Wielu kibiców nie jest usatysfakcjonowanych faktem, że żużlowa liga eWinnera w TV jest emitowana tak sporadycznie. Ograniczenia dotyczące kibiców sprawiają, że właśnie za pośrednictwem mediów kibice chcą pomóc swojej drużynie. Transmisje z wielu meczów można śledzić w formie relacji najciekawszych wydarzeń w Internecie. Nie oddaje to wszystkich emocji związanych ze śledzeniem poszczególnych biegów, jednak pozwala być na bieżąco z rozgrywkami.

eWinner – współpraca z bukmacherem

Skoro już wiadomo, czym jest żużlowa liga eWinnera i w jaki sposób odbywa się rywalizacja ligowa, pora na poznanie sponsora tytularnego. Jest nim legalna firma bukmacherska eWinner, należąca do najmocniejszych graczy na rodzimym rynku. Ponadto firma od kilku lat wspiera czarny sport w naszym kraju, zajmując się także dofinansowaniem klubów walczących o prym w 2. lidze.

Firma wybrała bardzo interesującą formę wspierania klubów rywalizujących w ramach żużlowej ligi eWinnera. Dodatkowe dotacje dla klubu od sponsora możliwe są dzięki aktywności i zaangażowaniu kibiców. Teraz to społeczność kibicowska ma szansę wpłynąć na kondycję finansową ulubionego klubu. Wystarczy, że kibic swojej drużyny założy konto na stronie bukmachera, korzystając ze specjalnej zakładki. Wówczas nie tylko otrzyma możliwość obstawiania wydarzeń sportowych, ale także szansę na pomoc swojemu klubowi.

Sponsor tytularny żużlowej ligi eWinnera wysokość wypłat uzależnia nie tylko od ilości zarejestrowanych graczy, ale także od ich aktywności. Więcej zakładów i ruch na koncie gracza oznacza większą pulę, jaką sponsor przekaże danej drużynie. Do podziału jest 1,2 miliona złotych, a najwyższą wypłatę otrzyma drużyna z najaktywniejszymi kibicami.

Poza możliwością wspierania swojego klubu kibice otrzymają także dodatkowe bonusy ewinner. To także szansa na rozpoczęcie ciekawej przygody z zakładami bukmacherskimi ewinner.

Zwiń
Czym jest żużlowa liga eWinnera? W ten sposób określa się pierwszą i drugą klasę rozgrywkową w tej dyscyplinie w naszym kraju. Gdzie obejrzeć żużlową ligę eWinnera w TV? Główne prawa do transmisji telewizyjnych najwyższych klas rozgrywkowych żużla w naszym kraju należą do telewizji NC+.