Choć Malcom dopiero co podpisał kontrakt z Zenitem, możliwe że już niedługo będzie musiał… odejść z klubu. Wszystko ze względu na kibiców mistrza Rosji, którzy nie chcą widzieć w swojej drużynie czarnoskórych piłkarzy.

Brazylijczyk w debiucie przeciwko Krasnodarowi stał się celem ataków rasistowskich. Ktoś powie – zdarza się. Rzadko kiedy zdarza się natomiast, żeby autorami wyzwisk byli kibice drużyny, w której gra dany piłkarz. Tak właśnie było w przypadku byłego zawodnika Barcelony i fanów Zenita, którzy otwarcie domagają się zakończenia współpracy z Malcomem . – Dziękujemy kierownictwu za wierność tradycji – flagę z takim ironicznym hasłem wywieszono podczas meczu z Krasnodarem.

Kibice znani są z motta „Nie ma czarnego w barwach Zenita”. Kilka lat temu szeregi drużyny miał zasilić reprezentant Francji, Yann M’Vila. Czarnoskóry pomocnik otrzymał jednak liczne listy z pogróżkami i ostatecznie zrezygnował z transferu.

„Brak czarnoskórych piłkarzy w barwach Zenita jest ważną tradycją. Nigdy nie byliśmy związani z Afryką, tak samo jak z Ameryką Południową czy Australią i Oceanią” – brzmiał komunikat kibiców z 2012 roku.

Przez lata w barwach Zenita grał Hulk, ale jego obecność w drużynie nie była tolerowana przez wszystkich kibiców. Swego czasu przed ośrodkiem treningowym klubu znaleziono nawet… atrapę bomby z naklejoną fotografią Brazylijczyka.

Jakby tego było mało, kibice Zenita sprzeciwiają się też obecności gejów w ich drużynie. – „Jesteśmy przeciwni reprezentantom mniejszości seksualnych” – stwierdzili.

Dla samego Malcoma błyskawiczne zakończenie przygody z rosyjskim klubem może być rozsądnym rozwiązaniem. Kilka lat temu kibice Zenita, zdenerwowani faktem, że ich ulubieńcy przegrywają 2:4 z Dinamem Moskwa, wtargnęli na boisko. Oberwało się między innymi napastnikowi Salomonowi Rondonowi. Wenezuelczyk w Sankt Petersburgu ostatecznie wytrzymał kilkanaście miesięcy i przeniósł się do angielskiej Premier League.

Już niedługo może dojść więc do niezłego paradoksu. Kilka dni temu w filmie witającym Malcoma, osoby odpowiedzialne za social media rosyjskiego klubu umieściły jego „epizod” w Romie. Nawiązali tym samym do sytuacji z zeszłorocznego okienka transferowego, kiedy to Brazylijczyk wirtualnie był już piłkarzem ekipy z Rzymu. Kto wie, czy równie szybko nie zakończy się jego przygoda z Zenitem…