Kwestia zarobków piłkarzy budzi wiele emocji. Z jednej strony kibice doceniają niezwykłe umiejętności sportowców, którzy dostarczają widzom dużą dawkę piłkarskich wrażeń. Z drugiej jednak astronomiczne kwoty wynagrodzeń przyprawiają o zazdrość i pytanie, jak to w ogóle możliwe?

Piłka nożna, plasując się na pierwszym miejscu w rankingu najpopularniejszych dyscyplin świata, generuje ogromny przychody dla klubów i firm sponsorujących. Piłkarze największe pieniądze czerpią właśnie z gry klubowej oraz umów marketingowych na wykorzystanie wizerunku w reklamach. Reprezentacja kraju na mistrzostwach Europy stanowi dla nich jedynie ułamek dochodów. Mimo to najlepiej opłacani piłkarze Euro za sam awans otrzymują często równowartość miliona złotych. W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, ile zarobią reprezentacje za występy na Euro. Wyjaśnimy także zasady przydzielania premii dla zawodników, które determinują wysokość poszczególnych transferów finansowych.

Jak kształtują się zarobki Polaków na mistrzostwach Europy?zarobki polaków euro 2021

Zarobki Polaków na mistrzostwach Europy uzależnione są od sukcesów zespołu na poszczególnych etapach rozgrywek. Za sam awans na Euro, Polska otrzymała już 9,25 mln euro, co w przeliczeniu na złotówki daje nam ponad 40 milionów złotych. PZPN już te pieniądze rozdzielił i do podziału trafiło ok. 20% całej kwoty, czyli 10-12 milionów złotych.

Zasady przydzielania premii dla zawodników określa PZPN, który rozdziela pulę środków proporcjonalnie do wkładu danego piłkarza w sukces drużyny. Wkład oceniany jest na podstawie wysiłku zawodnika i nie zależy wyłącznie od liczby strzelonych bramek. Nawet piłkarze z ławki rezerwowych, jeśli tylko sumiennie przykładali się do treningów, mają szansę otrzymać wysokie premie. Dobrym przykładem jest tutaj Łukasz Skorupski, który za awans do Euro 2021 otrzymał 250 tysięcy złotych, nie grając nawet minuty. To, ile premii polscy piłkarze otrzymają za Euro, będzie zależało od poziomu ich występu, zaangażowania w treningi oraz od indywidualnych decyzji władz piłkarskich.

Ile zarabiają piłkarze Ekstraklasy?

Ile zarobią polscy piłkarze na euro 2021?

Obecnie trudno jest przewidzieć wysokość zarobków podczas Euro 2021. Ostateczne kwoty będą zależały nie tylko od efektów gry, ale także koniunktury gospodarczej kraju po pandemii COVID-19. Najczęstsze prognozy zakładają, że awans do ćwierćfinałów przyniesie piłkarzom zyski do podziału na poziomie ponad 10 milionów złotych. Ile premii polscy piłkarze otrzymają za Euro, pozostaje na razie w tajemnicy. Osobną kwestią są finansowe nagrody przyznawane przez UEFA, dzielone po równo dla każdej drużyny. To, ile zarobią reprezentacje za występy w euro, ustalane jest każdorazowo na konkretne wydarzenie sportowe.

Ile dostanie zwycięzca mistrzostwa Europy?zarobki zwycięzcy euro 2021

Pulę nagród finansowych dla zwycięzcy można analizować na podstawie danych historycznych. W 2016 roku zwycięska drużyna za udział w mistrzostwach otrzymała kwotę 25 milionów euro. Nie są to pieniądze wyłącznie dla zawodników, jednak otrzymują oni znaczące udziały w wypracowanych zyskach. Ponadto, zwycięscy piłkarze mogą liczyć na powrót do kraju z owacjami, wyrażanymi także w aspekcie finansowym. Odpowiedź na pytanie, ile dostanie zwycięzca mistrzostwa Europy 2021, pozostaje w sferze prognostycznej. Zależy to od wielu czynników i decyzji związków piłkarskich, których nie można z góry ustalić. Biorąc pod uwagę tendencję wzrostową piłkarskich zarobków, można oczekiwać podniesienia poprzeczki finansowej na kolejny poziom. Zwycięzca otrzyma także puchar.

Jacy są najlepiej opłacani piłkarze euro?

Wśród liderów zarobkowych na turniejach Euro pojawiają się piłkarze znani z najwyższych kontraktów ze świata klubowego. W rankingach dominuje często Cristiano Ronaldo, który za swoją grę dla reprezentacji Portugalii otrzymuje w czasie mistrzostw premie w wysokości nawet 6 milionów euro. Co ciekawe, w polskiej reprezentacji za awans na mistrzostwa Europy najwięcej zarobili dwaj zawodnicy – Grzegorz Krychowiak oraz Piotr Zieliński, którzy jako jedyni rozegrali wszystkie 10 spotkań w pełnym wymiarze czasowym. Nieoficjalne źródła piszą, że obaj otrzymali około 750 tysięcy złotych na głowę. Niemniej jednak nie ma wątpliwości, że najlepiej opłacanym zawodnikiem w reprezentacji Polski jest Robert Lewandowski.

Wysokość wypłat w ramach poszczególnych rozgrywek nie jest stała i nie zależy „od nazwiska”. Za udział w treningach oraz prezentowane umiejętności podczas meczów piłkarzowi przyznawane są punkty, które następnie PZPN konwertuje na transze finansowe. Najlepiej opłacani piłkarze Euro w pełni zasługują na swoje zarobki, gdyż przyczyniają się do zwiększenia rozpoznawalności swojego kraju oraz sukcesów całego zespołu.

Zobacz Zarobki Jana Błachowicza

Dlaczego zarobki piłkarskie wzbudzają tak wiele emocji?kontorwersje zarobków piłkarzy

Wiadomo – choć na razie jedynie hipotetycznie – ile premii polscy piłkarze otrzymają za Euro. Kwoty te nadal pozostają jednak ułamkiem wypłat z tytułu gry w zagranicznych zespołach, gdzie kontrakty opiewają na roczne pensje w wysokości nawet kilkudziesięciu milionów euro. Zarobki te wzbudzają niekiedy zazdrość i wiele kontrowersji. Należy jednak pamiętać, że piłka nożna jest oglądana przez miliardy widzów. Same zyski ze sprzedaży biletów na pojedyncze mecze osiągają milionowe wartości. Zatem pula pieniędzy krążących po świecie piłkarskim jest naprawdę ogromna, a część z niej oczywiście otrzymują piłkarze. Pytanie, ile zarobią polscy piłkarze na Euro 2021, pozostaje dalej w sferze dywagacji. Jednak przedział kwotowy można z dużą dozą prawdopodobieństwa umieścić w wartościach 20-30 milionów euro dla całego zespołu.

Sprawdź również: Legalni bukmacherzy w Polsce


Niestety, ale premia od PZPN za udział w Euro 2021 jest objęta tajemnicą. Oczywiście jest to też uzależnione od wyniku, jaki uzyskają nasi reprezentanci. Jedyną oficjalną informacją jest to, że za Euro 2021 każdy zespół otrzyma od UEFA kwotę 9,25 mln euro.
Takie dane nie zostały jeszcze ujawnione, lecz w 2016 roku zwycięska drużyna za udział w mistrzostwach otrzymała kwotę 25 milionów Euro. Możemy się spodziewać, że za wygranie Euro 2021 ta kwota będzie wyższa.