Zanim rozpoczną się emocje na zielonej murawie, kibiców przed każdym dużym turniejem czeka przedsmak tych zdarzeń. Grupy Euro pokazują, kto z kim będzie rywalizował w fazie grupowej turnieju.

Losowanie fazy grupowej Euro 2024

Grupy Euro losowane są przynajmniej kilka miesięcy przed rozpoczęciem turnieju. Na jego podstawie drużyny są rozlosowane do poszczególnych grup. Bezpośrednio po tym został przypisany terminarz Euro, który uwzględniał daty, w których będą rozgrywane spotkania danej Euro grupy.

Skład poszczególnych grup jest istotny nie tylko z formalnych względów. Ma on duży wpływ na to, jak potoczy się turniej. Gracze, którzy zawierają zakłady bukmacherskie, biorą pod uwagę, jak dobre zespoły występują w danej grupie. Bezpośrednio wpływa to na prawdopodobieństwo zakwalifikowania się do fazy pucharowej rozgrywek oraz finalnego zwycięstwa.

Grupy Euro 2024 - punktacja

Reprezentacje krajów w fazie grupowej mogą zdobyć 3,1 lub 0 punktów w każdym spotkaniu. Trzy zostają przyznane za zwycięstwo, jeden za remis, a zero za porażkę. W finalnym rozrachunku istotny może być również bilans bramkowy, więc warto postarać się o jak największą ilość strzelonych bramek i jak najmniejszą straconych.

W tabeli znajdą się informacje o ilości punktów, wygranych, przegranych, remisów, zdobytych i straconych bramkach oraz finalnym bilansie bramkowym. Awans do kolejnej fazy rozgrywek osiągną dwie najlepsze drużyny z każdej grupy oraz cztery zespoły, które osiągnęły najlepszy bilans spośród ekip z trzeciego miejsca. Finalnie aż 16 z 24 zespołów uczestniczących turniejów zagra w fazie pucharowej.