Hapoel Tel Aviv Football Club założony został w roku 1923. Barwy Hapoelu to kolory czerwony i biały, a ich przydomki to "Czerwone Demony" oraz "Robotnicy". W herbie Hapoelu znajduje się symbol sierpu i młota, co jest odwołaniem do klubowych tradycji.

Jest to jeden z najbardziej utytułowanych izraelskich klubów, który ma na swoim koncie kilkanaście mistrzostw i pucharów kraju. W ich dorobku jest również awans do ćwierćfinału Pucharu UEFA w sezonie 2001/02, gdzie zmierzyli się z AC Milanem.

Za największych rywali Hapoelu uznaje się Maccabi Tel Awiw, czyli klub, który oprócz tego, że pochodzi z tego samego miasta, to jeszcze jest związany z środowiskiem izraelskiej skrajnej prawicy. Mecz tych drużyn uchodzi za jedne z najgorętszych derbów w strefie UEFA.

Hapoel Tel Awiw w 2012 roku zagrał w fazie grupowej Ligi Europy, gdzie zmierzył się z Legią Warszawa. Pierwszy mecz zakończył się porażką Hapoelu 2:3, w rewanżu zespół z Izraela pokonał Legię 2:0. Wówczas z siedmioma punktami na koncie Hapoel zajął trzecie miejsce w grupie tuż za Legionistami.

Hapoel Tel Awiw jest również jedną z trzech izraelskich drużyn, która kiedykolwiek wystąpiła w rozgrywkach Ligi Mistrzów UEFA. W sezonie 2010/11 zajęli ostatnie miejsce w grupie z Schalke 04, Lyonem i Benficą. Hapoel zdobył 5 punktów w grupie, a ich najlepszym meczem było domowe zwycięstwo 3:0 z Benficą.