W lutym 2018 roku Vital Heynen został ogłoszony trenerem polskiej reprezentacji siatkarzy. Początkowo, wybór ten został przyjęty bardzo sceptycznie przez kibiców. Wątpliwości budził przede wszystkim wybuchowy temperament Belga. Szybko okazało się jednak, że Vital Heynen jako trener polskiej reprezentacji siatkówki to właściwy człowiek we właściwym miejscu. Postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się sylwetce Belga i podsumować jego dotychczasową pracę. Kim jest Vital Heynen i w jaki sposób zaskarbił sobie sympatię polskich kibiców?

Kariera zawodnicza Vitala Heynena

Belg od najmłodszych lat był związany z piłką siatkówką. Przez większą część swojej kariery był związany ze swoim ojczystym klubem, Noliko Maaseik. Belg występował na pozycji rozgrywającego. Sukcesy jako zawodnik zdobywał głównie na podwórku krajowym, sięgając 8-krotnie po mistrzostwo Belgii i 7-krotnie po Puchar Belgii. Na arenie międzynarodowej sięgnął po brązowy medalu Pucharu Europy. Mimo tych sukcesów, Vital Heynen nigdy nie otrzymał powołania do reprezentacji. W 2005 roku, w wieku 36 lat, Vital Heynen ogłosił zakończenie kariery zawodniczej.

Sprawdź też: Legalni bukmacherzy

Kariera trenerska Vital Heynen

kariera heynena

Po zakończeniu kariery zawodniczej, Vital Heynen nie mógł narzekać na brak zatrudnienia. Od razu otrzymał propozycję zostania trenerem swojego ojczystego klubu, Noliko Maaseik. Belg przez 7 lat prowadził ten zespół, zdobywając 4-krotnie mistrzostwo kraju oraz 5-krotnie Puchar Belgii. Tym samym zyskał zainteresowanie ze strony reprezentacji narodowych. W 2012 roku otrzymał angaż w reprezentacji Niemiec, ale o tym powiemy przy okazji kariery trenerskiej w siatkówce reprezentacyjnej.

Vital Heynen rozwijał warsztat trenerski w kilku krajach. W latach 2012-2013 pełnił funkcję trenera w klubie Ziraat Bankasi Ankara, a następnie przez dwa lata prowadził Transfer Bydgoszcz. W jego CV znajdują się również: Tours VB oraz VfB Friedrichshafen. Od 2019 roku, jako trener polskiej reprezentacji siatkówki równolegle prowadzi klub Sir Safety Perugia we Włoszech. Trzeba przyznać, że kariera trenerska Vital Heynen w siatkówce klubowej jest całkiem okazała, choć największe sukcesy odnosił z klubem, z którym przez wiele lat był związany jako zawodnik.

Vital Heynen jako trener polskich siatkarzy

Gdy w lutym 2018 roku Belg został ogłoszony trenerem polskiej reprezentacji, w sieci pojawiło się mnóstwo pytań o to, kim jest Vital Heynen. Jednakże kibice Biało-Czerwonych doskonale znali Belga, jako iż w latach 2012-2016 był on trenerem reprezentacji Niemiec, z którą wielokrotnie przychodziło nam się mierzyć. Kariera trenerska Vital Heynen obejmuje także epizod w reprezentacji Belgii. To właśnie na rzecz naszej reprezentacji postanowił zrezygnować z pracy w ojczystej drużynie narodowej.

Heynen zastąpił na stanowisku trenera Ferdinanda De Giorgi, który nie zdołał godnie zapełnić luki pozostawionej przez Stephana Antigę, z którym nasz zespół sięgnąć po złoty medal mistrzostw świata. Początkowo, Vital Heynen jako trener polskiej reprezentacji siatkówki wzbudzał spore wątpliwości. Kibice pamiętali jego żywiołowe reakcje z czasów, gdy był trenerem reprezentacji Niemiec. Jak się okazało, gesty, które początkowo wzbudzały niechęć, szybko stały się jego znakiem firmowym i pozwoliły zdobyć mu sympatię w oczach kibiców Biało-Czerwonych.

Sprawdź też: Bonusy bez depozytu

Sukcesy Heynena z reprezentacją Polski

sukcesy vitala heynena

Zarobki trenera siatkówki nie mogą równać się z zarobkami trenera piłki nożnej. Vital Heynen zarobki na stanowisku trenera reprezentacji Polski wynoszą ok. kilkudziesięciu tysięcy Euro rocznie. Nie jest to jednak wygórowana cena, patrząc na sukcesy, które ma już na koncie Belg. W przeszłości, trenerzy polskiej siatkówki odnosili duże sukcesy, ale niewielu może równać się z dorobkiem Heynena. Jako trener polskich siatkarzy, ma na koncie następujące sukcesy:

  • Złoty medal mistrzostw świata w 2018 roku,
  • Brązowy medal mistrzostw Europy w 2019 roku,
  • Trzecie miejsce w Lidze Narodów 2019,
  • Drugie miejsce w Pucharze Świata 2019,
  • Wywalczony awans na Igrzyska Olimpijskie 2021 w Tokio.

Chociaż wielu kibiców początkowo nie było przekonanych do Belga, wystarczyło dokładnie sprawdzić kim jest Vital Heynen i co osiągnął do tej pory. W 2014 roku wywalczył brązowy medal mistrzostw świata z reprezentacją Niemiec, co było największym sukcesem w historii narodowej drużyny tego kraju. Heynen szybko potwierdził swoje kompetencje jako trener siatkarzy polskich.

Czy Vital Heynen zdobędzie olimpijski medal?

Wiemy już, że Belg w pełni zasłużył na zaufanie i miano wielkiego trenera. W ciągu trzech lat pracy osiągnął więcej niż liczni trenerzy polskiej siatkówki razem wzięci. Oczywiście musimy wziąć poprawkę na to, jak silną kadrą dysponuje Belg. Nie ulega wątpliwości, że potrafi jednak wykorzystać ten potencjał, a wysokie Vital Heynen zarobki są w pełni zasłużone. Już niebawem, przed Belgiem największe z dotychczasowych wyzwań. Jako trener siatkarzy polskich poprowadzi nasz zespół na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio, gdzie może powalczyć o pierwszy w swojej karierze medal na Olimpiadzie. Czy Heynen dorówna wielkiemu sukcesowi Huberta Jerzego Wagnera z 1976 roku?

Zwiń
W którym klubie karierę trenerską zaczynał Vital Heynen? Vital Heynen karierę trenerską zaczął w swoim ojczystym klubie – Noliko Maaseik. Jakie sukcesy do tej pory Vital Heynen osiągnął z reprezentacją Polski? Do tej pory Vital Heynen z reprezentacją Polski zdobył: Złoty medal mistrzostw świata w 2018 roku, brązowy medal mistrzostw Europy w 2019 roku, trzecie miejsce w Lidze Narodów 2019, drugie miejsce w Pucharze Świata 2019.