Tegoroczne Mistrzostwa Świata w Katarze powoli dobiegają końca. Sobotnie popołudnie przyniesie ciekawe starcie Chorwacji z Marokiem o brązowy medal. W niedzielę przyjdzie nam podziwiać wielki finał. Swoimi propozycjami na wspomniane mecze warto dzielić się w typach na dziś. Ku uciesze polskich fanów, w meczu Argentyny z Francją będzie nam dane zobaczyć polski akcent. Arbitrem głównym finału mundialu w Katarze będzie Polak, Szymon Marciniak.

Wielkie wyróżnienie

Szymon Marciniak to niewątpliwie najbardziej znany polski arbiter. Sędziego znamy doskonale z boisk rodzimej ekstraklasy, ale również słynnej Ligi Mistrzów. W tym roku jego praca została szczególnie doceniona, gdyż został wytypowany na arbitra głównego wielkiego finału mundialu. Warto nadmienić, że mecze międzynarodowe Polak sędziuje od przeszło jedenastu lat. Na polskim arbitrze jednak niewątpliwie spoczywa wielka presja.

Polscy sędziowie w finale mundialu

Wraz z Szymonem Marciniakiem na finał wybiegną inni polscy sędziowie. Na boisku nie zabraknie Tomasza Listkiewicza, Pawła Sokolnickiego, a także Tomasza Kwiatkowskiego

Zarobki sędziów

Zgodnie z wytycznymi FIFA, każdy sędzia za udział w Mistrzostwach Świata otrzyma podstawowe wynagrodzenie wynoszące 70 tys. dolarów amerykańskich. Kwota odpowiada mniej więcej 310 tys. zł. Co więcej, za poprowadzenie każdego spotkania fazy grupowej arbiter główny inkasuje kolejne 3 tys. dolarów, a więc około 13 tys. zł. Od fazy pucharowej, aż do finału, wynagrodzenie za pojedynczy mecz wzrasta do 10 tys. dolarów, czyli około 44 tys. zł. 

Ile zarobi Szymon Marciniak?

Szymon Marciniak poprowadził jeden mecz fazy grupowej, pomiędzy Francją i Danią, a także jeden mecz fazy pucharowej – starcie Argentyny z Australią. W niedzielę czeka go ogromne wyzwanie. Polak po raz pierwszy będzie arbitrem głównym w finale turnieju międzynarodowego. Tym samym za cały mundial polski arbiter zainkasuje 93 tys. dolarów, co odpowiada około 411 tys. zł