Kadra reprezentacji Szkocji pojawi się po raz pierwszy od 1998 roku na międzynarodowym turnieju. Oczywiście trzeba uczciwie przyznać, że jest to spowodowane powiększeniem liczby uczestników, ale Szkoci mają w ekipie kilka gwiazd. Czy zaskoczą?

Skład Szkocji na Euro 2021:

Bramkarze: Craig Gordon (Heart of Midlothian), David Marshall (Derby County), Jon McLaughlin (Rangers FC)

Obrońcy: Kieran Tierney (Arsenal), Andrew Robertson (Liverpool), Stephen O’Donnell (Motherwell), Nathan Patterson (Glasgow Rangers), Scott McKenna (Nottingham Forest), Declan Gallagher (Motherwell), Grant Hanley (Norwich), Liam Cooper (Leeds United), Jack Hendry (Oostende), Greg Taylor (Celtic)

Pomocnicy: Scott McTominay (Manchester United), John McGinn (Aston Villa), Ryan Fraser (Newcastle), Stuart Armstrong (Southampton), David Turnbull (Celtic), John Fleck (Sheffield United), Callum McGregor (Celtic), Billy Gilmour (Chelsea), James Forrest (Celtic), Ryan Christie (Celtic)

Napastnicy: Che Adams (Southampton), Kevin Nisbet (Hibernian), Lyndon Dykes (Queens Park Rangers)

Sprawdź też: Ranking bukmacherów

Wielki powrót kadry Szkocji

Ostatni turniej tej wyspiarskiej drużyny to mistrzostwa świata w 1998 roku. Wówczas to kadra reprezentacji Szkocji zmierzyła się w jednej grupie z Brazylią, Norwegią oraz Marokiem, zdobywając jeden punkt i odpadając. Teraz nie wróżymy im się większego sukcesu, zwłaszcza, że zmierzą się w jednej grupie z Anglią, czy wicemistrzem świata – Chorwacją. Kadra reprezentacji Szkocji przez lata omijała wielkie turnieje, ale jest beneficjentem powiększenia turnieju o osiem zespołów. Patrząc na powołania do reprezentacji Szkocji na Euro 2021 widzimy kilka gwiazd, jednak ich futbol opiera się głównie na walce i na wybieganiu. Nawet największe gwiazdy w składzie Szkocji na Euro 2021 tym się właśnie charakteryzują. Typowi starzy Wyspiarze.

Zobacz także: Bukmacherzy bez depozytu

Znów zagrają z Czechami…

Powołania do Szkocji na Euro Steve Clarke ogłosił dość szybko, nie czekając na to, czy ktoś się pokaże na zgrupowaniu. Kadra reprezentacji Szkocji pojawi się na turnieju po tym, jak udało im się pokonać w barażach Serbię. Potrzebowali do tego rzutów karnych, które wykonywali perfekcyjnie, a jedynym, który pomylił się u rywali był Aleksandar Mitrović. Kadra Szkocji potrafiła w swojej grupie Ligi Narodów dwukrotnie pokonać Czechów czy też raz Słowaków, a to przecież zespoły, które także zagrają na tym turnieju. Co więcej, Czesi zmierzą się nawet ze Szkocją w jednej grupie. Jeśli chodzi o powołania do reprezentacji Szkocji na Euro 2021, to w oczy rzucają się głównie dwa nazwiska – po pierwsze Scott McTominay, który jest coraz ważniejszą postacią w Manchesterze United i był najlepszym graczem finału Ligi Europy, a po drugie Andy Robertson, podstawowy lewy defensor Liverpoolu, który w kadrze Szkocji na jednej pozycji rywalizuje z Kieranem Tierneyem. Ostatnie wyniki kadry reprezentacji Szkocji jednak nie napawają jakimś wielkim optymizmem. 1:1 z Izraelem czy 2:2 z Austrią, a wcześniej jesienią dwie porażki w Lidze Narodów B – z Izraelem i Słowacją.

Sprawdź także naszą analizę grupy D na Euro 2021


Szkoci w jednej grupie zmierzą się z Anglią, Chorwacją i wspomnianymi już Czechami.
Może być to ktoś z dwójki Che Adams – Stuart Armstrong, a szczególnie ten pierwszy, bo zadebiutował w kadrze Szkocji wiosną, zagrał w trzech spotkaniach i już zdobył bramkę i zanotował asystę.