19 kwietnia to data, która może przejść do historii światowego futbolu. W poniedziałkowy poranek tematem przewodnim była Superliga, nowe rozgrywki piłkarskie założone przez największe kluby w Europie. Nowy format może całkowicie zburzyć porządek rozgrywek krajowych i europejskich na Starym Kontynencie. Kto założył Superligę? Jaki jest cel nowych rozgrywek? W jaki sposób przebiegać będą nowe rozgrywki europejskie? Kiedy wystartuje Superliga piłkarska?

Czym jest Superliga? Najważniejsze informacje o nowych rozgrywkach

Zacznijmy od podstawowej kwestii, a zatem, czym jest Superliga? To nowe rozgrywki piłkarskie założone przez 12 największych klubów piłkarskich z Anglii, Hiszpanii oraz Włoch. Do grona założycieli należą: Manchester United, Manchester City, Liverpool, Chelsea, Arsenal, Tottenham, Real Madryt, FC Barcelona, Atletico Madryt, Juventus, AC Milan oraz Inter Mediolan. Do rozgrywek zaproszono również osiem innych zespołów z Europy. Superliga regulamin zakłada uczestnictwo 20 zespołów. Założyciele mają zapewniony udział w każdej edycji. Pozostali uczestnicy mogą się zmieniać w kolejnych sezonach.

Osoby pytające o to, czym jest Superliga, dziwią się. że w gronie założycieli zabrakło zespołów z Niemiec i Francji. Oficjalne stanowisko w tej sprawie zajęły kluby: PSG, Bayern Monachium, Borussia Dortmund oraz RB Lipsk. Wszystkie drużyny wykluczyły swój udział w Superlidze, choć zakulisowe informacje wskazują na to, że powyższe kluby mają jeszcze 30 dni na podjęcie decyzji. Superliga rozgrywki mogą wystartować już w sierpniu, a zatem organizatorem nie zostało wiele czasu na wybór uczestników. Wiemy już, czym jest Superliga w podstawowym zamyśle. Jak wyglądać będzie szczegółowy format?

Sprawdź też: Legalny bukmacher

Jakie zespoły zagrają w Superlidze?

Podstawową kwestią jest oczywiście to, kto zagra w Superlidze. W nowych rozgrywkach rywalizować ma 20 klubów. Na chwilę obecną znamy 12 uczestników, których wymieniliśmy powyżej. Są to kluby założycielskie, które będą miały zapewniony awans w każdej edycji Superligi. Na chwilę obecną, z udziału w rozgrywkach zrezygnowały największe kluby z Niemiec oraz mistrz Francji, PSG. Pozostaje zatem osiem wolnych miejsc do obsadzenia. Idąc tropem najsilniejszych rozgrywek w Europie, propozycje mogą otrzymać inne kluby z Niemiec i Francji, a także drużyny z Rosji, Portugalii, Holandii czy Belgii. Pozostałych uczestników powinniśmy poznać w przeciągu najbliższego miesiąca.

Patrząc na to, kto zagra w Superlidze, nietrudno wytłumaczyć klucz, którym kierowali się organizatorzy. W rozgrywkach rywalizować mają największe kluby piłkarskie w Europie, które generują największe zyski z praw telewizyjnych oraz umów marketingowych. Brak takich zespołów jak: Bayern Monachium, Borussia Dortmund, RB Lipsk czy PSG oznacza duże braki w obsadzie Superligi. Jasne stanowisko zajęło również FC Porto, które nie zamiesza przyjąć ewentualnego zaproszenia. Jak się zatem okazuje, pytanie o to, kto zagra w Superlidze jest na dzień dzisiejszy kluczowe. 12 klubów założycielskich może mieć niemały kłopot z dobraniem dostatecznie mocnej ósemki, która uzupełni rozgrywki.

Dlaczego największe kluby zdecydowały się na stworzenie Superligi?

Na to pytanie można odpowiedzieć jednym słowem: pieniądze. Mówimy o miliardach Euro z praw telewizyjnych oraz umów marketingowych. Sponsorzy Superligi z całą pewnością zadbają o jeszcze większe gaże dla piłkarzy i trenerów. Największe kluby w Europie od lat nie były zadowolone z modelu biznesowego UEFA. Miały one otrzymywać zbyt niskie pieniądze biorąc pod uwagę realną wartość wnoszoną do lig krajowych oraz europejskich. Wystarczy spojrzeć na to, kto założył Superligę. Znajdziemy tu największe zespoły z całej Europy, które królują w wielu klasyfikacjach finansowych.

Ogłoszone Superliga rozgrywki budzą duże kontrowersje w wielu krajach Europy. Większość kibiców oraz ekspertów opowiada się przeciwko temu pomysłowi. W praktyce, Superliga drużyny na pewno mają swoje argumenty w starciu przeciwko UEFA i FIFA. Nie ulega wątpliwości, że te dwie organizacje nie należą do krystalicznie czystych, o czym świadczą liczne afery korupcyjne na przestrzeni ostatnich lat. Wiemy, że Superliga rozgrywki bazują przede wszystkim na dużych pieniądzach oraz chęci zburzenia odgórnego porządku opracowanego przez UEFA i FIFA. W praktyce, Superliga regulamin może doprowadzić do zburzenia dotychczasowego futbolu europejskiego.

Sprawdź też: Typy na dziś

W jaki sposób będzie wyglądać Superliga?

Na chwile obecną nie wiemy, kiedy wystartuje Superliga, ale kluby założycielskie podzieliły się już szczegółowymi związanymi z formatem rozgrywek. Wiemy, kto zagra w Superlidze, a także, kto może ewentualnie zająć pozostałe wolne miejsca. Superliga zasady zakładają udział 20 zespołów podzielonych na dwie grupy po 10 drużyn. Na etapie fazy grupowej, Superliga drużyny grają w systemie kołowym, rozgrywając z każdym rywalem mecz u siebie oraz mecz wyjazdowy. Po 18 kolejkach spotkań, do ćwierćfinałów rozgrywek awansują trzy najlepsze zespoły z każdej grupy.

Jak wskazuje Superliga regulamin, pozostałe dwa miejsca w ćwierćfinałach zostaną obsadzone w drodze baraży, w których wystąpią zespoły z 4 i 5 miejsca. Ćwierćfinały i półfinały będą rozstrzygać się w dwumeczu, a finał w jednym spotkaniu na neutralnym boisku. Superliga rozgrywki mają odbywać się w środku tygodnia, dzięki czemu, jej uczestnicy mogliby brać udział w rozgrywkach krajowych. Tyle tylko, że już teraz federacje piłkarskie oraz UEFA zdecydowanie wykluczają taki scenariusz. Udział w Superlidze ma wiązać się z zakazem gry w ligach krajowych. To jednak nie wszystko. Superliga drużyny mogą spodziewać się bardzo poważnych konsekwencji za udział w tych rozgrywkach.

Sprawdź też: bonusy bez depozytu

Zdecydowana reakcja FIFA i UEFA na Superligę

Patrząc na to, kto założył Superligę, nie dziwi fakt, że UEFA natychmiast podjęła zdecydowane kroki mające na celu zablokowanie tej inicjatywy. W praktyce, Superliga drużyny nie wystąpiłyby oczywiście w Lidze Mistrzów, do dla UEFY oznacza miliardowe straty. Możemy również zakładać, że najwięksi sponsorzy Superligi odejdą właśnie z rozgrywek Champions League. Nie dziwi zatem fakt, że UEFA od razu zapowiedziała poważne konsekwencje dla uczestników. FIFA solidarnie przyłączyła się do UEFY, zapowiadając kolejne restrykcje. To, czy Superliga powstanie, nie jest zatem przesądzone.

I tak, zacznijmy od najświeższych informacji. Z tegorocznej edycji Ligi Mistrzów może wypaść trzech półfinalistów. Zerknijmy jeszcze raz na to, kto założył Superligę. Real Madryt, Manchester City oraz Chelsea mogą zostać wyrzucone z rozgrywek europejskich. Ich miejsce miałyby zająć zespoły, które odpadły w ćwierćfinałach. Na chwilę obecną, Superliga regulamin zakłada normalny tryb gry w rozgrywkach krajowych. UEFA podjęła jednak decyzje, że uczestnicy nowych rozgrywek nie będą mogli brać udziału w zmaganiach na podwórku krajowym. Z kolei piłkarze przynależni do tych klubów, nie będą mogli występować w reprezentacji swojego kraju. To poważne groźby, które sprawiają, że odpowiedź na pytanie o to, czy Superliga powstanie wciąż jest bardzo niepewna.

Czy Superliga powstanie? Co dalej z Euro 2021?

Nie ulega wątpliwości, że Superliga zasady premiują najbogatsze kluby w Europie, a uderzają w nieco słabsze zespoły, które nie będą miały okazji wziąć udziału w tych rozgrywkach. Sponsorzy Superligi mogą odejść od dotychczasowych projektów, co oznacza straty dla wielu innych rozgrywek. Wciąż niejasne jest to, kiedy wystartuje Superliga. W ambitnych planach założycieli, już w sierpniu 2021 roku ma ruszyć pierwsza edycja. Problemem są jednak Superliga zasady, które zakładają występ 20 zespołów. Tymczasem, poza 12 klubami założycielskimi, inne duże kluby z Europy niespecjalnie garną się do udziału w tych rozgrywkach, dostrzegając głośny sprzeciw społeczności kibiców. Ba, nawet niektóre kluby założycielskie od poniedziałku nabrały wody w usta.

W obliczu Superligi, pod dużym znakiem zapytania stanęły nadchodzące Mistrzostwa Europy w piłce nożnej. UEFA twierdzi, że może zablokować występ piłkarzy należących do klubów wchodzących w skład nowych rozgrywek. To oznacza, że w Euro 2021 nie wzięłoby udziału wielu czołowych piłkarzy. W związku z tym, ciężko na chwilę obecną wróżyć, czy Superliga powstanie, a także kiedy wystartuje Superliga. Na dzień dzisiejszy możliwe wydają się trzy scenariusze: Superliga zasady ulegną zmianie, aby zapobiec konfliktowi z UEFA, nowy projekt nie wejdzie jednak w życie lub UEFA nie zdecyduje się na wprowadzenie zapowiadanych restrykcji i jednak nie zablokuje nowych rozgrywek.