Mistrzostwa Europy w piłce nożnej odbywają się co cztery lata w każdym roku przestępnym. W tym roku miały odbyć się nietypowo, gdyż nie wybrano jednego gospodarza, a rozgrywki miały odbyć się na kilkunastu arenach na całym kontynencie. Niestety pandemia koronawirusa pokrzyżowała plany organizatorom i mistrzostwa przeniesiono na inny termin, pierwszy raz w ich sześćdziesięcioletniej historii. Oczekując na 2021 rok przypominamy niespodziewane sytuacje na boisku podczas Euro i najlepsze drużyny turniejów.

Najwięcej występów na Mistrzostwach Europynajwięcej występów na euro

Mistrzostwa Europy rozgrywane są w obecnej formule od 1960 roku. Żadna z reprezentacji nie uczestniczyła we wszystkich piętnastu turniejach. Drużyną, która ma najwięcej występów na Mistrzostwach Europy, jest reprezentacja Niemiec, wcześniej występująca także pod szyldem Niemiec Zachodnich. Z dwunastoma występami na koncie zostawia w tyle konkurencję.

Na drugim miejscu w klasyfikacji największej liczby występów na Mistrzostwach Europy znalazła się Rosja. Jedenastokrotny udział to wynik osiągnięty przez Rosję i ZSRR. Jeden występ mniej ma reprezentacja Hiszpanii, która zamyka podium. Na czwartym miejscu w rankingu znajdują się Anglia, Czechy, Francja, Włochy i Holandia. Reprezentacja Polski do tej pory brała udział zaledwie w trzech turniejach.

Kto najwięcej razy wygrał Euro?

Z upływem lat zmieniała się liczba uczestników finałowych turniejów. W początkowych rozgrywkach udział brały tylko cztery reprezentacje, a w ostatnich – już dwadzieścia cztery. Niezależnie od tego, ile drużyn startuje, triumfator zawsze jest tylko jeden. Kto najwięcej razy wygrał Euro?

W tej klasyfikacji laureatów jest dwóch: Niemcy i Hiszpania. Każda z tych reprezentacji trzykrotnie triumfowała w finałowym turnieju mistrzostw. Kolejna jest Francja z dwoma zwycięstwami. Aż siedem reprezentacji może się pochwalić pojedynczym triumfem w tych rozgrywkach. Niestety nie ma wśród nich jedenastki z naszego kraju.

Najlepsza drużyna w historii Euronajlepsza drużyna na mistrzostwach europy

Trudno wskazać na jedną reprezentację, która zasłużyła na tytuł najlepszej drużyny w historii Euro. Przez dekady w turnieju zagrały setki piłkarzy, a kilkudziesięciu można uznać za wybitnych. Pojawiło się także kilka drużyn, których występy na dłużej utkwiły w pamięci kibiców.

Jedną z drużyn, która zasługuje na miejsce w czołówce tej klasyfikacji, był triumfator z 1972 roku, czyli RFN. Trudno powiedzieć, czy to najlepsza drużyna w historii Euro, lecz na pewno jedna z legendarnych. W jej składzie można było zobaczyć takich piłkarzy jak Maier, Beckenbauern czy Schwarzenbeck. Triumf na Euro przypieczętowali dwa lata później zwycięstwem w Mistrzostwach Świata.

Rok 1988 to z kolei triumf genialnie grającej reprezentacji Holandii, która wyznaczyła nowe trendy w ofensywnym futbolu. Niezapomniane trio stanowiące o sile drużyny pamięta każdy kibic piłkarski. Frank Rijkaard, Ruud Gullit i Marco Van Basten przypieczętowali pierwszy tytuł na międzynarodowej arenie i – jak się okazuje – na razie jedyny. Subiektywnie najlepszą drużyną w historii Euro to można nazwać reprezentację Hiszpanii, która w praktycznie niezmienionym składzie wygrała turniej dwa razy z rzędu. Miało to miejsce w 2008 i 2012 roku, a pomiędzy mistrzostwami ekipa z Xavim i Iniestą w składzie wygrała także Mistrzostwa Świata.

Najlepszy mecz na Mistrzostwach Europy

Trudno wskazać jeden najlepszy mecz na Mistrzostwach Europy. Jeśli wziąć pod uwagę tylko mecze finałowe, na uwagę zasługują wydarzenia z 2000 roku z Francji, gdzie w pełnym kontrowersji meczu Portugalia uległa gospodarzom po dogrywce 2:1. Jako jeden z najlepszych meczów na Mistrzostwach Europy można wymienić także finał Czechosłowacja – RFN z Euro 1976, który po wyniku 2:2 w regulaminowym czasie gry jako jedyny zakończył się rzutami karnymi wygranymi przez pierwszą z drużyn.

Wielokrotnie miały miejsce także niespodziewane sytuacje na boisku podczas Euro. Do takich należy zaliczyć mistrzostwo dla Danii w 1992 roku, która była tylko drużyną rezerwową, czy wicemistrzostwo Czech cztery lata później. Na wzmiankę zasługuje także „najnudniejszy” mistrz w historii, czyli Grecja z 2004 roku.

Klasyfikacja ranking Respect Fair Play, a dodatkowe miejsce na Euro?Klasyfikacja ranking Respect Fair Play

Rozgrywki klubowe w poszczególnych krajach to często bezpardonowa walka o najwyższe lokaty, tymczasem UEFA od lat promuje czystą grę i piękno futbolu. Właśnie z tego powodu powstała klasyfikacja ranking Respect Fair Play – zestawiane są w niej drużyny z najmniejszą ilością żółtych i czerwonych kartek, a zatem najrzadziej łamiące przepisy. Wpływ na ranking ma także zachowanie kibiców. Dotyczy on tylko europejskich rozgrywek na najwyższym szczeblu.

Dotychczas trzy najlepsze ligi otrzymywały po jednym dodatkowym miejscu w międzynarodowych rozgrywkach klubowych. Przed kilkoma laty postawiono na nagrody pieniężne. Niedawno pojawił się pomysł, żeby klasyfikacja ranking Respect Fair Play miała wpływ na awans dodatkowych drużyn na Euro. Nie wiadomo jeszcze, w jaki sposób miałaby klasyfikacja ułatwiać awans, jednak to znakomity pomysł na promowanie tej dyscypliny.


Drużyną, która ma najwięcej występów na Mistrzostwach Europy, jest reprezentacja Niemiec, wcześniej występująca także pod szyldem Niemiec Zachodnich.
Taką reprezentacją była Hiszpania. Miało to miejsce w 2008 i 2012 roku, a pomiędzy mistrzostwami ekipa z Xavim i Iniestą w składzie wygrała także Mistrzostwa Świata.