Statystyki rzuty rożne Bundesliga

Oznaczenia:
śr. + oznacza średnią zdobytych rzutów rożnych
śr. - oznacza średnią straconych rzutów rożnych
Śr./Mecz oznacza średnią rzutów rożnych w meczach danej drużyny (drużyna+rywal)

Drużynaśr. +śr. -śr./ mecz
Arminia Bielefeld3,405,408,80
Augsburg3,405,408,80
B. M'gladbach4,605,009,60
Bayern5,402,808,20
Bochum3,604,207,80
Dortmund5,404,009,40
E. Frankfurt4,605,009,60
FC Köln3,805,409,20
Freiburg4,405,6010,00
Furth3,606,009,60
Hertha4,605,4010,00
Hoffenheim5,605,0010,60
Leverkusen5,402,608,00
Mainz 055,605,0010,60
RB Lipsk7,204,8012,00
Stuttgart5,405,0010,40
Union Berlin4,405,409,80
Wolfsburg5,604,009,60

Statystyki piłkarskie Niemcy – kiedy strzelają

DrużynaStrzelone1 połowa2 połowa
Bayern Munich2040.0%60.0%
Dortmund1735.3%64.7%
Leverkusen1560.0%40.0%
Stuttgart955.6%44.4%
FC Koln922.2%77.8%
Hoffenheim837.5%62.5%
Union Berlin757.1%42.9%
Hertha Berlin742.9%57.1%
Wolfsburg728.6%71.4%
FSV Mainz666.7%33.3%
Freiburg666.7%33.3%
RB Leipzig616.7%83.3%
Monchengladbach540.0%60.0%
E. Frankfurt560.0%40.0%
Bochum425.0%75.0%
Bielefeld366.7%33.3%
Greuther Furth30.0%100.0%
FC Augsburg250.0%50.0%

Niemcy - gole strzelone [kwadranse]

Drużyna0-1516-3031-4546-6061-7576-90Razem
Augsburg0100012
Bayern22454320
Bielefeld0020013
Bochum0102014
Dortmund12353317
Ein. Frankfurt0210025
FC Koeln0024129
Freiburg3101016
Gr. Furth0002013
Hertha1021127
Hoffenheim1110148
Leverkusen71122215
Mainz2200026
Moenchengladbach1010215
RB Lipsk0013206
Stuttgart0141129
Union Berlin2112017
Wolfsburg1101227

Zakładkę tę znajdziesz (razem z pięcioma innymi ligami) w MENU: Statystyki Futbol

Liga niemiecka – statystyki, strzelcy, historia

Nasi zachodni sąsiedzi pod względem piłkarskim zawsze byli dla nas wzorem. Sukcesy niemieckiej reprezentacji i system szkolenia oraz selekcji piłkarzy jest na najwyższym światowym poziomie. Także liga niemiecka, strzelcy czy drużyny są wzorem dla wielu krajów na całym świecie. Wielu kibiców w Polsce ogląda mecze i śledzi statystyki Bundesligi. Przybliżamy historię i najważniejsze osiągnięcia zawodników grających w niemieckiej lidze.

Bundesliga – statystyki i podstawowe informacje

Pojęcie Bundesliga odnosi się do najwyższej klasy rozgrywkowej w niemieckiej męskiej piłce nożnej. Liga na szczeblu centralnym została założona w 1962 roku, choć projekty dotyczące jej powstania pojawiały się już przed wojną. Wcześniej o mistrzostwie decydowały mecze pucharowe pomiędzy zwycięzcami lig landowych.

Od początku w skład Bundesligi wchodzi 18 najlepszych drużyn pochodzących z RFN i NRD. Poza pierwszym regularnym sezonem, rozgrywki toczą się systemem każdy z każdym bez podziału na grupy. Drużyny rozgrywają mecze na własnym obiekcie i rewanże na stadionach przeciwników, dlatego każdy zespół rozgrywa po 34 spotkania. O mistrzostwie kraju decyduje największa zdobycz punktowa w tabeli ligi niemieckiej. W razie takiej samej liczby punktów w dalszej kolejności oceniane są inne statystyki Bundesligi, jak bilans bramkowy i wynik meczów bezpośrednich. Zwycięzca otrzymuje tytuł mistrzowski i charakterystyczną paterę mistrzowską.

Pierwszym klubem piłkarskim, który znalazł się na szczycie tabeli ligi niemieckiej była drużyna 1. FC Köln. Ten zespół sięgał po mistrzostwo jeszcze tylko jeden raz prawie 15 lat później. Jednak to drużyna Bayernu Monachium może się poszczycić największą liczbą zwycięstw w lidze niemieckiej. Statystyki są bezlitosne dla konkurentów Bawarczyków – to Bayern wygrał ligę aż 31 razy na 61 dotychczas rozegranych sezonów. Ponadto dziesięciokrotnie musieli zadowolić się srebrnym medalem, a pięciokrotnie brązowym. Ta drużyna całkowicie dominuje wszystkie statystyki Bundesligi w ostatniej dekadzie. Na dziesięć ostatnich mistrzostw Bawarczycy sięgnęli po nie aż ośmiokrotnie.

Liga niemiecka – klasyfikacja strzelców

Dla wielu mieszkających w naszym kraju sympatyków ligi niemieckiej klasyfikacja strzelców jest jedną z najbardziej interesujących. To w niej bowiem można zobaczyć jedno z najgorętszych piłkarskich nazwisk ostatnich lat znad Wisły, czyli Roberta Lewandowskiego. Na zakończenie sezonu 2019/2020 zajmował on w nim trzecie miejsce ze stratą 21 bramek do Klausa Fischera, który w czasie swojej kariery zdobył 268 goli ligowych. W sezonie 2020/2021 przegonił legendarnego napastnika o 9 bramek.

Tymczasem fotel lidera ligi niemieckiej w klasyfikacji strzelców od dekad należy do Gerd Müllera, który zakończył karierę w 1979 roku, mając na koncie 365 bramek. Ten wynik wydaje się nieosiągalny dla żadnego zawodnika przez wiele najbliższych lat. Warte uwagi jest to, że w lidze niemieckiej strzelcy z pierwszej dziesiątki są już nieaktywni zawodowo właśnie poza reprezentantem Polski.

Liga niemiecka – statystyki transferów

O sile ligi świadczy nie tylko klasyfikacja strzelców. Liga niemiecka to także jedna z kilku rozgrywek, która może pozwolić sobie na przeprowadzenie kosztownych transferów. Jednak najmocniejsze i najbogatsze kluby słyną z rozsądnej polityki transferowej i wychowywaniu własnych zawodników. W klasyfikacji najwyższej kwoty transferu do Bundesligi statystyki dokładnie przedstawiają tę zależność. Najdroższy piłkarz ściągnięty do ligi to Lucas Hernández, który w sezonie 2019/2020 został kupiony przez Bayern za 80 mln euro. W klasyfikacji najdroższych transferów wszechczasów ta transakcja plasuje się dopiero na początku trzeciej dziesiątki. Nieco lepiej sytuacja wygląda jeśli chodzi o transfery z ligi. Tu z kolei transfer francuza Ousmane Dembélé z Borussii Dortmund do FC Barcelony za 130 milionów euro jest czwartym najwyższym w historii.

Jeśli pozostaniemy tylko przy lidze niemieckiej statystyki znów wskazują na najmocniejszą drużynę tych rozgrywek. Z dziesięciu najdroższych transferów do klubu, dziewięć wykonała drużyna Bayernu Monachium. O polityce mocarstwowej tego klubu świadczy fakt, że trudno go szukać wśród najdrożej sprzedających. Zawodnicy w tym klubie dobrze zarabiają i mają szansę co roku walczyć o najwyższe także europejskie trofea, dlatego zostają do końca kariery. Statystyki Bundesligi jeśli chodzi o kwotę uzyskaną z transferów dominuje Borussia z Dortmundu. Ta drużyna w ciągu ostatnich pięciu lat za swoich zawodników uzyskała prawie 400 milionów euro.

Oglądalność meczów – statystyki Bundesliga

O sile ligi nie świadczą tylko transfery i klasyfikacja strzelców. Liga niemiecka przed pandemią koronawirusa należała do najchętniej oglądanych. Średnia kibiców na stadionach była najwyższa w całej Europie, a prym wśród drużyn wiodła drużyna Borussii Dortmund ze średnią aż 81 tysięcy kibiców na mecz. To najlepszy wynik w Europie, a w czołówce znajdują się jeszcze drużyny Bayernu Monachium (75 tysięcy kibiców na mecz) i Schalke 04 (61 tysięcy).

FAQ – PYTANIA I ODPOWIEDZI

Czy na naszej stronie można sprawdzać statystyki rzutów rożnych w Bundeslidze?

Tak, na stronie Zawód Typer po każdej kolejce aktualizujemy dane rzutów rożnych.

Jakie inne statystyki gracze mogą sprawdzać na stronie Zawód Typer?

Po każdej kolejce Bundesligi aktualizowane są dane zdobywanych bramek w danym kwadransie i połowie meczu.

 

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze