PunchDown, czyli polski turniej w policzkowaniu, przebojem wdarł się na nasz rynek. Czym jest PunchDown? PunchDown zasady – jakie są? PunchDown historia – kto stoi za tym projektem? Wy pytacie, my odpowiadamy!

Czym jest PunchDown?

PunchDown, czyli polski turniej w policzkowaniu, to gale organizowane na zasadach walk polegających na uderzaniu się w policzek. Nie klasyczna stójka, nie parter, nie zapasy, a cios z otwartej dłoni – nic poza tym.

PunchDown zasady

Zasady PunchDown są bardzo konkretne i przejrzyste. Podczas gali może dojść zarówno do turnieju z drabinką, jak i do super walk. Zasady są jednak identyczne – zawodnicy stają naprzeciwko siebie i zadają maksymalnie po trzy ciosy otwartą dłonią – raz jeden zawodnik, raz drugi. Jeśli żaden z nich nie zostanie znokautowany, o tym, kto wygrał, decydują sędziowie, biorąc pod uwagę to, jakie ciosy danego zawodnika zrobiły wrażenie na przeciwniku.

PunchDown historia i organizatorzy

PunchDown organizatorzy

Jak na razie zorganizowano trzy gale PunchDown. Wszystkie odbyły się w Poznaniu, a podczas drugiego wydarzenia koncert zagrał legendarny polski raper, czyli Peja. Trzecia gala PunchDown odbyła się dnia 20 marca 2021 roku.

Triumfatorów pierwszej gali PunchDown było dwóch. W finale turnieju spotkali się Łukasz Lupa oraz Łukasz Nowicki. Po zaciętym pojedynku sędziowie, przy aprobacie zawodników, ogłosili remis, dzięki czemu zawodnicy podzielili się po połowie głównej nagrody.

Z kolei podczas PunchDown 2 główną nagrodę zgarnął Dawid "Zaleś" Zalewski, który wygrał turniej w policzkowaniu i wrócił do domu bogatszy o 20 tysięcy złotych. "Zaleś" wygrał także trzeci turniej, tym razem zgarniając 30 tysięcy złotych.

PunchDown nagrody

PunchDown nagrody – z racji tego, że popularność gali PunchDown jest coraz większa, zwiększa się także nagroda dla triumfatora turnieju. Na gali PunchDown 1 było to 10 tysięcy złotych, podczas gali PunchDown 2 można było wygrać 20 tysięcy złotych, a dla triumfatora turnieju gali PunchDown 3 przewidziano nagrodę w wysokości 30 tysięcy złotych.

Zawody w policzkowaniu

Zawody w policzkowaniu nie są niczym nowym. To niezwykle popularny „sport” między innymi w Rosji, gdzie tamtejsi zawodnicy potrafią przyjąć naprawdę potężne ciosy zadawane przez rywala otwartą dłonią. Zawody w policzkowaniu dopiero raczkują, jednak nie ulega wątpliwości, że cieszą się już sporą popularnością, skoro organizatorzy PunchDown decydują się na organizację kolejnej gali.

PunchDown transmisja

PunchDown transmisja i zasady

Gale PunchDown transmitowane są w systemie PPV. Nic dziwnego, gdyż jest to bardzo brutalna odmiana walki, więc musi trafić tylko do odbiorców zdecydowanych na to, że chcą to oglądać. Legalny dostęp do systemu PPV na galę PunchDown kosztuje 19,99 zł, czyli dokładnie tyle, ile na gale FAME MMA.

PunchDown włodarze - organizatorzy

Za galami PunchDown stoją Jakub "Ptyś" Henke i Patryk "Easy" Dzięcioł. Pomysłodawcą był Dzięcioł, który skontaktował się z Henke i panowie błyskawicznie zorganizowali premierową galę. "Ptyś" w przeszłości był między innymi uczestnikiem programu "Warsaw Shore", czyli reality show emitowanego na antenach telewizji MTV Polska.

PunchDown gwiazdy

Podczas kolejnych gal PunchDown w roli gości pojawiają się celebryci i gwiazdy internety. „Ptysiu” zaprasza między innymi swoich znajomych z programu „Warsaw Shore”, czyli Damiana „Zduńczyka” Stiflera i innych popularnych uczestników telewizyjnego show. Jeden z odcinków „Warsaw Shore” był nawet kręcony właśnie podczas gali PunchDown 2.

Sprawdź: Typy PunchDown

PunchDown 3

Gala PunchDown 3 odbyła się już w marcu 2021 roku. Na karcie walk znaleźli się między innymi Piotr „Bonus BGC” Witczak czy Krzysztof "Bodychrist" Ciesielski. Pierwotnie rywalem Łazarskiego Gladiatora miał być Daniel „Magical” Zwierzyński, jednak termin gali uległ zmianie z powodu pandemii koronawirusa i zmienił się również rywal Witczaka. Tym przy drugim podejściu miał być Norbert „Warszawski Dresik” Janecki, ale musiał wycofać się z gali z powodu izolacji wynikającej z kontaktu z osobą zakażoną koronawirusem.

Jedną z walk wieczoru gali PunchDown 3 był pierwszy pojedynek kobiet w historii tej organizacji, czyli starcie Anastasiya Yandaltsava vs Esmeralda Godlewska. Pierwsza z pań znana jest głównie z udziału w "Warsaw Shore", a druga była gwiazdą programu "Ex na Plaży" oraz ma na swoim koncie występy w FAME MMA. W walce lepsza okazała się Godlewska, triumfując decyzją sędziów.


Czym jest Punchdown?
Punchdown to gale organizowane na zasadach walk polegających na uderzaniu się w policzek.
Kto stoi za federacją Punchdown?
Za galami PunchDown stoją Jakub "Ptyś" Henke i Patryk "Easy" Dzięcioł.