Weekend w stolicy polskich Tatr zaczął się znakomicie ze skokami, miejmy nadzieję że i tak się zakończy. Polacy w składzie Kamil Stoch, Stefan Hula, Dawid Kubacki i Maciej Kot w świetnym stylu wygrali po raz pierwszy w historii konkurs drużynowy PŚ w Zakopanem. Co więcej, Kamil po fenomenalnym drugim skoku, ustanowił nowy rekord na zmodernizowanej Wielkiej Krokwi! Jest to świetny sprawdzian dla zawodników przed rozpoczynającymi się Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi. My dziś, kolejny już raz chcielibyśmy się podzielić z wami naszymi przemyśleniami na konkurs indywidualny. Oto kilka naszych propozycji.

Myślimy, że każdy z Was domyśla się jaki będzie nasz pierwszy typ. Tak, to oczywiście Kamil Stoch a dokładniej bet na to, że Kamil będzie najlepszy z całej stawki. Co tu dużo pisać, fenomenalna forma naszego rodaka, piękne dalekie skoki na treningach i w kwalifikacjach( 135.5, 134, 137m). Dzisiejsza seria próbna i 137.5m dała nadzieję, że „będzie daleko”. I rzeczywiście doczekaliśmy się 🙂 Dobry skok w pierwszej serii (134m i drugie miejsce). Natomiast sami wiecie co stało się w drugiej serii. A tym, który nie wiedzą już mówimy – FENOMENALNY lot na odległość 141.5m i tym samym nowy rekord Wielkiej Krokwi. To jeszcze nie wszystko, sam Stoch powiedział, że na zmodernizowanej skoczni wierzy że da się skakać ponad 145m. Kamil pokazuje w jak świetnej dyspozycji fizycznej i psychicznej się znajduje, aspiruje na zdobycie Kryształowej Kuli i ma na to duże szanse. Nie wyobrażamy żeby jutro mogło nas spotkać coś innego niż widok Polaka na najwyższym stopniu podium 🙂 Jeśli nie stanie się nic złego to Stoch, który ma teraz „swój czas” i jest w życiowej formie wygra jutrzejszy konkurs indywidualny.
Jest duża szansa że Kamil wygra obie serie(na to zdarzenie forBET wystawił kurs ~1.75) ale zmiana warunków czy minimalnie gorsze wybicie mogą spowodować że np. po pierwszej serii będzie drugi – jak ktoś lubi ryzyko to może sobie spróbować tak zagrać. My wolimy nie kusić losu i stawiamy na bezpieczniejszą opcję – naszym typem jest zatem Kamil Stoch lepszy od reszty stawki  @1.55 forBET, czyli po prostu wygrana w całym konkursie

Kolejny typ jaki przygotowaliśmy dla Was na dzisiejsze zawody i kolejny raz z udziałem Polaka!  Mowa tym razem o starciu Macieja Kota z Robertem Johanssonem. Tym razem stawiamy, że to nasz rodak będzie zwycięzcą tego pojedynku. Maciej w Zakopanem prezentuje się bardzo dobrze, zresztą ,,gramy u siebie” więc nie może być inaczej. Wszystkie skoki bardzo równe i te z treningów i kwalifikacji oraz wczorajszej drużynówki.  Średnio plasował się za każdym razem w granicach 10-14 miejsca i to pozwoliło za każdym razem kończyć swoje próby z lepszymi wynikami od swojego przeciwnika.
Norweg najwidoczniej jeszcze nie przestawił się po MŚ w Lotach. Styl skakania pozostał z mamuta, no ale przecież to już nie to miejsce 😉 Ma ewidentny problem z wyczuciem tej skoczni, skacze tutaj bardzo słabo i wszystko wskazuje na to że najchętniej by już pojechał na zgrupowanie do Willingen. Słabe skoki nie pozwoliły mu cieszyć się tym razem z wysokich miejsc. Za każdym razem w trzeciej dziesiątce..Tym samym Alexander Stockl, postanowił nie wystawiać tego zawodnika na konkurs drużynowy.
Maciej przeciwnie, wraca do drużynówki i oddaje 2 dalekie skoki powyżej 130m! Z każdym kolejnym skokiem Kot się tu poprawia i być może i dziś dostał kolejne wskazówki od Stefana Horngachera by jutro skoczyć jeszcze dalej! Miejmy nadzieję że właśnie tak będzie!
Nasz typ to Maciej Kot vs Robert Johansson – 1 @1.6 forBET

Ostatnią parą jaką wybraliśmy będzie pojedynek Andreasa Wellingera z Dawidem Kubackim. Zacznijmy najpierw od formy Niemca. Początki w Zakopanem były trudne. Dwa wczorajsze treningi zakończone na odległych pozycjach (35 i 38 miejsce) i 38 miejsce w kwalifikacjach. Ewidentnie brakowało wyczucia rozbiegu, dobrego wybicia i kontroli lotu. Jednakże dzisiejszy dzień, rzucił zupełnie inne światło na postać Andreasa. Najpierw 8 miejsce w serii próbnej z zaledwie 1.7 punktową stratą do czwartego Kubackiego. Następnie w konkursie drużynowym dwa równe skoki na odległość 134m zapewniły mu szóstą lokatę po 1 serii i wysoką czwartą na koniec (nieoficjalne wyniki indywidualne). Dotarliśmy do informacji czym mogła być spowodowana taka różnica. Otóż w piątek testował on nowe buty. Jak widać testy nie wypadły zbyt pozytywnie ale dziś już Wellinger poczuł skocznię w Zakopanem, poprawił błędy z wczoraj i jutro ma szansę powalczyć nawet o podium. Tymczasem Dawid, po dość dobrych skokach na treningach (odpowiednio 7 i 9) w kwalifikacjach jeszcze poprawił swój wynik plasując się tuż za podium. Dzisiejsza seria próbna – 133m i 5 miejsce. Ktoś mógłby powiedzieć że to przecież świetna forma.. Niestety w przypadku Kubackiego dziś ponownie sprawdziło się to o czym pisaliśmy już kiedyś. Polak dobrze radzi sobie w seriach próbnych, na treningach, potrafi zaskoczyć i „odpalić się” w kwalifikacjach ale we właściwym konkursie coś w nim pęka i oddaje przeciętne skoki. Nie wiemy czy to kwestia nie wytrzymywania presji, jakiejś blokady czy po prostu „ten typ tak ma”. Konkurs drużynowy tylko to potwierdza – jeśli spojrzymy na wyniki indywidualne – pierwsza seria to krótki skok na zaledwie 128.5m co dało pozycję na początku drugiej dziesiątki. Nieco lepszy (133m) skok w drugiej i koniec końców finisz ex æquo z Kotem na dziewiątym miejscu. Brakuje czegoś, brakuje tej formy jaką oglądaliśmy nieraz. Kolejny konkurs i Kubacki tylko potwierdza to o czym mówimy. Wiadomo, że wszyscy chcemy jak najlepszych wyników naszych Orłów ale..trzeba być realistami i patrzeć przez pryzmat formy i faktów a nie patriotyzmu i tego że „to nasi” 🙂
Biorąc te wszystkie argumenty pod uwagę, uważamy że Niemiec okaże się lepszy i uplasuje się wyżej od Polaka. Nasz typ to Andreas Wellinger vs Dawid Kubacki – 1 @1.67 forBET

Mamy nadzieję, że nasze przewidywania się sprawdzą i jutro będziemy świadkami wspaniałego widowiska.
Powodzenia!