Cześć, dawno nas tu nie było. W myśl zasady że lepiej rzadziej typować a skuteczniej zrobiliśmy sobie małą przerwę ale dziś wracamy do skoków. Już jutro czekają nas trzecie zawody z norweskiego cyklu Raw Air. Przeniesiemy się na południe Norwegi a konkretniej do Lillehammer, gdzie odbędą się kwalifikacje przed wtorkowym konkursem. Co do samej skoczni – jest to duży obiekt, punkt konstrukcyjny na 143 metrze, HS140. Skocznia jest jedną z dwóch w kompleksie Lysgardsbakken. Długi rozbieg o dużym koncie nachylenia pozwala uzyskać wysoką prędkość na progu co przekłada się na dalekie loty. Zresztą – rekord skoczni 146m oraz najdłuższy skok(150m) mówią same za siebie. Możemy spodziewać się ciekawego widowiska, które będzie przedsmakiem wtorkowych zwodów. W końcu rangę kwalifikacji podnosi znacząco fakt, że punkty za skok liczą się do ogólnej klasyfikacji cyklu Raw Air. Stoch, jako obecny lider z pewnością będzie chciał powiększyć przewagę nad Johanssonem, zwłaszcza po 6 miejscu w dzisiejszym konkursie w Oslo. Z drugiej strony, Norweg i jego dwaj koledzy(Tande i Forfang) którzy zajmują obecnie miejsca 2-4 na pewno nie zamierzają odpuścić i będą walczyć o każdy punkt. Szykuje się zatem rywalizacja pełna emocji i to już w kwalifikacjach. Zobaczcie dwie propozycje na jutrzejsze zawody.

Piotr Żyła vs Jakub Wolny TYP: 1 @ 1.52 forBET

Pierwszym typem który wpadł nam w oko, będzie starcie w którym znajdują się nasi dwaj rodacy, Piotrek i Jakub. Wolny skakał jako pierwszy z Polaków w konkursie w Oslo i zaprezentował się bardzo dobrze, jak na niego można powiedzieć doskonale. Lot na odległość 125 m, pozwolił na przełamanie złej passy słabszych skoków. Po pierwszej serii zajmował 17 lokatę. Druga seria znacznie słabsza spowodowała, że skoczek zleciał w tabeli prawie o 8 miejsc. Tu dodamy, że skakał on w dość dobrych warunkach jak na drugą odsłonę konkursu, która jak wiemy okazała się troszeczkę loteryjna. Mimo to skoczył krócej – 123 m. Piotrek z kolei nareszcie oddał dwa dobre skoki w całym konkursie. Zarówno w pierwszej jak i w drugiej serii był to lot na 125.5 m. Przypomnijmy, że słynny ,,Papryka” niegdyś zwyciężył na tej skoczni. W seriach próbnych obaj panowie oddawali podobne skoki. Teraz przychodzi czas na skocznię w Lillehammer, tu zaledwie jeden trening i jutro startujemy z kwalifikacjami. Znacznie mniej czasu na przygotowanie i zapoznanie ze skocznią. W tygodniu czekają nas aż 3 konkursy i każdy z nich na innym obiekcie. Tym samym uważamy, że dla mniej doświadczonego skoczka jakim jest Wolny, może być to problemem. Skoczkowie mają zaledwie jeden dzień na zapoznanie się z obiektami , aklimatyzację. Takie przemieszczanie się i zmiana ze skoczni co drugi dzień, może źle wpłynąć na słabszych zawodników. Piotrek skakał tu wiele razy i mniej więcej pamięta ten obiekt oraz moment wybicia – jeśli nie, to na pewno przywyknięcie do obiektu zajmie mu krócej niż Wolnemu, który jednak potrzebuje tych kilku serii próbnych przed konkursem by dobrze zapoznać się ze skocznią. Tym samym uważamy, w tej parze o wygranej przesądzi doświadczenie, które niewątpliwie jest po stronie Żyły.

Wellinger vs Stjernen TYP : 1 @ 1.57 forBET

Ostatnia propozycja na dziś, to starcie Niemca z Norwegiem. Obaj dość wysoko w tegorocznej odsłonie RAW Air, gdyż odpowiednio na 6 i 7 miejscu, różnica zaledwie 10 pkt. W kwalifikacjach różnica jednego metra między nimi. W konkursie Stjernen najpierw poleciał na odległość 127m, nastepnie słabiej – 3 metry bliżej. Wellinger z kolei poszybował w 1 serii na 130m i był piąty z uwagi na ponad 10 punktów odjętych za podmuchy wiatru pod narty. Druga odsłona całkowicie zepsuta, ale trzeba przyznać, że chyba nie licząc skoku Kubackiego, trafił on na najgorsze warunki. Skok na odległość 117m, dał mu w końcowym efekcie miejsce dopiero w drugiej dziesiątce i tym samym niestety spadł również w klasyfikacji RAW Air. Widać było jego złość, no ale nie można mu się dziwić, po pierwszym skoku wydawało się, że zawodnik powalczy on podium. Złoty medalista IO miał szansę na zbliżenie się do czołówki klasyfikacji RAW Air, lecz pogoda ewidentnie pokrzyżowała jego(i nie tylko jego) plany. Jutro ma być doskonała pogoda bez obfitych opadów śniegu a wiatr nie powinien odgrywać głównej roli. Tym samym możemy się spodziewać kolejnej próby ataku Wellingera na podium. Niemiec jest w doskonałej formie, co więcej jego skoki są powtarzalnie dalekie, czego nie możemy napisać w przypadku Norwega. Stjernen co prawda występuje na swoim terenie ale skacze w kratkę. Jest to prawdopodobnie jego ostatni sezon ze skokami (planuje zakończenie kariery) i jedyny ,,turniej” na którym może się jeszcze pokazać z dobrej strony, niemniej jednak naszym zdaniem przy obecnej formie Wellingera, nie ma z nim jakichkolwiek szans. Na koniec przypomnimy, że Niemiec w dalszym ciągu walczy o końcowe podium w PŚ. Obecnie do Kamila traci ponad 200 pkt, niemniej jednak w dalszym ciągu ma spore szanse na 2 lub 3 pozycję. Będąc w tak dobrej dyspozycji, powinien tą sytuację wykorzystać jak najszybciej, kto wie.. może już jutro.