Wielu zaawansowanych użytkowników zakładów bukmacherskich stosuje do gry przeróżne systemy. Te mają za zadanie zminimalizować ryzyko porażki, zwiększając jednocześnie zyski. Jednym z najpopularniejszych wśród graczy rozwiązań jest gra progresją. Postaramy się przybliżyć, na czym polega ten system, a także jakie są jego wady i zalety.

Co to jest progresja u bukmachera?

Systemem bukmacherskim nazywamy zespół strategicznych reguł, stwarzających procedury selekcji rodzaju zakładów, określających sposób doboru stawek oraz zawierający metodykę zarządzania kapitałem. Istnieją systemy bukmacherskie stworzone przez profesjonalistów, które po spełnieniu pewnych warunków dają przewagę konkurencyjną nad innymi typerami. Funkcjonują również mechanizmy naszpikowane ryzykiem, ale niemal gwarantujące wygraną w nieokreślonej przyszłości. Jednym z nich jest właśnie progresja, którą omówimy szczegółowo w poniższym tekście.

Progresja w świetle tej definicji nie może zostać uznana za kompletny system, a jedynie jego element. Dotyczy wyłącznie sposobu, w jaki dobierane są kolejne stawki na kuponie, aż do osiągnięcia pierwszej wygranej, która rekompensuje z nawiązką poprzednie straty. Model teoretyczny pozwala uznawać progresję za mechanizm gry skuteczny w 100%, w którym wcześniej czy później typer osiągnie pożądany zysk. Kluczowe jest jednak wyrażenie „wcześniej czy później”. Progresja polega na zwiększaniu stawki zakładu tak długo, aż pojawi się pierwsze trafienie, które nie tylko zniweluje straty, lecz także przyniesie zyski.

Wiadomo, że nikt nie przegrywa w nieskończoność. Nawet najsłabszym graczom czysty łut szczęścia w końcu przyniesie wygraną. Jednak z każdym kuponem nabywanym zgodnie z zasadami progresji, wysokość zainwestowanych środków rośnie w tempie wykładniczym, generując w krótkim czasie potężne sumy. Najpopularniejszy model zakłada dwukrotne zwiększanie stawki na każdym kolejnym zakładzie dokonywanym na niezmienionym kursie.

Załóżmy zatem, że kurs wynosi 3.00, a początkowa kwota,  jaką przeznaczamy na zakup kuponu, wynosi 5 zł. Po pięciu przegranych typowaniach z rzędu stawka osiąga 80 zł (5, 10, 20, 40, 80), a następne pięć pociąga za sobą konieczność wyłożenia około 2600 zł na pojedynczy kupon. Szybko można się zorientować, że wyścig wygrają gracze o największym kapitale. Progresja w obstawianiu pociąga za sobą konieczność konsekwentnej realizacji planu i powstrzymania paniki po kolejnych porażkach. Najlepsza progresja bukmacherska to nie magiczna sztuczka, która oszukuje system, ale realna opcja dla przemyślanej strategii najbardziej zamożnych graczy.

Rodzaje progresji w zakładach bukmacherskich

Na przestrzeni lat wyróżnionych zostało wiele rodzajów gry progresywnej, dopasowanych do stylu gry poszczególnych osób i zróżnicowanych pod kątem rezultatów i ryzyka. Prześledzimy teraz cztery najważniejsze odmiany progresji, do których należą: progresja malejąca, rosnąca,  z zabezpieczeniem i mieszana. Każda z nich ma swoje zastosowanie w różnorodnych scenariuszach zakładów bukmacherskich, odnosząc się do akceptowanego poziomu ryzyka i siły depozytu.

Termin progresja słownik bukmacherski traktuje często jako pojęcie tożsame z bardzo dużym ryzykiem, co jednak niekoniecznie musi być w 100% zgodne z prawdą. Każdy rodzaj gry progresywnej cechuje się inną specyfiką, dlatego poniższe rozróżnienie jest jak najbardziej potrzebne.

Malejąca

To system o najbardziej rozpowszechnionym charakterze. Każdy przegrany zakład pociąga za sobą konieczność zwiększenia stawki, tak aby nadchodząca wygrana zrównała straty i dodatkowo przyniosła zysk. Kalkulacja, w oparciu o którą dokonujemy zwiększenia wartości kuponu, przeprowadzana jest na podstawie wielu czynników i modeli matematycznych, jednak najpopularniejszą metodą pozostaje podwajanie stawek z każdym kolejnym zakładem. Teoretycznie progresja malejąca stanowi grę gwarantującą sukces, który wynika z rachunku prawdopodobieństwa.

Wycofanie się po wielu porażkach będzie oznaczało gigantyczną stratę finansową. Widać zatem, że kij ma tu dwa końce. Z jednej strony zapewnia sukces dla najbogatszych i najwytrwalszych, z drugiej - testuje do granic wytrzymałości nerwy typera oraz jego możliwości odnowy depozytu.

Rosnąca

Przeglądając rodzaje progresji, koniecznie należy wspomnieć o progresji rosnącej, która stanowi odwrotność swojej poprzedniczki. Tutaj stawka ulega zwiększenie nie po przegranym, ale po wygranym zakładzie. Dzięki temu jest ona uznawana za nieco bezpieczniejszą, gdyż nie generuje tak dużych strat. Seria wygranych przy podwojonych stawkach może przynosić potężne zyski, a każda przegrana oznacza powrót do stawki z początku piramidy progresywnej. Często określana jest jako najlepsza progresja bukmacherska.

Progresja z zabezpieczeniem

Zabezpieczenie jest tu rozumiane jako odkładanie części zysków z wygranej na bok, a inwestowanie pozostałej. Dzięki temu niwelujemy ryzyko całkowitego bankructwa, ale zmniejszeniu ulega górny pułap kolejnych wygranych. Progresja z zabezpieczeniem zakłada poświęcanie dużych stawek na początku gry, które wraz z pokonywaniem kolejnych etapów, ulegają stopniowemu zmniejszeniu. Zyski nie są w całości reinwestowane, dzięki czemu pełnią funkcję zabezpieczenia na wypadek porażki. Progresja z zabezpieczeniem wymaga od gracza złożonych obliczeń i znalezienia kompromisu pomiędzy minimalizacją ryzyka a ograniczaniem możliwości zyskownych transakcji.

Mieszana

Progresja mieszana występuje najczęściej w postaci systemu d'Alemberta, który stosuje arytmetyczny przyrost stawek, w przeciwieństwie do modelu geometrycznego. Dodatkowo zyski są po części przeznaczane na ubezpieczenie transakcji. Model progresji mieszanej umożliwia graczom o ograniczonym kapitale skorzystanie z zalet progresji, trzymając straty w solidnych ryzach. Rozszerza liczbę dokonywanych typowań, co znacząco zwiększa szansę na trafienie.

Sam system d'Alemberta stanowi dość skomplikowaną sieć ogniw połączonych, kalkulacji matematycznych i modeli decyzyjnych, dlatego nie będziemy go tu szczegółowo opisywać. Warto jednak mieć świadomość, że progresja, często krytykowana przez przeciwników jako mechanizm niezwykle ryzykowny i nieodpowiedzialny, ma wiele twarzy, dostosowanych do kompetencji i możliwości poszczególnych graczy. Najlepsza progresja to taka, której mechanizmów gracz pozostaje w pełni świadomy, a jego decyzja o powzięciu tego sposobu na grę jest wynikiem analizy finansowej i statystycznej.

Jak skorzystać z progresji?

Na wstępie dobrze byłoby ustalić sztywne ramy naszego budżetu, a następnie dobrać odpowiednią strategię z wymienionych powyżej. W teorii jedną z najpopularniejszych, a zarazem najprostszych do zastosowania rodzajów progresji jest malejąca. Wiąże się jednak ze sporym ryzykiem. Decydując się na nią, powinniśmy posiadać niemały budżet, a także stalowe nerwy.

Zastosowanie progresji rosnącej jest dziecinnie proste. Wystarczy jedynie w przypadku przegranej stawiać kolejne kupony za stawkę dwukrotnie większą, od poprzedniej. Wówczas prędzej czy później zanotujemy zysk, który w pełni zniweluje naszą stratę. Warto w tym celu prowadzić skrupulatne zapiski lub plan, w którym zapisywać będziemy poszczególne kupony wraz z datami i stawkami. Należy również nieustannie kontrolować swój budżet.

Czy progresja jest skuteczną metodą na grę w długim terminie?

Odpowiedź na to pytanie będzie nudna: to zależy. Zależy od kapitału, umiejętności, intuicji oraz szczęścia. Zależy także od zachłanności gracza, która jest często czynnikiem niweczącym nawet starannie dopracowaną strategię. Stosując progresję, wchodzimy na obszar naszpikowany pułapkami, których nie zastawia bukmacher, ale nasza psychika. Progresja dobrze zaimplementowana daje pewny i duży zysk. Pytanie tylko: w jakim terminie? Ile porażek jesteśmy w stanie ponieść, aby dalej móc obstawiać coraz to wyższe stawki?

Ryzyko można starać się minimalizować za pomocą rozmaitych odmian progresji. Natomiast zawsze ta metoda będzie się wiązała z wyższym poziomem niepewności. Progresja nie jest metodą odseparowaną od reszty składników typerskiego sukcesu. Wiedza o konkretnej dyscyplinie sportowej, zdolność analizy statystyk meczów i wyciągania odpowiednich wniosków. Ponadto, pasja do śledzenia aktualności i brania pod uwagę również nietypowych uwarunkowań wpływających na wynik spotkania - to wszystko dalej obowiązuje.

Czy warto stosować progresję - wady i zalety

Jak każdy system bukmacherski, tak również progresja posiada swoje wady i zalety. Nieumiejętnie wprowadzana doprowadzi jedynie do powiększania straty. Koniecznie należy zatem na wstępie zaznajomić się z charakterystyką każdego rodzaju progresji, a dopiero w następnej kolejności wybrać, którą warto zastosować.

Paradoksalnie w oczach niektórych, progresja posiada niemal tyle samo zalet, co wad. I to bez względu na podziały na jej konkretne odmiany. Co zatem przemawia za, a co przeciw?

Zalety

  • Możliwość osiągnięcia szybkiego zysku
  • Lepsze zarządzanie budżetem na grę
  • Odzyskanie utraconych środków z nawiązką
  • Korzyści z tytułu promocji bukmacherskich dzięki regularnej grze
  • Proste systemy niewymagające szerokiej wiedzy
  • Uatrakcyjnienie zakładów bukmacherskich

Wady

  • Szybka utrata całej puli środków przeznaczonych na grę (szczególnie w progresji malejącej)
  • Łatwiejsze przekraczanie limitu i narażanie się na straty finansowe
  • Potrzeba posiadania ogromnego kapitału, który pokryje przejście kolejnych etapów systemu


Na czym polega progresja?
Polega ona na zwiększaniu stawki zakładu tak długo, aż pojawi się pierwsze trafienie. Te, które nie tylko zniweluje straty, lecz także przyniesie zyski.
Czy progresja jest opłacalna?
Na to pytanie bardzo ciężko jednoznacznie odpowiedzieć, ponieważ zależy to od wielu czynników. Najważniejszymi czynnikami są: kapitał, intuicja, czy nawet ludzkie szczęście.