Rynek zakładów wzajemnych co roku zdobywa nowe szczyty pod względem wolumenu transakcji, które osiągają niebotyczne kwoty. Tak duży przepływ pieniędzy budzi wyobraźnię graczy, którzy chcieliby zgarnąć dla siebie jak największy kawałek tortu. Statystyki są jednak niezbyt korzystne dla osób początkujących, które wchodzą do gry bez gruntownego przygotowania. Dlatego poszukiwania Świętego Graala również w zakładach bukmacherskich nigdy nie ustaną. Istnieją systemy stworzone przez profesjonalistów, które po spełnieniu pewnych warunków dają przewagę konkurencyjną nad innymi typerami. Funkcjonują również mechanizmy naszpikowane ryzykiem, ale niemal gwarantujące wygraną w nieokreślonej przyszłości. Jednym z nich jest właśnie progresja, którą omówimy szczegółowo w poniższym tekście.

Zgodnie z powszechnie panującą definicją, systemem bukmacherskim nazywamy zespół strategicznych reguł, stwarzających procedury selekcji rodzaju zakładów, określających sposób doboru stawek oraz zawierający metodykę zarządzania kapitałem. Zatem progresja w świetle tej definicji nie może zostać uznana za kompletny system, a jedynie jego element. Progresja dotyczy wyłącznie sposobu, w jaki dobierane są kolejne stawki na kuponie, aż do osiągnięcia pierwszej wygranej, która rekompensuje z nawiązką poprzednie straty. Wyjaśnimy teraz pojęcie progresja co to znaczy w kontekście gier sportowych, jak wygląda progresja w obstawianiu, jakie są rodzaje progresji oraz czy jest to skuteczny sposób na rozpoczęcie lub kontynuację bukmacherskiej pasji.

Czym jest progresja w obstawianiu zakładów wzajemnych?

co to progresja w zakładach

Należy z góry powiedzieć, że model teoretyczny pozwala uznawać progresję za mechanizm gry skuteczny w 100%, w którym wcześniej czy później typer osiągnie pożądany zysk. Kluczowe jest jednak wyrażenie „wcześniej czy później”. Progresja polega na zwiększaniu stawki zakładu tak długo, aż pojawi się pierwsze trafienie, które nie tylko zniweluje straty, lecz także przyniesie zyski. Wiadomo, że nikt nie przegrywa w nieskończoność. Nawet najsłabszym graczom czysty łut szczęścia w końcu przyniesie wygraną. Jednak z każdym kuponem nabywanym zgodnie z zasadami progresji, wysokość zainwestowanych środków rośnie w tempie wykładniczym, generując w krótkim czasie potężne sumy.

Najpopularniejszy model zakłada dwukrotne zwiększanie stawki na każdym kolejnym zakładzie dokonywanym na niezmienionym kursie. Załóżmy zatem, że kurs wynosi 3.00, a początkowa kwota,  jaką przeznaczamy na zakup kuponu, wynosi 5 zł. Po pięciu przegranych typowaniach z rzędu stawka osiąga 80 zł (5, 10, 20, 40, 80), a następne pięć pociąga za sobą konieczność wyłożenia około 2600 zł na pojedynczy kupon. Szybko można się zorientować, że wyścig wygrają gracze o największym kapitale. Wygrana w końcu przyjdzie, jednak nikt nie jest w stanie zagwarantować, kiedy to nastąpi. Być może już w 5. kolejce, a może także w setnej. Pytanie, czyj depozyt jest to w stanie wytrzymać? Progresja w obstawianiu pociąga za sobą konieczność konsekwentnej realizacji planu i powstrzymania paniki po następujących po sobie porażkach. Najlepsza progresja bukmacherska to nie magiczna sztuczka, która oszukuje system, ale realna opcja dla przemyślanej strategii najbardziej zamożnych graczy.

Dla wątłego depozytu jest to jednak prosta droga do bankructwa, którą nie należy podążać zbyt wcześnie. Opisany przypadek dotyczy tylko jednego rodzaju progresji, dlatego teraz zajmiemy się wyjaśnieniem różnych odmian tej samej strategii.

Rodzaje progresji w zakładach bukmacherskich

obstawianie progresji

Na przestrzeni lat wyróżnionych zostało wiele rodzajów gry progresywnej, dopasowanych do stylu gry poszczególnych osób i zróżnicowanych pod kątem rezultatów i ryzyka. Prześledzimy teraz cztery najważniejsze odmiany progresji, do których należą: progresja malejąca, progresja rosnąca, progresja z zabezpieczeniem i progresja mieszana. Każda z nich ma swoje zastosowanie w różnorodnych scenariuszach zakładów bukmacherskich, odnosząc się do akceptowanego poziomu ryzyka i siły depozytu. Termin progresja słownik bukmacherski traktuje często jako pojęcie tożsame z bardzo dużym ryzykiem, co jednak niekoniecznie musi być w 100% zgodne z prawdą. Każdy rodzaj gry progresywnej cechuje się inną specyfiką, dlatego poniższe rozróżnienie jest jak najbardziej potrzebne.

Malejąca

Jest to progresja o najbardziej rozpowszechnionym charakterze. Każdy przegrany zakład pociąga za sobą konieczność zwiększenia stawki, tak aby nadchodząca wygrana zrównała straty i dodatkowo przyniosła zysk. Kalkulacja, w oparciu o którą dokonujemy zwiększenia wartości kuponu, przeprowadzana jest na podstawie wielu czynników i modeli matematycznych, jednak najpopularniejszą metodą pozostaje podwajanie stawek z każdym kolejnym zakładem. Teoretycznie progresja malejąca stanowi grę gwarantującą sukces, który wynika z rachunku prawdopodobieństwa. W praktyce już po kilkunastu nieudanych próbach z rzędu, mało który gracz jest w stanie udźwignąć finansowy ciężar tej strategii.

Wycofanie się po wielu porażkach będzie oznaczało gigantyczną stratę finansową. Widać zatem, że kij ma tu dwa końce. Z jednej strony zapewnia sukces dla najbogatszych i najwytrwalszych, z drugiej – testuje do granic wytrzymałości nerwy typera oraz jego możliwości odnowy depozytu. Słysząc hasło progresja bukmacher ma z pewnością mieszane uczucia. Determinacja gracza może go narazić na konieczność gigantycznej wypłaty, jednak większość osób, które pochopnie podchodzą do mechanizmów progresji, pokryje tę stratę z nawiązką.

Rosnąca

Przeglądając rodzaje progresji, koniecznie należy wspomnieć o progresji rosnącej, która stanowi poniekąd odwrotność swojej poprzedniczki. Tutaj stawka ulega zwiększenie nie po przegranym, ale po wygranym zakładzie. Dzięki temu ten typ progresji uznawany jest za nieco bezpieczniejszy, gdyż nie generuje tak dużych strat. Seria wygranych przy podwojonych stawkach może przynosić potężne zyski, a każda przegrana oznacza powrót do stawki z początku piramidy progresywnej. Często określana jest jako najlepsza progresja bukmacherska, ze względu na jej uruchamianie wyłącznie w momencie pojawienia się wygranej.

Progresja z zabezpieczeniem

Zabezpieczenie jest tu rozumiane jako odkładanie części zysków z wygranej na bok, a inwestowanie pozostałej. Dzięki temu niwelujemy ryzyko całkowitego bankructwa, jednak zmniejszeniu ulega także górny pułap kolejnych wygranych. Progresja z zabezpieczeniem zakłada poświęcanie dużych stawek na początku gry, które wraz z pokonywaniem kolejnych etapów, ulegają stopniowemu zmniejszeniu. Zyski nie są w całości reinwestowane, dzięki czemu pełnią funkcję zabezpieczenia na wypadek porażki w typowaniu. Progresja z zabezpieczeniem wymaga od gracza złożonych obliczeń i znalezienia kompromisu pomiędzy minimalizacją ryzyka a ograniczaniem możliwości zyskownych transakcji.

Mieszana

Progresja mieszana występuje najczęściej w postaci systemu d’Alemberta, który stosuje arytmetyczny przyrost stawek, w przeciwieństwie do modelu geometrycznego. Dodatkowo zyski są po części przeznaczane na ubezpieczenie transakcji. Model progresji mieszanej umożliwia graczom o ograniczonym kapitale skorzystanie z zalet progresji, trzymając straty w solidnych ryzach. Rozszerza liczbę dokonywanych typowań, co znacząco zwiększa szansę na trafienie. Sam system d’Alemberta stanowi dość skomplikowaną sieć ogniw połączonych, kalkulacji matematycznych i modeli decyzyjnych, dlatego nie będziemy go tu szczegółowo opisywać. Warto jednak mieć świadomość, że progresja, często krytykowana przez przeciwników jako mechanizm niezwykle ryzykowny i nieodpowiedzialny, ma wiele twarzy, dostosowanych do kompetencji i możliwości poszczególnych graczy. Jakkolwiek banalnie to zabrzmi, najlepsza progresja bukmacherska to taka, której mechanizmów gracz pozostaje w pełni świadomy, a jego decyzja o powzięciu tego sposobu na grę jest wynikiem analizy finansowej i statystycznej.

Jakie zagrożenia niesie ze sobą stosowanie progresji?

zagrożenia progresji

Pierwszym i podstawowym zagrożeniem progresji malejącej, która zakłada obstawianie rozgrywek o wysokich kursach i geometryczne zwiększanie zaangażowania kapitału, jest błyskawiczne bankructwo. Depozyt o umiarkowanej wartości (do 50 000 zł) nie jest w stanie przetrwać serii kilkunastu porażek z rzędu. Natomiast wycofanie się z dalszej gry powoduje całkowitą utratę zaangażowanych środków. Dlatego progresję można polecić wyłącznie świadomym graczom, którzy mogą się pochwalić pasmem sukcesów. Oczywiście, na innych polach walki bukmacherskiej. Zdecydowanie odradza się tę metodę osobom początkującym, które powinny skupić się na zdobywaniu doświadczenia. Co więcej, na dopracowywaniu podstawowej strategii oraz ochronie kapitału, zanim wykonają skok na głęboką wodę. Progresja w obstawianiu rozgrywek obiecuje fantastyczne zyski. Pamiętajmy, że może szybko przerodzić się w finansową katastrofę, po której trudno będzie się pozbierać.

Czy progresja jest skuteczną metodą na grę w długim terminie?

Odpowiedź na to pytanie będzie nudna: to zależy. Zależy od kapitału, umiejętności, intuicji oraz szczęścia. Zależy także od zachłanności gracza, która jest często czynnikiem niweczącym nawet starannie dopracowaną strategię. Stosując progresję, wchodzimy na obszar naszpikowany pułapkami, których nie zastawia legalny bukmacher, ale nasza psychika i nierozłączny element czystego przypadku w zakładach bukmacherskich. Progresja dobrze zaimplementowana daje pewny i duży zysk. Pytanie tylko: w jakim terminie? Ile porażek jesteśmy w stanie ponieść, aby dalej móc obstawiać coraz to wyższe stawki? Tu leży podstawowy mankament wszelkich mechanizmów progresji, które są mocno obciążające dla depozytu.

Ryzyko można starać się minimalizować za pomocą rozmaitych odmian progresji. Natomiast zawsze ta metoda będzie się wiązała z wyższym poziomem niepewności. Jednak progresja bukmacherska, która w końcu „wejdzie”, daje niespotykaną satysfakcję finansową. To sprawia, że ten mechanizm grania zawsze będzie obecny wśród typerów. Progresja nie jest metodą odseparowaną od reszty składników typerskiego sukcesu. Wiedza o konkretnej dyscyplinie sportowej, zdolność analizy statystyk meczów i wyciągania odpowiednich wniosków. Ponadto, pasja do śledzenia aktualności i brania pod uwagę również nietypowych uwarunkowań wpływających na wynik spotkania – to wszystko dalej obowiązuje. Jeśli zatem typer odnosi przewidywalne sukcesy na przestrzeni wielu miesięcy lub lat, nic nie stoi na przeszkodzie, aby spróbował maksymalizacji zysków stosując progresję. Ma wówczas dużą szansę na powodzenie.


Polega ona na zwiększaniu stawki zakładu tak długo, aż pojawi się pierwsze trafienie. Te, które nie tylko zniweluje straty, lecz także przyniesie zyski.
Na to pytanie bardzo ciężko jednoznacznie odpowiedzieć, ponieważ zależy to od wielu czynników. Najważniejszymi czynnikami są: kapitał, intuicja, czy nawet ludzkie szczęście.