Kibice siatkówki w Polsce wiążą ogromne nadzieje z nachodzącymi Igrzyskami Olimpijskimi. Ostatnie lata to pasmo sukcesów polskiej reprezentacji, z czego najważniejsze są dwa złote medale mistrzostw świata w 2014 i 2018 roku. Medalu nie udało się jednak zdobyć na Igrzyskach w 2016 roku w Rio de Janeiro. Polscy siatkarze na Igrzyskach Olimpijskich jak dotąd tylko raz sięgali po medal. W tym artykule przeanalizujemy dotychczasowe występy naszej reprezentacji.

Historia występów polskich siatkarzy na Igrzyskach Olimpijskich

Aby zaprezentować swoje umiejętności na Igrzyskach Olimpijskich, najpierw należy przejść żmudny proces kwalifikacji. W turnieju biorą udział reprezentacje z całego świata, co oznacza, że liczba miejsc dla najsilniejszych ekip z Europy jest mocno ograniczona. W roku 2016 w turnieju wzięło udział 12 reprezentacji, z czego tylko cztery pochodziły ze Starego Kontynentu. Dotychczas, polscy siatkarze na Igrzyskach Olimpijskich prezentowali się dziewięciokrotnie:

  • 1968, Meksyk – udział zakończony na fazie grupowej,
  • 1972, Monachium – 9. miejsce,
  • 1976, Montreal – złoty medal,
  • 1980, Moskwa – 4. miejsce,
  • 1996, Atlanta – udział zakończony na fazie grupowej,
  • 2004, Ateny – ćwierćfinał turnieju,
  • 2008, Pekin – ćwierćfinał turnieju,
  • 2012, Londyn – ćwierćfinał turnieju,
  • 2016, Rio de Janeiro – ćwierćfinał turnieju.

Biorąc pod uwagę ogromne sukcesy polskiej reprezentacji w ostatnich latach, siatkarze na Igrzyskach Olimpijskich nie prezentowali optymalnej formy, która pozwalałaby na walkę o medale. Do tego dochodzi niezwykle wysoki poziom. Na Igrzyskach Olimpijskich występują wyłącznie silne reprezentacje i każdym mecz w fazie pucharowej stanowi ogromne wyzwanie. Mamy nadzieję, że nadchodzące Igrzyska Olimpijskie siatkówka Polska okażą się szczęśliwe dla naszej reprezentacji, a podopiecznym Vitala Heynena uda się spełnić marzenia o olimpijskim medalu.

Zobacz też: Typy na IO  w Tokio

Złoty medal polskich siatkarzy na Igrzyskach Olimpijskich w 1976 roku

złoty medal polaków io 1976

Jeśli chodzi o najbardziej znamienite wygrane polskich siatkarzy na Igrzyskach Olimpijskich, na kartach historii zapisał się występ w Montrealu w roku 1976 roku. Wówczas, reprezentacja prowadzona przez Huberta Jerzego Wagnera wywalczyła złoty medal nie przegrywając ani jednego meczu. W fazie grupowej, polscy siatkarze na olimpiadzie w Montrealu wygrali z następującymi reprezentacjami: Koreą Południową (3-2), Kanadą (3-0), Kubą (3-2) oraz Czechosłowacją (3-1). W półfinale, nasz zespół pokonał 3-2 Japonię, natomiast w finale pokonał ZSRR (3-2). Warto przypomnieć, że w tych latach w siatkówce na Igrzyskach Olimpijskich sety rozgrywało się do 15 wygranych punktów.

Polscy siatkarze na Olimpiadzie 2021 w Tokio

W Igrzyskach Olimpijskich 2021 weźmie udział 12 reprezentacji z całego świata. Rozgrywki rozpoczną się od fazy grupowej. Zespoły zostały podzielone na dwie grupy po sześciu uczestników. Nasi siatkarze na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio zmierzą się z Japonią, Włochami, Kanadą, Iranem oraz Wenezuelą. Trzeba przyznać, że w porównaniu z grupą B (Brazylia, USA, Rosja, Argentyna, Francja, Tunezja), Biało-Czerwoni trafili do dużo prostszej grupy, przynajmniej w teorii.

Z każdej grupy awansują po cztery najlepsze zespoły, które awansują do ćwierćfinałów. Rywale zostaną przydzieleni na podstawie zajmowanych miejscach. Zakładając, że Polska siatkówka Igrzyska Olimpijskie wywalczy pierwsze miejsce w fazie grupowej, w ćwierćfinale i tak spotkamy się z bardzo trudnym rywalem, biorąc pod uwagę uczestników. Mamy jednak nadzieję, że polscy siatkarze na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio będą w stanie powalczyć o olimpijskie medale. Bez wątpienia jest to brakujące trofeum w bogatej kolekcji sukcesów zdobywanych w ostatniej dekadzie.

Szanse reprezentacji Polski na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio

szanse medalowe siatkarze io tokio

Na chwilę obecną ciężko rozpatrywać szanse na wygrane polskich siatkarzy na Igrzyskach Olimpijskich. Pandemia w dużej mierze storpedowała reprezentacyjne rozgrywki. W roku 2020 Biało-Czerwoni rozegrali zaledwie dwa mecze towarzyskie, oba przeciwko reprezentacji Niemiec. Nasz zespół wygrał obydwa spotkania. Próba generalna przed Igrzyskami odbędzie się jednak w maju i czerwcu w ramach Ligi Narodów. Nasz zespół rozegra 15 spotkań z najlepszymi drużynami z całego świata. W ten sposób przekonamy się, w jakiej dyspozycji będę polscy siatkarze na Olimpiadzie, która rozpocznie się półtora miesiąca po zakończeniu Ligi Narodów.

Nadchodzące Igrzyska Olimpijskie siatkówka Polska już teraz budzą ogromne emocje wśród kibiców. Znamy ogromny potencjał naszego zespołu i wierzymy, że Biało-Czerwoni są w stanie powtórzyć wielki sukces z 1976 roku. Polska siatkówka Igrzyska Olimpijskie rozpoczną się już 24 lipca. Nasz zespół rozpocznie zmagania od trudnego pojedynku z reprezentacją Iranu. Liczymy, że to spotkanie zapoczątkuje wygrane polskich siatkarzy na Igrzyskach Olimpijskich 2021 w Tokio. Nasz zespół na tej imprezie poprowadzi Vital Heynen, który od trzech lat pełni funkcję trenera, mając na koncie wiele sukcesów, w tym złoty medal na mistrzostwach świata w 2018 roku.

FAQ – PYTANIA I ODPOWIEDZI

W którym roku reprezentacja Polski w piłce siatkowej zdobyła złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich?

Reprezentacja Polski w piłce siatkowej zdobyła złoty medal na Igrzyskach w 1976 roku w Montrealu.

Jakie szanse ma reprezentacja Polski na złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio?

Przez pandemie koronawirusa ciężko w tym momencie określić szansę Polski na triumf na tej imprezie. Niemniej jednak, po ostatnich sukcesach naszej reprezentacji jest ona jednym z głównych faworytów do złota.