Choć bieda i problemy z dzieciństwa kojarzone są głównie z opowieściami piłkarzy z Ameryki Południowej, z podobnymi przeciwieństwami losu od małego zmagał się Romelu Lukaku. Właśnie trafił do Interu Mediolan, gdzie będzie inkasował miliony euro rocznie, ale nie zawsze jego życie było kolorowe i spokojne.

Lukaku postawił sobie za cel zostanie piłkarzem, żeby pomóc rodzinie. Ojciec, Roger, grał w piłkę na niezłym poziomie, ale nie potrafił poradzić sobie po zakończeniu kariery. Mama z kolei pracowała jako sprzątaczka. W domu państwa Lukaku się nie przelewało. Zwłaszcza, że rodzice mieli na utrzymaniu jeszcze jednego syna, Jordana. Dziś piłkarza Lazio.

„Rano zawsze piłem mleko. Widziałem, jak moja mama dolewa do niego wody, żeby starczyło dla wszystkich. Wiedziałem, że muszę coś z tym zrobić” – powiedział Romelu w jednym z wywiadów.

W kontaktach z rówieśnikami nie pomógł mu też fakt, że urodził się w rodzinie kongijskiego pochodzenia. Od małego był wytykany ze względu na to, że był biedny, „inny” i… wysoki. Rodzice innych dzieci wyzywali go od olbrzymów. Na każdym kroku mówiono, że musi być starszy, niż ma to miejsce w rzeczywistości. On jednak się złamał i jako 16-latek zadebiutował w pierwszej drużynie Anderlechtu.

Do drużyny wprowadził go wówczas między innymi Marcin Wasilewski, któremu Lukaku podziękował we wpisie na Instagramie: „16 lat i 11 dni. Tego dnia 10 lat temu moje marzenie się ziściło i zadebiutowałem w ukochanym Anderlechcie […] Szczególne podziękowania dla Mbarka Boussoufy, Jelle’a van Damme’a, Marcina Wasilewskiego i Oliviera Deschachta”.

„Mam największą siłę mentalną wśród piłkarzy. Pamiętam jak z bratem i mamą siedzieliśmy w ciemnościach, bo odcięli nam prąd. Modliliśmy się, by było lepiej. Dlatego właśnie jestem najsilniejszy” – stwierdził Lukaku, którego siła, jak widać, nie jest związana tylko z potężnymi mięśniami i umiejętnościami piłkarskimi.

Romelu dziś zna sześć języków, ukończył studia, a jego mama z powodzeniem działa w biznesie piłkarskim.

 Zawód: Typer | #CiekawoZTka