Statystyki Współczynnik XG - Oczekiwane Bramki

W piłce nożnej pojawia się coraz więcej statystyk. Te można zaś wykorzystywać w swoich typach bukmacherskich. Przykładem jest XG. Jest to współczynnik, który wskazuje, jaka jest oczekiwana liczba goli danego zespołu. Co jeszcze warto wiedzieć o tej statystyce?

Co to jest Współczynnik XG?

Co to jest xG? Z pewnością wielu z Was zadawało sobie tego typu pytania, podczas oglądania meczów piłkarskich czy szukając informacji na temat danego piłkarza. xG, czyli z angielskiego expected goals, to nic innego, jak oczekiwana liczba bramek danej drużyny czy konkretnego zawodnika. xG jest liczone przez specjalny algorytm, który zawiera między innymi to, którą nogą uderzał piłkarz, jaka była odległość od bramki i jak realna była szansa na strzelenie gola.

Dla przykładu - xG na poziomie 3.50 po meczu danej drużyny oznacza, że powinna była strzelić trzy i pół gola. Jeśli strzeliła dwa, statystycznie zmarnowała dogodne sytuacje, a jeśli pięć - zdobyła ponadprogramowe bramki.

Jak obliczyć współczynnik XG?

Jak jest liczone xG? Wszystko zależy od tego, jaka firma statystyczna zajmuje się obliczaniem tego współczynnika. Pod uwagę można wziąć tak naprawdę wszystko, co składa się na ewentualne strzelenie gola. Prawonożny piłkarz z większym prawdopodobieństwem wykorzysta sytuację strzelecką właśnie uderzając prawą nogą, a nie słabszą. Istotna jest również odległość od bramki – z mniejszej odległości łatwiej jest zdobyć bramkę.

xG może być również liczone na podstawie tego, jak dana drużyna spisuje się w defensywie. Jeśli jest solidna w grze obronnej, trudniej strzelić jej gola. W obliczeniu xG istotny jest także fragment boiska, z którego oddawany jest strzał – łatwiej zdobyć bramkę ze środka pola karnego, niż z bocznego sektora gry. To, jak liczone jest xG, jest więc skomplikowaną operacją statystyczną, którą zajmuje się ściśle przygotowany do tego algorytm i grono statystyków pracujących dla danej firmy.

Nie ulega wątpliwości, że xG w dzisiejszych czasach jest niezwykle istotne, jeśli chodzi o zakłady bukmacherskie. Możemy dzięki tym współczynnikom dowiedzieć się między innymi tego, czy dana drużyna gra ofensywnie i jak dużo stwarza sytuacji podbramkowych.

Jak wykorzystać statystyki XG w piłce nożnej?

Mając wiedzę o XG można wysnuć wiele tez na temat gry danej drużyny. Pod kątem bukmacherskim warto przyjrzeć się sytuacji, gdy dany zespół może pochwalić się tym, że strzela więcej goli niż oczekiwano. Oznacza to, że drużyna nie potrzebuje wcale tak wiele okazji strzeleckich do tego, by wygrać mecz.

Jeśli śledzimy mecz na żywo wyższe XG niż liczba zdobytych bramek może oznaczać, że drużyna poza skutecznością robi wszystko, by zdobyć prowadzenie. Ciekawą opcją jest wtedy postawienie na ilość bramek lub nawet zwycięstwo tego zespołu.

Statystyki XG

Statystyki XG są skrupulatnie prowadzone dla drużyn oraz zawodników. W każdej lidze znajdą się takie kluby, które są wręcz wybitnie skuteczne ponad stan oraz te z drugiego bieguna. Zdarza się, że mocne zespoły marnują dogodne sytuacje, bo te często tworzone są, gdy wynik jest już rozstrzygnięty. Piłkarze wtedy często dają się ponieść nonszalancji pod bramką rywala.

Współczynniki XG, a rzuty wolne i rzuty karne

XG dla rzutów karnych jest stałe i wynosi 0,79. Dość podobnie wygląda sytuacja z rzutami wolnymi. W tym przypadku kluczowe znaczenie ma jednak oczywiście odległość od bramki. Stałe fragmenty z okolic 20 metra to często wysoki współczynnik XG.

XG nigdy nie jest równe 0 lub 1

Jednostkowe XG dla danej sytuacji nie może wynosić ani 0, ani 1. Jest to spowodowane tym, że potencjalnie każdy strzał może zakończyć się bramką. Z drugiej zaś strony nawet najbardziej dogodna sytuacja może zostać zmarnowana. Fani piłki nożnej dobrze o tym wiedzą.

Współczynnik XG, a efektywność drużyny

Można powiedzieć, że XG jasno pokazuje, jaka jest efektywność zespoły w danym meczu. Ostatecznie celem zawsze jest zdobycie bramki. W przypadku, gdy ilość goli przewyższa XG można powiedzieć o nieprzeciętnej efektywności i na odwrót. Gdy XG jest wyższe niż liczba goli, to zespół może zostać oceniony jako nieskuteczny pod bramką rywala.

Statystyki XG - skuteczność

Trudno dyskutować ze statystykami XG. Są one bezlitosne i można uznać je za bardzo skuteczne źródło wiedzy na temat gry zespołu. Z drugiej zaś strony stosunkowo rzadko zdarza się, by dwie istotne w tej dziedzinie dane zgadzały się ze sobą. Mówimy tu oczywiście o samym XG i bramkach. Może to po prostu oznaczać więc, że trudno oczekiwać, by piłkarze zawsze byli zabójczo skuteczni pod bramką.

Co to jest xA i xP?

Analogicznie do xG, statystycy wyliczają współczynnik xA, czyli spodziewanych asyst. Dzięki xA można więc dowiedzieć się, ile dany zawodnik statystycznie powinien mieć asyst. Jeśli piłkarz obsłuży swojego kolegę z ataku świetnym podaniem, a ten nie wykorzysta dogodnej sytuacji, w teorii można założyć, że – kolokwialnie mówiąc – okradł go z asysty.

xA może być więc przydatne na przykład do oszacowania kreatywności pomocnika i jego wpływu na ofensywną grę drużyny, zwłaszcza w przypadku, gdy jego koledzy nie grzeszą skutecznością. Na koniec wszak to nie wina pomocnika, że napastnik marnuje świetną okazję strzelecką.

Z kolei analogicznie do xG i xA, można wyliczyć spodziewane punkty danej drużyny, czyli xP. Jest to współczynnik, dzięki któremu dowiadujemy się, czy dany klub w danym sezonie punktuje gorzej niż powinien, na podobnym poziomie, czy wręcz nadprogramowo dobrze.

Podobnie jak w przypadku xG i xA, xP wyliczane jest na podstawie przebiegu meczów i szeregu innych czynników, dzięki czemu dowiadujemy się, jak statystycznie dany klub punktuje i jak tym samym w teorii powinien punktować.

XG - typy

Typy na XG byłyby ciekawym urozmaiceniem kuponu. Obstawiając taki rynek nie trzeba liczyć na to, że piłkarze zdobędą gola, a jedynie, że dojdą do groźnych sytuacji. Na tworzenie dogodnych okazji duży wpływ ma to, co akurat dzieje się na boisku, więc interesujące mogłoby być także typowanie na żywo. XG piłka nożna może w przyszłości stanowić więc dobrą opcję do obstawiania.

Gdzie obstawiać zakłady na XG?

Na tę chwilę trudno znaleźć zakłady na XG u bukmacherów. Ilość rynków w serwisach do obstawania stale rośnie, więc możliwe, że już niedługo będziemy mieli przyjemność dołożenia do kuponu takiego zdarzenia. Oczekiwane bramki XG to coś, co niewątpliwie zainteresowałoby wielu typerów, którzy posiadają konto u legalnych bukmacherów.