W dzisiejszych czasach coraz większą popularność notują alternatywne formy zakładów wzajemnych, takie jak esport Call of Duty. Stanowi on jedną z kluczowych pozycji w tym zakresie zarówno dla bukmacherów, jak i samych typerów. Dla wszystkich zainteresowanych tym tematem przygotowaliśmy zatem krótki poradnik, wyjaśniający m.in. gdzie typować rozgrywki Call of Duty czy też wskazujący czym sugerować się, aby odnieść sukces na tej płaszczyźnie. Zapraszamy do lektury.

Call of Duty esport a typowanie zakładów – omówienie najważniejszych pojęć

call of duty obstawianie

Zanim przejdziemy do omówienia właściwych tematów niniejszego wpisu, takich jak m.in. obstawianie Call of Duty (w skrócie CoD), warto poświęcić chwilę na krótkie wprowadzenie wyjaśniające w pigułce, na czym polega zarówno ta gra, jak i esport w ogóle.

Zacznijmy od drugiego, bardziej ogólnego ze wspomnianych zagadnień. Esport należy rozumieć w zasadzie tak samo jak sport, z tym jednak zastrzeżeniem, że jest on w pełni elektroniczny. W miejsce żywych zawodników, ciężkiego treningu fizycznego poprzedzającego rozgrywki czy realnych kibiców na trybunach, mamy piksele do złudzenia przypominające rzeczywistość. Mimo tego elementem, który łączy oba światy – prawdziwy i ten istniejący tylko na ekranach komputerów – wciąż pozostają jednak żywi ludzie sterujący zmaganiami wirtualnych rywali. To właśnie od ich umiejętności zależy przebieg danego meczu, walki, wyścigu czy bitwy. W związku z tym esport stanowi równie dobrą, co sport konwencjonalny – a dla wielu typerów nawet lepszą – podstawę pod zakłady bukmacherskie.

Skoro scharakteryzowaliśmy już ogólnie pierwszy z terminów, przejdźmy do odniesienia tych informacji do samego Call of Duty. Obstawianie tej gry cieszy się wśród polskich typerów bardzo dużą popularnością przede wszystkim z uwagi na gatunek, do którego przynależy. CoD to bowiem gra typu first-person shooter (FPS), co na język polski tłumaczy się jako „strzelanka pierwszoosobowa”. Tego typu konwencja w grach komputerowych pozwala poczuć się jak rzeczywisty uczestnik przedstawionych na ekranie wydarzeń. To natomiast, zapewnia niezwykle silne emocje i pozwala mocno wczuć się w towarzyszący jej klimat.

Tytuł w wersji pierwotnej osadzony był w czasach II wojny światowej, jednak wraz z najbardziej aktualnymi dodatkami przenosi nas do realiów współczesnych. Jego wydawcą jest amerykańskie studio Activision, składające się m.in. z programistów mających na swoim koncie tak znane tytuły, jak kultowa seria Medal of Honor.

Autorytet typowania Call of Duty

 
Na ten moment obstawianie Call of Duty stanowi bardzo solidną część całej esportowej sekcji branży bukmacherskiej ze względu na swój wielki sukces komercyjny (kilkaset milionów sprzedanych kopii na całym świecie) oraz z uwagi na duży dynamizm, realizm, a także dbałość o detale rozgrywki. Tytuł dostępny jest nie tylko na komputerach, ale również na najpopularniejszych konsolach takich jak PlayStation czy Xbox. Największą liczbę fanów przyciąga z kolei rozgrywka w trybie wieloosobowym, czyli ta najbardziej interesująca typerów.

Jeżeli chodzi zatem o CoD w wariancie podstawowym czy dowolnym z pozostałych, takich jak, chociażby Call of Duty Modern Warfare esport mocno bazuje na tym tytule. Jest on popularny, przyciąga wielu graczy z całego świata, a więc jednocześnie stanowi także łakomy kąsek dla typerów zainteresowanych obstawianiem wydarzeń innych, niż te najbardziej konwencjonalne. O tym, gdzie i jak obstawiać mecze Call of Duty, napiszemy w dalszej części artykułu.

Gdzie typować rozgrywki CoD?

Do grona legalnych bukmacherów o atrakcyjnej ofercie proponujących obecnie zakłady odnoszące się do najważniejszych rozgrywek esportowych z Call of Duty zaliczyć należy przede wszystkim STS-a, Betfana, LVBet, Noblebet oraz Fortunę. Wśród licznych atutów, które zapewniają oni typerom, znajdują się m.in.:

 • atrakcyjne kursy na zakłady prematch oraz live,
 • streaming wielu kluczowych wydarzeń na żywo,
 • odpowiednie czaty, pozwalające na komunikację i wymianę przemyśleń typerów zainteresowanych stricte esportem,
 • feedy z Twittera z publikacjami dotyczącymi esportu,
 • bonusy powitalne i promocje, z których spora część dotyczy również właśnie esportu.

Jak typować rozgrywki Call of Duty – najważniejsze czynniki, które należy brać pod uwagę

typowanie call of duty

Jeśli chodzi o to, jak typować rozgrywki Call of Duty, tutaj nie ma raczej niespodzianek. Żeby wyznaczyć optymalne typy bukmacherskie, Call of Duty powinien być dobrze znanym tytułem. Mówimy tu nie tylko w kontekście samych reguł gry, ale również w odniesieniu do orientacji w mocnych i słabych stronach. Oczywiście, w kwestii poszczególnych drużyn czy zawodników.

Podobnie jak np. w piłce nożnej, tutaj również bardzo istotne znaczenie mają tzw. aspekty pozaboiskowe, tj. wszystko to, co dzieje się nie tyle w świecie CoD, ile w tym realnym. Przy obstawianiu rozgrywek Call of Duty należy brać pod uwagę np. tymczasową nieobecność istotnego człowieka w danym teamie. Polecamy przyglądać się też statystykom, jak i sprawdzać wyniki drużyn osiąganych w zależności od konkretnej mapy. Ponadto, śledzić zmiany w składach oraz efekty bezpośrednich spotkań konkretnych rywali. Zalecamy również analizowanie stylu gry przyjętego ze względu na określone czynniki zewnętrzne. Wszystko to ma kolosalne znaczenie dla odniesienia sukcesu przy typowaniu wydarzeń z uniwersum CoD.

W skrócie, aby Call of Duty obstawiać efektywnie, dobrze stać się ekspertem na tej płaszczyźnie. Znając przewagi i słabe strony ścierających się w wirtualnej rzeczywistości przeciwników, znacznie łatwiej będzie przewidzieć, jakie rezultaty przyniesie całe wydarzenie.

Call of Duty obstawianie gier – rodzaje zakładów

W zakresie dostępnych rodzajów rynków obstawianie Call of Duty ponownie nie różni się znacząco od typowania wyników prawdziwych spotkań. Wspomniani wcześniej bukmacherzy oddają do dyspozycji m.in. następujące kategorie zakładów wzajemnych (hasła brzmiące enigmatycznie dla osób początkujących opatrzyliśmy dodatkowym komentarzem):

 • przedmeczowe,
 • długoterminowe,
 • zakłady LIVE,
 • 1 × 2, czyli po prostu typowanie w Call of Duty zwycięzcy pojedynku,
 • handicapy, tj. obstawianie przy założeniu pewnych utrudnień lub ułatwień po stronie jednej z drużyn,
 • zwycięzca rundy,
 • dokładny wynik,
 • pierwsza krew – kto z rywali jako pierwszy zaliczy „killa”,
 • pierwsze X zabójstw – kto z rywali jako pierwszy osiągnie określony pułap zabójstw,
 • wiele innych, których istnienia nie jest w stanie się spodziewać, dopóki samemu się na nie nie trafi.

Zwiń
Do jakiej kategorii zaliczamy grę Call of Duty? CoD to gra typu first-person shooter (FPS), co na język polski tłumaczy się jako „strzelanka pierwszoosobowa”. Gdzie obstawiać Call of Duty? Call of Duty przede wszystkim możemy obstawiać w STS, Betfanie, LVBet, Noblebet oraz Fortunie.