Mistrzostwa Świata w piłce nożnej 2022 będą pierwszą tak dużą imprezą sportową organizowaną na Bliskim Wschodzie i jednym z najbardziej kompaktowych turniejów w historii. To oznacza, że na Mundialu 2022 kibice będą w stanie oglądać na żywo do dwóch meczów jednego dnia! Mistrzostwa Świata 2022 po raz pierwszy zostaną rozegrane zimą, a nie latem, jak miało to miejsce do tej pory. Ma to związek z temperaturami, które w miesiącach letnich w Katarze sięgają nawet 50 stopni Celsjusza. W takich warunkach zorganizowanie wielkiego turnieju byłoby niemożliwe. Kibice i zawodnicy nie muszą się jednak martwić, ponieważ oprócz pory zimowej wszystkie osiem stadionów będzie w pełni klimatyzowanych, co zapewni komfort wrażeń z oglądania najlepszych drużyn na świecie. Jak przebiega Mundial 2022? Co warto wiedzieć o MŚ 2022?

Mistrzostwa Świata 2022 – Ogólnie

Katar przygotowuje się do przejścia do historii, organizując nie tylko swoje pierwsze Mistrzostwa Świata w piłce nożnej, ale także pierwszy tak duży turniej na Bliskim Wschodzie. Będzie to najmniejszy kraj, który kiedykolwiek był gospodarzem MŚ, co pozwoli odwiedzającym z łatwością się poruszać pomiędzy miastami, a nawet zaplanować oglądanie wielu meczów tego samego dnia. Dodaj do tego tradycyjną arabską gościnność i zimowe warunki pogodowe idealnie nadające się do oglądania najlepszych reprezentacji, a Mundial 2022 zapowiada się wyśmienicie.

Katar dzieli jedyną granicę lądową z Arabią Saudyjską, chociaż w pobliżu na północnym zachodzie i południowym wschodnie znajdują się także Bahrajn i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Państwo jest przyzwyczajone do przyjmowania zagranicznych gości, a tętniąca życiem społeczność obcokrajowców stanowi 80 procent jego populacji.

Sprawdź również: Legalni bukmacherzy

MŚ 2022 – jak przebiega turniej?

Na Mistrzostwach Świata 2022 rywalizować będą 32 najlepsze kraje, które przeszły eliminacje. Wśród nich znajdować się będzie także gospodarz turnieju. W przeciwieństwie do Euro 2020 do fazy pucharowej mogą awansować tylko dwa zespoły z każdej z ośmiu grup. Następnie drabinka Mundial 2022 w Katarze dzieli się na 1/8 finału, ćwierćfinały, półfinały, mecz o trzecie miejsce i finał Mistrzostw Świata.

Mundial 2022 w Katarze – kto weźmie udział?

W Mistrzostwach Świata 2022 zagra 13 zespołów z Europy (Holandia, Polska, Francja, Niemcy, Hiszpania, Anglia, Walia, Belgia, Chorwacja, Szwajcaria, Serbia, Dania, Portugalia), 5 z Afryki (Senegal, Tunezja, Maroko, Kamerun, Ghana), 5 z Azji (Iran, Japonia, Korea Południowa, Arabia Saudyjska, Australia), 4 z Ameryki Południowej (Argentyna, Brazylia, Urugwaj, Ekwador), 4 z Ameryki Północnej/Środkowej i Karaibów (Stany Zjednoczone, Meksyk, Kanada, Kostaryka) oraz gospodarz Mundialu 2022, Katar.

Mistrzostwa Świata w piłce nożnej 2022 – stadiony

Organizowany Mundial w Katarze z pewnością przejdzie do historii ze względu na miejsca rozgrywanych spotkań. Jest to pierwszy turniej od lat z zaledwie ośmioma obiektami do gry w piłkę. Ostatnim Pucharem Świata z tak małą liczbą stadionów były Mistrzostwa Świata w Argentynie. Piłkarze grali wówczas swoje mecze na sześciu stadionach.

Wszystkie stadiony w Katarze oddalone są od siebie o niecałą godzinę drogi. W związku z tym fani będą mogli rozpocząć dzień meczowy przed południem, a następnie udać się na kolejne spotkanie, które odbywać się będzie w godzinach wieczornych.

Kibice skorzystają z metra, samochodów, kolei, rowerów, a nawet taksówek wodnych. Dzięki temu Mistrzostwa Świata 2022 w Katarze będą pierwszymi w historii, które uczynią ten turniej neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla. Zaprojektowane przez czołowych architektów z całego świata stadiony czerpią inspirację z historii i kultury Bliskiego Wschodu. Wszystkie obiekty zostały zbudowane, aby służyć przyszłym pokoleniom. Na jakich stadionach będą odbywać się mecze Mundialu 2022?

Międzynarodowy Stadion Khalifa

Pierwotnie zbudowany w 1976 roku. Jest to oficjalny obiekt Reprezentacji Kataru. Wcześniej gościł Igrzyska Azjatyckie, Puchar Zatoki Perskiej, Puchar Azji AFC i wiele innych turniejów. Khalifa International Stadium został odnowiony w 2017 r. i jest w stanie pomieścić 40 000 kibiców. Najlepsze Reprezentacje z całego świata będą rozgrywać swoje mecze na tym stadionie aż do etapu ćwierćfinałów.

Stadion Al Bayt

Zainspirowany koczowniczym trybem życia ludzi, którzy żyli na terenach pustynnych Kataru. Obiekt mieści 60-tysięczną widownię i przykryty jest gigantyczną konstrukcją namiotową. Po zakończeniu mundialu w 2022 roku górny poziom miejsc zostanie złożony i wysłany krajom rozwijającym się, które potrzebują solidnej infrastruktury sportowej. Al Bayt to obiekt, na którym zostanie rozegrany mecz otwarcia mundial 2022.

Stadion Al Janoub

Zaprojektowany przez architekta – Dame Zaha Hadid stadion mieści się na południu kraju, a jego pojemność to 40 000 widzów. Został otwarty 16 maja 2019 r. na potrzeby rozegrania finału Amir Cup. Wygląd stadionu przypomina tradycyjne łodzie dhow używane na tym terenie.

Stadion Al Rayyan

Zbudowany na miejscu starego obiektu klubu sportowego Al Rayyan. Nowy stadion może pomieścić 40 000 fanów piłki nożnej i zawiera symbole kultury Kataru oraz piękną fasadę. Wszystkie struktury stadionu przypominają piaszczyste wydmy i dzikie tereny na zachodzie tego kraju.

Edukacyjny Stadion Miejski

Znajduje się on kilka minut od lokalnych szkół, uniwersytetów i ośrodków badawczych. Mieści 40 000 kibiców i został zaprojektowany w oparciu o złożone, przypominające diamenty geometryczne wzory, które zmieniają kolor wraz z ruchem Słońca.

Stadion Al Thumama

Terminarz Mistrzostw Świata w Katarze uwzględnia również szósty stadion na liście, który położony jest w pobliżu międzynarodowego lotniska Hamad. Stadion podobnie jak większość obiektów w Katarze jest w stanie pomieścić maksymalnie 40 000 widzów. Wokół obiektu znajduje się ogromny park publiczny o powierzchni 540 000 m2. Po MŚ 2022 połowa miejsc zostanie usunięta i przekazana innym krajom.

Stadion 974

Bardzo ciekawy obiekt zbudowany przy użyciu kontenerów transportowych, zdejmowanych siedzeń i innych modułowych elementów konstrukcyjnych. Po turnieju zostanie zdemontowany i ponownie użyty przez inne kraje. Mieści 40-tysięczną widownię.

Stadion Lusail

Największy obiekt spośród wszystkich ośmiu stadionów. Jest w stanie pomieścić 80 000 widzów. Projekt stadionu inspirowany jest grą świateł i cieni, które charakteryzują latarnie fanar. Podobnie jak inne obiekty podczas Mundialu 2022 w Katarze będzie on chłodzony energią słoneczną. Na stadionie Lusail rozegrany zostanie finał Mistrzostw Świata 2022.

Mistrzostwa Świata 2022 – bilety

Wielu fanów piłki nożnej jest bardzo podekscytowanych Mistrzostwami Świata w 2022 roku i chcą zobaczyć mecze bezpośrednio ze stadionów. Bilety na Mundial 2022 są dostępne wyłącznie na oficjalnej stronie FIFA. Pierwsza dystrybucja biletów na MŚ 2022 wystartowała 28 kwietnia 2022 r. Podczas pierwszej ponad 800 tys. wejściówek trafiło głównie do Katarczyków. Druga tura rozpoczęła się 5 lipca 2022 r. i skończy się 16 sierpnia 2022 r. W tym okresie sprzedaż biletów będzie przydzielana na zasadzie „kto pierwszy, ten lepszy”, a zakup biletów jest przetwarzany jako transakcja w czasie rzeczywistym, w zależności od dostępności. Każdy kibic ma możliwość kupienia wyłącznie 6 biletów Mundial 2022 na dany mecz i 60 biletów na wszystkie spotkania. Wszystkie bilety podzielone są na cztery kategorie, jednak ten pierwszy zarezerwowany jest tylko dla Katarczyków.

Jaka jest cena biletów na Mundial 2022?

  • Mecz otwarcia – od 1267 do 2592 zł
  • Spotkania grupowe Mistrzostw Świata 2022 – od 288 do 922 zł,
  • 1/8 finałów – od 403 do 1152 zł
  • Ćwierćfinały – od 864 do 1785 zł,
  • Półfinały – od 1497 do 4009 zł,
  • Mecz o 3. miejsce – od 864 do 1785 zł,
  • Finał Mistrzostw Świata 2022 w piłce nożnej – od 2534 do 6738 zł.

Istnieje też opcja zakupu biletów pakietowych na konkretną fazę Mistrzostw Świata 2022. Na wszystkie mecze mundialu 2022 w konkretnej grupie zapłacimy w zależności od kategorii od 950 do 3041 zł. Faza grupowa + 1/8 finału to koszt od 1394 do 4308 zł. Za pakiet spotkań grupowych i pucharowych zapłacimy od 6779 do 18 094 zł.

Mś 2022 – ciekawostki

Najbardziej prestiżowe zawody piłkarskie na świecie – Mistrzostwa Świata w piłce nożnej 2022, po raz pierwszy w historii odbędą się na Bliskim Wschodzie, a gospodarzem zawodów jest Katar. W związku z tym jest wiele rzeczy, które sprawiają, że MŚ 2022 są jednymi z wyjątkowych w historii futbolu. Przyjrzyjmy się bliżej niektórym z najciekawszych faktów dotyczących Mundialu 2022, które czynią go niepowtarzalnym pod każdym względem.

1. Pierwsze Mistrzostwa Świata w piłce nożnej na półkuli północnej jesienią i zimą

Mundial 2022 będzie pierwszym zimowym Pucharem Świata na półkuli północnej. Początkowa Mistrzostwa Świata odbywały się zwykle latem na półkuli południowej, ponieważ jest to czas, w którym region doświadcza zimowych warunków.

W Katarze sytuacja jest jednak bardziej skomplikowana. Położony na Bliskim Wschodzie Katar doświadcza ekstremalnie wysokich temperatur, które mogą sięgać nawet 50 stopni Celsjusza. W takich warunkach zorganizowanie jakiegokolwiek turnieju tej rangi jest niemal niemożliwe.

W związku z tym, aby sprostać wyzwaniom, jakie stawia pogoda w Katarze, MŚ 2022 zostały przeniesione ze zwykłego letniego czasu na zimę. Ten ruch sprawił, że Mistrzostwa Świata w piłce nożnej 2022 staną się pierwszym zimowym Pucharem Świata FIFA na półkuli północnej.

2. MŚ 2022 najdroższym turniejem w historii

Innym interesującym faktem na temat nadchodzących Mistrzostw Świata 2022 w Katarze jest kwota, jaką kraj gospodarz wydaje na przygotowania do tego wydarzenia. Według szacunków Katar wydał 200 miliardów dolarów na projekty infrastrukturalne, które obejmują budowę stadionów, hoteli itd. Dzięki temu Mundial 2022 będzie jednym z najdroższych w historii.

3. Mistrzostwa Świata w piłce nożnej 2022 z najmniejszą ilością stadionów

Kolejnym wyjątkowym faktem na temat zbliżającego się Mundialu 2022 jest liczba stadionów. Katar przygotował osiem stadionów na organizację MŚ 2022, co jest najmniejszą liczbą w ostatnich latach.

W rzeczywistości z ośmiu obiektów wybranych do organizacji turnieju tylko jeden został całkowicie odnowiony, podczas gdy pozostałe siedem zbudowano od podstaw.

Wcześniej w 1978 roku Argentyna była pierwszym krajem, który gościł Mistrzostwa Świata w piłce nożnej z zaledwie sześcioma stadionami.

4. Rekordowa liczba odwiedzających Mundial 2022

Jednym z najciekawszych faktów na temat Mistrzostw Świata 2022 jest liczba odwiedzających, którzy mają przybyć do tego kraju podczas imprezy. Zgodnie z oczekiwaniami, Katar prawdopodobnie przyjmie rekordową liczbę kibiców.

Powód tego jest prosty do zrozumienia. Będąc jednym z najbogatszych krajów na Bliskim Wschodzie, Katar znajduje się również w samym centrum pod względem geograficznym. W związku z tym spodziewana jest rekordowa liczba odwiedzających z całego świata. Szacuje się, że codziennie przez cały miesiąc do Kataru będzie przylatywało 1300 samolotów!

5. Najłatwiejsze poruszanie się pomiędzy miastami

Innym ciekawostką na temat Mundialu 2022 w Katarze jest jego dostępność dla kibiców. Jak już wspomniano, Mistrzostwa Świata w piłce nożnej 2022 przyciągną do Kataru rekordową liczbę odwiedzających. Co w takim razie z poruszaniem się po kraju? Katar to mały kraj, który jest znacznie mniejszy niż gospodarz Mistrzostw Świata 2018, Rosja.

Ponieważ powierzchnia kraju jest bardzo mała, podróżowanie z jednego miejsca do drugiego nie stanowi żadnego problemu. Miasta-gospodarze, takie jak Doha, Lusail, Al Wakrah i Al Rayan znajdują się blisko siebie. Z tego powodu przemieszczanie się pomiędzy stadionami nie będzie dużym problemem dla podróżnych.

W rzeczywistości, podczas gdy lokalne taksówki będą pomagać kibicom podróżować do różnych zakątków kraju, metro w Doha odegra największą rolę, gdy w Katarze rozpoczną się Mistrzostwa Świata 2022. Szacuje się, że podczas turnieju linia metra przewiezie około miliona osób.

6. Stadiony MŚ 2022 wyposażone w centralną klimatyzację

Jedną z najważniejszych rzeczy, na które należy zwrócić uwagę w kraju gospodarza Mundialu 2022, jest fakt, że temperatura w Katarze w ciągu dnia jest bardzo wysoka.

Podczas gdy Mistrzostwa Świata w piłce nożnej 2022 są prawie niemożliwe do zorganizowania latem, biorąc pod uwagę fakt, że temperatury mogą sięgać nawet 50 stopni Celsjusza, przejście na czas zimowy okazało się jedynym rozwiązaniem. Czy jednak problem z upałami został rozwiązany?

Cóż, jeśli chodzi o zimę, nawet temperatury w ciągu dnia o tej porze roku bywają dość wysokie. W związku z tym Katar znalazł na to rozwiązanie. Po raz pierwszy kraj będzie gospodarzem Mistrzostw Świata na klimatyzowanych stadionach. Wszystkie osiem obiektów będzie w pełni klimatyzowanych, co zapewni kibicom komfort oglądania.

7. Drugi Puchar Świata w Azji

Katar będzie nie tylko pierwszym krajem na Bliskim Wschodzie, który będzie gospodarzem Mundialu 2022, ale także drugim, gdzie prestiżowe zawody odbędą się w Azji. Pierwsze Mistrzostwa Świata w piłce nożnej w Azji miały miejsce w 2002 roku, kiedy Japonia i Korea Południowa po raz pierwszy współorganizowały imprezę FIFA w tej części świata.

8. Strefy kibica z tanim alkoholem

Katar stanął na głowie, aby wszystko na Mistrzostwach Świata 2022 było dopięte na ostatni guzik, a impreza odniosła ogromny sukces. Strefy kibiców mają w tym mocno pomóc. Do tej pory mówiło się dużo o dostępności alkoholu, ponieważ w Katarze sprzedaż alkoholu jest ściśle limitowana, chociaż nie całkowicie zakazana, jak w sąsiedniej Arabii Saudyjskiej. Kibice podczas MŚ 2022 w Katarze nie będą mogli kupić alkoholu w czasie meczów, ale będą mogli to zrobić przed i po spotkaniach w strefach kibica w dużo niższej cenie!

Zobacz również: Typy na mundial


Mundial 2022 uwzględnia mecz inauguracyjny, fazę grupową, fazę play-off, mecz o 3. miejsce i wielki finał Mistrzostw Świata w piłce nożnej. Potrwa on od 21 listopada do 18 grudnia 2022 roku.
Na MŚ 2022 awansowało 31 reprezentacji w ramach eliminacji. Gospodarz turnieju, czyli Karar nie musiał martwić się o kwalifikację.
Wszystkie bilety na Mundialu 2022 można kupić na oficjalnej stronie FIFA. Rozpoczęcie sprzedaży rozpoczęło się pod koniec stycznia 2022 roku.
Podczas Mundialu 2022 wykorzystanych będzie osiem obiektów, w tym największy Stadion Lusail mogący pomieścić 80 000 kibiców.