Malediwy – raj dla typerów

0
Malediwy bukmacherka

Malediwy

…a właściwie Republika Malediwów), cel każdego z nas – typerów. Zamykasz oczy, widzisz przezroczystą wodę, leżak, drinki…piękna wizja.
Chciałbym przedstawić Wam kilka ciekawostek, by to miejsce stało Was się jeszcze bliższe.
Malediwy uzyskały niepodległość od Wielkiej Brytanii w 1965 roku. Kraj składa się z 21 jednostek administracyjnych. Stolicą jest Male, które zamieszkuje około 25% ludności kraju.

Gospodarka

Jak nietrudno się domyślić, gospodarka oparta jest tam głównie na turystyce. Piękne miejsca przyciągają rocznie ponad milion ludzi a kraj generuje przychody od 2 do 3 miliardów dolarów. No cóż, życie tam nie jest tanie (ale i nie wyłącznie dla bogaczy, o czym dowiesz się w dalszej części tekstu). Popyt na wyjazd w to miejsce jest duży a lądu niewiele. Dla porównania – Malediwy są ponad 1000 razy mniejsze od Polski. Powierzchnia wynosi 300 km2 a kraj zamieszkuje 340 tys ludzi.
Prawo jazdy średnio się przyda w tym miejscu, gdyż łączna długość dróg to niecałe 90 kilometrów. Swoje nowe lamborghini, które kupiliście po trafieniu tasiemki za 5 złotych też zostawcie w domu… albo jeździjcie na wstecznym – maksymalna prędkość na drogach wynosi 30 km/h. Dodatkowo na Malediwach panuje kompletny brak tolerancji dla kierowców prowadzących „po kieliszku”. Trzeba mieć 0,0 promila! O zgrozo!OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Brak gór

Jeśli lubicie spędzać wakacje w górach, nie polecamy – najwyższy punkt na Malediwach mierzy lekko ponad… 2 metry! Wspinaczki sobie nie urządzisz. W dodatku jest to jeden z 11 krajów na świecie, który nie zanotował nigdy ujemnej temperatury, więc raczej próżno szukać śniegu.
Otaczający ocean przynosi negatywne skutki w połączeniu z niskim poziomem gruntów. Niestety podczas ulewnych deszczów wystarczy, że fala przypływu podniesie się o kilka centymetrów, aby zalane zostały tereny na kilkaset metrów w głąb lądu.

Do takiego stopnia jest to problem, że w 2009 prezydent kraju wpadł na kontrowersyjny pomysł zorganizowania podwodnych obrad rządu w kombinezonach do nurkowania.
Kto bogatemu zabroni?In this handout picture released by The Maldives Presidency, Maldives cabinet ministers are photographed underwater off Girifushi Island on October 16, 2009, during rehearsals for an underwater cabinet meeting scheduled for October 17. Maldivian cabinet ministers in full scuba gear, undertook a practice dive to six metres (20 feet) near the Girifushi island, 25 minutes by speed boat from the capital Male, for a meeting on October 17, aimed at drawing attention to the dangers of global warming for the island nation. RESTRICTED TO EDITORIAL USE AFP PHOTO/HO/MALDIVES PRESIDENCY/Mauroof KHALEE

Ponownie zacznę od „niestety”, otóż naszym prawnukom może nie być dane odwiedzić tej części świata. Malediwy mogą zniknąć z powierzchni Ziemi w ciągu najbliższych stu lat.

Jak żyć na Malediwach?

Jeśli zarabiasz w Polsce najniższą krajową nie martw się, 18 % populacji Malediwów żyje za mniej niż 12 zł dziennie. Może by tak rzucić wszystko i polecieć na Malediwy? 
Tylko najpierw zaróbmy na bilet lotniczy…

Czyste powietrze

Aby długo nie mówić o tych złych stronach (bo przecież nie jest to celem artykułu) wracamy szybko do pozytywów, pochwał. Republika Malediwów ma w planach do 2020 roku zredukować ilość emisji dwutlenku węgla DO ZERA!

Religia na Malediwach

Główną religią kraju jest Islam (99,4%). Religia ta zakazuje spożywania alkoholu a dodatkowo na Malediwach istnieje zakaz wwożenia tego typu trunków. Mimo to, ilość spożywania czystego alkoholu wynosi 1,2litry rocznie na osobę dorosłą.
Malediwczycy – jako Islamiści są zdania, że człowiek powinien w każdej chwili w pełni świadomie decydować o swoim życiu. Alkohol, jak sami wiemy, często na to nie pozwala. Ale spokojnie, przyjezdni z zagranicy, którzy mają ochotę na drinka, mogą odwiedzać pobliskie resorty, na których alkohol jest dostępny, więc Wasze marzenie o leżakach i drinkach nie jest zagrożone.
W celach bezpieczeństwa na lotnisku w stolicy – Male podczas kontroli paszportowej otrzymuje się bezpłatnie stempel władz imigracyjnych zezwalający na wjazd i pobyt na terytorium Malediwów do 30 dni. Warunkiem otrzymania wizy pobytowej (turystycznej) jest: przedstawienie ważnego paszportu, biletu powrotnego, rezerwacja hotelu lub potwierdzenia posiadania wystarczających środków finansowych pokrywających zamierzony pobyt.

Reasumując

By polecieć w to pięknie miejsce wcale nie trzeba być milionerem.
Od niedawna zaczęły się tam pojawiać lokalne pensjonaty. Zazwyczaj ich koszt waha się w okolicy kilkudziesięciu dolarów za pokój. Okazję na lot w obie strony można złapać nawet do 2 tysięcy złotych. A ceny artykułów pierwszej potrzeby są niewiele wyższe od naszych. Na przykład półtoralitrowa butelka wody kosztuje (w przeliczeniu) 2 złote a obiad w restauracji jest w zasięgu 15-30 złotych.
Teraz sam zdecyduj czy wakacje na Malediwach są w Twoim zasięgu.
Na koniec chciałbym dodać, że Islamiści nie biorą udziału w grach hazardowych a wiec to dobre miejsce, by odpocząć od obstawiania 🙂

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar
  Subscribe  
Powiadom o