Dzień 17 marca 2020 roku to data, która przejdzie do historii nie tylko europejskiej, ale także światowej piłki nożnej. To właśnie w tym dniu podjęta została decyzja o tym, że pierwszy raz turniej finałowy Mistrzostw Europy nie odbędzie się w wyznaczonym terminie. Pandemia koronawirusa sprawiła, że zawody zostały przełożone na kolejny rok. Dzięki temu nadal możemy się zastanawiać, kto ma szanse na tytuł króla strzelców w nadchodzących mistrzostwach? O którym zawodników będziemy mogli mówić w przyszłości król strzelców Euro 2021? Oto nasze typy.

Największa ilość bramek Mistrzostw Europy – kto wygrywał w przeszłości?największa ilość bramek na euro

Zanim przejdziemy do naszych propozycji odpowiedzi na pytanie, kto strzeli najwięcej bramek na Euro 2021 pora przypomnieć sobie dotychczasowe osiągnięcia uczestników. Turnieje mistrzowskie Euro organizowane były dotychczas już piętnaście razy. Uczestniczyło w nich tysiące piłkarzy i strzelono setki bramek. Czy można jednak na podstawie dotychczasowych osiągnięć powiedzieć, kto ma szanse na tytuł króla strzelców w najbliższych zawodach?

Spróbujmy! Obecnie największą liczbą zdobytych bramek może pochwalić się dwóch piłkarzy. Pierwszym z nich jest Michel Platini, drugim Cristiano Ronaldo, a każdy z tych zawodników zaliczył w swojej karierze po 9 trafień. Ta klasyfikacja strzelców Euro może się zmienić, ponieważ Portugalczyk ma szansę wystąpić w kolejnych spotkaniach podczas najbliższego turnieju. Jeśli trudno jest rozstrzygnąć, który z zawodników zdobył największa ilość bramek Mistrzostw Europy, może uda się sprawdzić, które gole były cenniejsze? Otóż obaj zawodnicy przyczynili się tylko do jednego triumfu swoje drużyny w turnieju finałowym Mistrzostw Europy. Tabela strzelców rozpoczyna się jednak na razie od nazwiska Francuza. To on bowiem strzelił wszystkie gole tylko w jednym turnieju, w którym zagrał pięć meczów i dwukrotnie zanotował hattrick. Tymczasem Cristiano Ronaldo potrzebował na to aż dwudziestu meczów na czterech turniejach.

Spośród aktywnych piłkarzy, którzy mogą zagrozić wspomnianej parze i dogonić ich w klasyfikacji strzelców Euro, są jeszcze dwa nazwiska. Jednym z nich jest francuski napastnik Antoine Griezmann, gracz FC Barcelona, który ma na koncie sześć goli. Drugim jest niepowtarzalny szwedzki napastnik Zlatan Ibrahimovic, grający obecnie w AC Milan mający również sześć goli w dotychczasowych występach. Szwed co prawda kilka lat temu pożegnał się z reprezentacją, jednak jego obecna genialna forma pozwala myśleć o powrocie do składu drużyny Trzech Koron.

Kto ma szanse na tytuł króla strzelców?król strzelców euro 2021 kto

Czy przyszły król strzelców Euro 2021 znajduje się wśród wymienionych wcześniej zawodników? Z pewnością Cristiano Ronaldo jest zaliczany do ścisłego grona faworytów. Nadal stanowi on o sile swojej reprezentacji, a największa ilość bramek Mistrzostw Europy zobowiązuje do utrzymania poziomu.

Kandydatów do miana króla strzelców Euro 2021 można szukać także wśród innych piłkarzy, którzy grają w mocnych drużynach i trzymają wysoki poziom sportowy. Z pewnością walkę o trofeum podejmie Kylian Mbappé, który ze swoją reprezentacją Francji należy do faworytów turnieju Mistrzostw Europy. Tabela strzelców na końcu zawodów może też zawierać nazwisko któregoś z piłkarzy angielskich. W dobrej formie jest choćby jej kapitan Harry Kane. Do tego grona z pewnością trafi także piłkarz, którego forma dopiero eksploduje na nadchodzącym turnieju.

Kto ma szanse na tytuł króla strzelców? Może wreszcie po to trofeum sięgnie jeden z reprezentantów naszego kraju? W ostatnim sezonie wybitną formą mógł się pochwalić Robert Lewandowski, który ze swoją drużyną klubową zdobył najwyższe trofeum. Czy klasyfikacja strzelców Euro po zakończonych mistrzostwach będzie zawierała także jego nazwisko?

Zobacz także: Statystyki EURO

Puchar króla strzelców Mistrzostw Europy ile goli trzeba zdobyć?

Na przestrzeni lat do zdobycia wspomnianego tytułu potrzeba było mieć na koncie różną ilość bramek. W początkowych turniejach brały udział tylko cztery drużyny, dlatego szans na zdobycie goli było mniej. Ostatnio drużyny, które dotarły do finału, rozegrały aż po siedem meczów w ramach Mistrzostw Europy. Tabela strzelców wykazywała jednak tylko jednego zawodnika z sześcioma trafieniami i sześciu z trzema golami na koncie.

Największa ilość bramek Mistrzostw Europy zdobyta w jednym turnieju przez jednego zawodnika to dziewięć. Dokonał tego wspomniany Michel Platini podczas pięciu meczów w czasie mistrzostw w 1984 roku organizowanych w jego ojczyźnie. Na drugim biegunie jest klasyfikacja strzelców Euro z roku 2012, składająca się aż z sześciu piłkarzy, którzy strzelili po trzy gole.

Sprawdź: Typy Dnia

Puchar króla strzelców Mistrzostw Europy – jak wygląda trofeum?Puchar króla strzelców Mistrzostw Europy

W wielu zestawieniach podsumowujących osiągnięcia najlepszych piłkarzy można znaleźć informacje, że zdobył on puchar króla strzelców Mistrzostw Europy. Jednak samo trofeum to jedynie informacja przy nazwisku gracza i większy prestiż. Taki piłkarz wyraźnie zapisuje się także w historii turniejów. Niestety nikt nie prowadzi oficjalnych rywalizacji w tej dziedzinie, dlatego puchar króla strzelców Mistrzostw Europy nigdy fizyczne nie znajdzie się na półce żadnego piłkarza. Więcej o trofeach dowiesz się w naszym artykule o pucharze Euro, gdzie zebraliśmy garść ciekawostek na ten temat!


Najlepszym strzelcem w historii Mistrzostw Europy jest Michel Platini z dorobkiem 9 bramek. Tuż za nim jest Cristiano Ronaldo, który również na swoim koncie ma 9 bramek podczas tej imprezy.
Faworytów mamy kilku. Z pewnością w tym gronie znajdują się: Cristiano Ronaldo, Kylian Mbappe, Harry Kane oraz Robert Lewandowski.