Igrzyska olimpijskie z powodu koronawirusa zostały przełożone z 2020 na 2021 rok. Dla wielu sportowców to może być ostatnia szansa na wywalczenie upragnionego medalu. Czy letnie igrzyska w Tokio się odbędą? Kiedy odbędą się igrzyska olimpijskie? Jaki jest nowy termin 33. igrzysk olimpijskich?

Igrzyska olimpijskie przełożone

Pierwotnie igrzyska olimpijskie, zgodnie z zasadą, miały odbyć się cztery lata po Rio de Janeiro. Niestety, sytuacja na świecie sprawiła, że organizatorzy musieli podjąć bardzo trudną decyzję. Choć proces odwlekano, to w końcu zdecydowano: igrzyska olimpijskie przełożone. Zapowiedziano jednak, że odbędą się one w 2021 roku, kiedy sytuacja pandemiczna się nieco uspokoi. Igrzyska olimpijskie a koronawirus – ta zależność stała się kluczowa.

Kiedy odbędą się igrzyska olimpijskie? Zgodnie z planem mają się zacząć 23 lipca 2021 roku, a zakończyć 8 sierpnia. Oto właśnie nowy termin 33. igrzysk olimpijskich.

Gdzie igrzyska olimpijskie?

To pytanie, na które odpowiedzi szukają fani. Jest to też ważne z powodów logistycznych – i dla zawodników, i dla sympatyków danej dyscypliny sportowej. Tokio to miasto, gdzie igrzyska olimpijskie się odbędą. Stanie się tak po raz drugi w historii. Wcześniej stolica Japonii przywitała zawodników w 1964 roku. W ówczesnym czasie były to jedne z lepiej przeprowadzonych igrzysk w dziejach. W 2021 roku również możemy się spodziewać świetnego przygotowania.

Będą to czwarte igrzyska zorganizowane na kontynencie azjatyckim. Oprócz japońskich zmagań należy doliczyć Seul z 1988 roku oraz Pekin z 2008 roku.

Igrzyska olimpijskie a koronawirus

Igrzyska Tokio gdzie

Czy letnie igrzyska w Tokio się odbędą? Przypominamy, że nowy termin letnich igrzysk olimpijskich to 2021 rok, a konkretnie przełom lipca i sierpnia. Sytuacja pandemiczna w Japonii nie jest najlepsza, więc bardzo często pojawiają się kolejne prognozy na temat tego, co może nas czekać w niedalekiej przyszłości. Nie brakuje głosów, że w obecnej sytuacji igrzyska nie powinny się odbyć. Tak wynika m.in. z badań przeprowadzonych przez Tokyo Shoko Research. W sondażu trwającym tydzień 56 procent firm opowiedziało się za przełożeniem lub odwołaniem igrzysk olimpijskich. To pokrywa się z badaniem sprzed pół roku. Wynik ten nawet minimalnie się powiększył.

Co chwila pojawiają się też informacje o odwołaniu turniejów kwalifikacyjnych. Dodatkowo organizacja imprezy pochłonie znacznie więcej pieniędzy, niż Japończycy początkowo sądzili. Na początku chcieli zorganizować je w kwocie 7,3 miliarda dolarów. Teraz ta kwota jest niemal dwukrotnie większa i sięga nawet 13 miliardów dolarów. To część oficjalna, bo mówi się nawet o sumie sięgającej blisko 30 miliardów dolarów! To byłyby najdroższe igrzyska olimpijskie w historii.

Odpowiedzią na całe zamieszanie spowodowane wirusem SARS-CoV-2 miały być szczepionki. Nie wiadomo jednak, jak na ten moment podchodzą do tego organizatorzy. Warto przypomnieć, że w grudniu 2020 roku w Japonii pojawił się nowy zmutowany wariant koronawirusa, który do tej pory jest sporym problemem. Jest on bardziej problematyczny od początkowej wersji.

Sprawdź: Typy na Igrzyska?

Czy letnie igrzyska w Tokio się odbędą?

czy będą letnie igrzyska

Zdecydowanie jest to pytanie, które nurtuje wielu fanów sportu. Sytuacja pandemiczna w Japonii nie odpuszcza, dlatego pojawiają się sceptyczne głosy o starcie długo wyczekiwanej imprezy. Prognozy zmieniają się niemal co chwilę, jednak nie brakuje głosów, że zorganizowanie igrzysk będzie bardzo trudne.

– Wszystko jest możliwe, ale jako gospodarz igrzysk, musimy zrobić wszystko, abyśmy mogli je przeprowadzić. Międzynarodowy Komitet Olimpijski musi jednak myśleć o planie „B”, a nawet planie „C”. Sytuacja nie jest łatwa – powiedział Taro Kono, minister do spraw reform administracyjnych Japonii.

W obecnej sytuacji rządzący starają się zrobić wszystko, by zadowolić wszystkie strony. Sportowcy otrzymują zapewnienie bezpiecznego przeprowadzenia igrzysk z nawiązaniem do tradycji.

Nie brakuje też sensacyjnych przecieków. Według jednego z nich, podanego przez brytyjskie media, igrzyska w Tokio miałyby zostać przesunięte na… 2032 rok. Na ten moment wiemy, że w 2024 roku sportowców ma przywitać Paryż, a w 2028 roku – Los Angeles. Czy faktycznie możliwe jest zorganizowanie igrzysk olimpijskich w 2032 roku właśnie w Tokio? Fani z niecierpliwością czekają na kolejne informacje.

Czym są letnie igrzyska olimpijskie?

Czym są letnie igrzyska olimpijskie? To cykl zawodów sportowych organizowanych przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl). Z reguły odbywają się co cztery lata i cieszą się gigantycznym zainteresowaniem wśród kibiców, którzy chętnie oglądają zmagania zawodników w różnych dyscyplinach. Nawet tych, z którymi na co dzień nie ma się większego kontaktu. Pierwsze igrzyska odbyły się w 1896 roku w Atenach. Z kolei pierwszy Polak pojawił się w 1908 roku w Londynie. Był to Jerzy Gajdzik, skoczek na trampolinie, który wystąpił pod flagą Stanów Zjednoczonych. Zdobył wtedy brązowy medal.Po raz pierwszy pod polską flagą zawodnicy mogli wystartować w 1924 roku w Paryżu. Pierwsze medale zapisali na koncie kolarze torowi: Franciszek Szymczyk, Józef Lange, Tomasz Stankiewicz oraz Jan Łazarski. Były to srebrne krążki. Na pierwsze złoto trzeba było czekać do 1928 roku i igrzysk w Amsterdamie. Wtedy mistrzynią olimpijską została Halina Konopacka w rzucie dyskiem. Więcej niż jeden medal na jednych igrzyskach jako pierwszy wywalczył Michał Antoniewicz, który zdobył srebro i brąz w jeździectwie. Z kolei po trzy medale jako pierwsza sięgnęła Irena Szewińska – złoty w sztafecie 4×100 metrów oraz srebrne w skoku w dal i biegu na 200 metrów. Z kolei trzem reprezentantom Polski udała się wywalczyć minimum dwa złote krążki na jednych igrzyskach. Byli to Witold Woyda (florecista w 1972 roku), Arkadiusz Skrzypaszek (pięcioboista nowoczesny w 1992 roku) oraz Robert Korzeniowski (chodziarz w 2000 roku).

Łącznie Polska wywalczyła na igrzyskach olimpijskich 284 medali – 68 złotych, 83 srebrne i 133 brązowe. Jak bardzo uda się poprawić ten wynik w 2021 roku?


Igrzyska olimpijskie 2021 rozpoczną się 23 lipca i potrwają do 8 sierpnia 2021 roku. W tym roku gospodarzem Igrzysk jest Tokio.