Mistrzostwa Europy w piłce nożnej zbliżają się wielkimi krokami. Pierwszy mecz zostanie rozegrany już 11 czerwca, a tymczasem koronawirus ani myśli ułatwić cieszenie się nam tym piłkarskim świętem. Mimo to UEFA do spółki z rządami państw gospodarzy stara się sukcesywnie znosić obostrzenia Euro 2021, tak, aby, przy zachowaniu odpowiednich środków bezpieczeństwa, jak najwięcej ludzi mogło brać w nich udział. Jakie są obostrzenia stadionowe Mistrzostw Europy? Co ze strefami kibica? Wszystkie te informacje dla kibiców Euro 2021 w dalszej części artykułu.

Sprawdź też: Gdzie odbędzie się Euro 2021

Obostrzenia Euro 2021

Nasza reprezentacja rozegra swoje mecze grupowe w Rosji oraz Hiszpanii, czyli na terenie jednego z naszych grupowych rywali. Koronawirus nie odpuszcza, więc kibice podążający za Biało – Czerwonymi swoje podróże będą mieli uprzykrzone koniecznością okazywania aktualnych badań na obecność wirusa Sars-Cov-2, zarówno przy wjeździe do Hiszpanii i Rosji, oraz po powrocie do Polski. Posiadanie testu na Covid-19 z negatywnym wynikiem pozwoli kibicom uniknąć 10 dniowej kwarantanny, która w tych okolicznościach byłaby szczególnie dotkliwa.

Reprezentacja Polski początkowo swoje mecze rozgrywać miała w Dublinie oraz Bilbao, jednak sytuacja pandemiczna, obostrzenia stadionowe Euro oraz brak wypracowanego porozumienia między przedstawicielami UEFA, a rządami krajów doprowadziły do zmiany miejsc rozgrywania spotkań grupy E. Rząd baskijski nie zrezygnował z warunków, jakie narzucił w walce z koronawirusem. Jednym z założeń było zaszczepienie minimum 60% obywateli Kraju Basków, czego to jednak nie udało się osiągnąć na czas. Wymogiem UEFA zaś był udział kibiców w meczach, z odpowiednimi obostrzeniami stadionowymi na Euro. Brak wypracowanego konsensusu skutkowało przeniesieniem spotkania z Hiszpanią do Sewilli. Podobnie sytuacja wyglądała w Dublinie, którego rządowe limity Euro 2021 były nie do przyjęcia przez UEFA.

Sprawdź też: Bonusy bukmacherskie

Strefa kibica Euro 2021

Mistrzostwa Europy z obostrzeniami stadionowymi, w tym roku rozpoczną się 11 czerwca spotkaniem Włochy – Turcja rozgrywany na Stadio Olimpico. Tak rozkochany w piłce nożnej naród nie mógł zadowolić się limitami Euro 2021, które znacznie ograniczą liczbę widzów na trybunach. W Rzymie powstanie więc wielka strefa kibica Euro 2021, która zapowiada się być największą w Europie. Znajdująca się w przepięknych częściach Wiecznego Miasta, swoje centrum miała będzie na Piazza del Popolo, gdzie stanie Wioska Piłkarska. Ciągnąć się zaś ma od alei Fori Imperiali, aż po taras widokowy Pincio.

Polski rząd również luzuje obostrzenia, co umożliwi reaktywację gospodarczą wielu podmiotów tuż przed samym Euro 2021. W połączeniu z rozpoczęciem procesu sprzedaży licencji i zgód na publiczne pokazy Mistrzostw Europy przez TVP, sprzyjać to będzie powstawaniu stref kibica Euro 2021 również w naszym kraju. Licencje nabyć można internetowo i jedynie od Telewizji Polskiej, która to jest wyłącznym przedstawicielem UEFA w kwestii sprzedaży zezwoleń na pokazy meczów Mistrzostw Starego Kontynentu.

Mieszkańcy Torunia z zazdrością będą w tej kwestii spoglądać na Swarzędz, a to dlatego, że w tym roku, w mieście Kopernika strefy kibica Euro 2021 nie będzie. Prezydent miasta wyjaśnia, że nie jest to sprzyjający okres do organizowania tego typu wydarzeń, jednak rozważy zezwolenie na powstanie strefy w jego mieście, jeśli reprezentacja Polski dojdzie do półfinału.

Inaczej sytuacja ma się w Swarzędzu, gdzie wirusa się nie boją, ponieważ, jak zapowiedziano, organizacja strefy kibica Euro 2021 odbędzie się z zachowaniem reżimu sanitarnego. Takie wydarzenia w tym mieście to już niemal lokalna tradycja. Wcześniej mieszkańcy Swarzędza i przyjezdni już niejednokrotnie kibicowali Polakom w podobnych strefach na różnych imprezach sportowych.

Sprawdź też: Ranking bukmacherów

Limity Kibiców Euro 2021

Niestety nie w pełni kibice będą mogli cieszyć się tegorocznymi Mistrzostwami. Ograniczenia Euro 2021 dotyczące dopuszczalnej liczby ludności na stadionach, mimo, że sukcesywnie niwelowane, to nadal nie zezwolą na pełne wypełnienie aren piłkarskich, co bez wątpienia miałoby miejsce w normalnych warunkach.

Jako pierwsze z miast gospodarzy, decyzję o tym czy wpuścić kibiców na stadion oraz w jakim ograniczeniu, wydał Rzym. Stadio Olimpico, na którym 11 czerwca Włosi zmierzą się z reprezentacją Turcji, zapełnić się powinno w około 25% swojej pełnej pojemności. Bilbao oraz Dublin zostały skreślone z listy gospodarzy turnieju, w dużej mierze właśnie ze względu na brak możliwości zapewnienia odpowiedniej liczby ludności na trybunach. Zastąpione zostały przez Sewillę oraz Sankt Petersburg. Rosyjskie miasto oraz stolica Azerbejdżanu, Baku, w obostrzeniach stadionowych Euro 2021 zezwalają na 50% zapełnienie swoich stadionów. Zaś największe miasto Węgier, Budapeszt, bierze pod uwagę, że na trybunach stołecznego stadionu możliwa będzie sytuacja, w której to podczas meczów grupy F oraz 1/8 finału zajęte zostanie każde krzesełko. Rzecznik Węgierskiej Federacji wyraził chęć wpuszczenia maksymalnej liczby kibiców na Puskas Arenę, przy zachowaniu reżimu sanitarnego. Biorąc pod uwagę pełne zapełnienie stadionu, mecze Francji, Węgier, czy Portugalii oglądać będzie mogło nawet 67 tysięcy kibiców.


Zapełnienie stadionów zależy od kraju, w którym dany mecz będzie rozgrywane, mecze grupowe niestety zostaną rozegrane przy mniejszej liczbie kibiców.
Wszystko zależy od rządzących danym miastem, to oni zdecydują czy wydadzą zezwolenie na zorganizowanie strefy kibica.