Jon Jones przez wielu jest uważany za najlepszego zawodnika MMA w historii tej dyscypliny. Kim jest Jon Jones? Wiek, wzrost, waga – jakie są parametry amerykańskiego zawodnika? Jon Jones problemy z prawem? Ile zarabia Jon Jones?

Kim jest Jon Jones?

Jonathan Dwight Jones to amerykański zawodnik mieszanych sztuk walki. Jest uważany za jednego z najwybitniejszych zawodników w historii MMA. Mając dokładnie 23 lata i 243 dni został najmłodszym mistrzem UFC w historii. Jest rekordzistą pod względem ilości walk mistrzowskich w UFC (15), a także pod względem liczby wygranych w takich pojedynkach (14). W latach 2011-2015, 2017 oraz 2018-2020 był mistrzem UFC w kategorii półciężkiej. Jon Jones jest posiadaczem purpurowego pasa w brazylijskim jiu-jitsu.

Jon Jones wiek, waga, wzrost

Zawodnik przyszedł na świat 19 lipca 1987 roku w Rochester. Wiek Jona Jonesa to 34 lata. Amerykanin przez całą swoją karierę toczył pojedynki w dywizji półciężkiej co oznacza, że dzień przed walką mógł ważyć maksymalnie 93 kilogramy. Obecnie przygotowuje się on do debiutu w kategorii ciężkiej więc waga Jona Jonesa jest znacznie wyższa i może oscylować w okolicach 115 kg. Wzrost zawodnika wynosi 193 centymetry.

Jon Jones MMA

Jon Jones w zawodowym MMA zadebiutował 12 kwietnia 2008 roku na gali FFP: Untamed 20. Jego przeciwnikiem był Brad Bernard, z którym zwyciężył już w pierwszej rundzie. Po tym triumfie zanotował pięć kolejnych zwycięstw. Wszystkie te pojedynki stoczył w tym samym roku i każdego z rywali udało mu się pokonać przed czasem. Po osiągnięciu rekordu 6-0 podpisał kontrakt z największą organizacją na świecie, UFC.

Jon Jones UFC

9 sierpnia 2008 roku Jon Jones zadebiutował w Ultimate Fighting Championship. Amerykanin swoją pierwszą walkę dla amerykańskiego giganta stoczył na gali UFC 87, a jego rywalem był André Gusmão. Jones wygrał walkę jednogłośnie na punkty. Dwa następne starcia również kończyły się jego zwycięstwami. 5 grudnia 2009 roku na gali “The Ultimate Fighter: Heavyweights Finale” zmierzył się z Mattem Hamillem. Jones zdecydowanie wygrywał walkę natomiast pod koniec pierwszej rundy zastosował niedozwolony cios łokciem przez co przegrał przez dyskwalifikację. Do tej pory jest to jedyna przegrana 34-latka.

Po kontrowersyjnej porażce Jones zwyciężał kolejno z Brandonem Verą, Vladimirem Matyushenko oraz Ryanem Baderem. Po osiągnięciu bilansu 12-1, na gali UFC 128, zmierzył się z Mauricio Ruą o mistrzostwo UFC w kategorii półciężkiej. Amerykanin przeważał przez całą walkę i ostatecznie zwyciężył w trzeciej rundzie przez techniczny nokaut. Dzięki temu zwycięstwu stał się najmłodszym mistrzem UFC w historii.

Zobacz także: Gdzie oglądać UFC?

Po tym triumfie Jones zaliczył aż osiem udanych obron z rzędu co na ten moment jest czwartym najlepszym wynikiem w historii UFC. 28 kwietnia 2015 roku amerykański zawodnik Jones został pozbawiony mistrzowskiego tytułu za złamanie zasad Athlete Code of Conduct Policy. Kara nałożona na zawodnika wynikała z nieprzepisowej jazdy co doprowadziło do potrącenia innych uczestników ruchu i ucieczki z miejsca zdarzenia.

29 lipca 2017 Jones odzyskał mistrzowski tytuł UFC wygrywając z Danielem Cormierem. “Bones” zwyciężył walkę w 3 rundzie przez nokaut, jednak wynik został zmieniony przez Komisję Sportową Stanu Kalifornia na “no contest” z powodu znalezienia w organizmie Jonesa niedozwolonych środków. Amerykański zawodnik ponownie został pozbawiony mistrzowskiego pasa oraz zawieszony na 15 miesięcy.

Zobacz także: Typy na UFC

Jon Jones powrócił do klatki UFC 29 grudnia 2018 na gali UFC 232. Jego rywalem był Alexander Gustafsson. “Bones” wygrał w trzeciej rundzie przez techniczny nokaut. W kolejnych pojedynkach pokonywał Anthony’ego Smitha, Thiago Santosa i Dominicka Reyesa. Ostatni pojedynek Jones w UFC stoczył 8 lutego 2020 roku.

Jon Jones walki

Jon Jones walki toczył nie tylko w MMA, ale także w zawodach grapplingowych. W takiej formule zmierzył się między innymi z legendą mieszanych sportów walki, Danem Hendersonem. Do ich pojedynku doszło 14 grudnia 2016 roku na gali Submission Underground 2. Jones wygrał duszenie trójkątne rękoma. Rekord “Bonesa” w grapplingu wynosi 5-0.

Jon Jones przegrana

Jedyna przegrana jakiej doświadczył Jon Jones miała miejsce 5 grudnia 2009 roku na gali “The Ultimate Fighter: Heavyweights Finale”. Amerykanin przez dyskwalifikację przegrał z Mattem Hamillem. Z werdyktem nie zgadzał się prezydent UFC, Dana White, który twierdził, że wynik walki powinien być zapisany jako “no contest”. W jednym z wywiadów w 2019 White przyznał, że w dalszym ciągu próbuje doprowadzić do zmienienia wyniku tamtej walki na “no contest”.

Jon Jones bilans

Na obecny moment bilans Jona Jonesa w MMA wynosi 26-1 (1 NC).

Jon Jones kiedy walka?

Obecnie nie wiadomo kiedy następna walką Jona Jonesa. Amerykanin od dłuższego już czasu zapowiada swoje przenosiny do wagi ciężkiej. Tam chciałby się zmierzyć z obecnym mistrzem, Francisem Ngannou. Negocjacje pomiędzy Jonesem i UFC przeciągają się prawdopodobnie z powodu wysokich oczekiwań finansowych ze strony amerykańskiego zawodnika.

Jones vs Błachowicz

Jan Błachowicz, po pokonaniu Coreya Andersona na gali UFC on ESPN+ 25, w oktagonie wyzwał do walki Jona Jonesa, który w tamtym momencie był mistrzem wagi półciężkiej. Do walki zawodników jednak nie doszło z powodu zwakowania pasa przez Amerykanina, ponieważ liczył on na przenosiny do wagi ciężkiej.

Jon Jones żona

Jon Jones nie jest obecnie w związku małżeńskim. Amerykański zawodnik posiada narzeczoną, Jessie Moses. W jednym z wywiadów 34-latek przyznał, że ma 4 córki.

Jon Jones zarobki

Zarobki Jona Jonesa są publikowane od czasu kiedy zaczął walczyć w UFC. Można je znaleźć między innymi na portalu “The Sports Daily”, który zajmuje się śledzeniem zarobków zawodników MMA. Według tego serwisu podczas całej swojej kariery 34-latek zarobił 7,2 miliona dolarów. Jednak należy pamiętać, że do podanej kwoty nie są doliczone wpływy z pay-per-view. Oznacza to, że zarobki Jonesa są znacznie wyższe.Portal „MMA Salaries”, który stara się podawać przybliżone łączne gaże zawodników za walki podaje, że Jones przez swoją karierę zarobił około 15 milionów. Do swoich zarobków odniósł się także sam Jones. W maju 2020 roku na swoim Twitterze przyznał, że zarabia powyżej 5 milinów dolarów przy okazji każdej swojej walki.

Jon Jones problemy z prawem

Jon Jones problemy z prawem zaczął mieć niedługo po tym jak po raz pierwszy zdobył mistrzostwo UFC. W maju 2012 roku Amerykanin jadąc Bentleyem Continental GT wjechał w słup. Zawodnik został aresztowany za jazdę pod wpływem i zwolniony po zapłaceniu kaucji. Kiedy przyznał się do winy została na niego nałożona grzywna w wysokości tysiąca dolarów. Jones musiał także zainstalować blokady zapłonu we wszystkich swoich pojazdach, a jego prawo jazdy zostało zatrzymane na sześć miesięcy.

Do największej afery z udziałem zawodnika doszło w kwietniu 2015 roku. Jon Jones dopuścił się wtedy do potrącenia i ucieczki z miejsca zdarzenia. W wypadku zranił ciężarną kobietę, która była w innym pojeździe. Dzień po tym zdarzeniu UFC odebrało mu tytuł mistrzowski. We wrześniu przyznał się do winy i został skazany na do 18 miesięcy nadzoru kuratora.

Zobacz także: Awanturnicy w MMA

Kolejne problemy z prawem Jona Jonesa miały miejsce w lipcu 2019 roku. Wtedy to został oskarżony o napaść na jedną z kelnerek w klubie ze striptizem. Kobieta twierdziła, że zawodnik, mimo jej sprzeciwu, spoliczkował ją, poddusił, pocałował w szyję i dotykał. “Bones” nie sprzeciwił się zarzutom i otrzymał 90-dniowy wyrok w zawieszeniu.

Następne kłopoty Jona Jonesa spotkały w marcu 2020 roku. Amerykanin został aresztowany w Albuquerque. Powodem zatrzymania zawodnika była jazda pod wpływem, brak odpowiednich dokumentów oraz niedbałe użycie broni palnej. Jones przyznał się do zarzutów i zaakceptował ugodę, na mocy której został skazany na cztery dni aresztu domowego, rok nadzoru kuratora, minimum 90 dni terapii ambulatoryjnej, a także 48 godzin prac społecznych.

Jon Jones Instagram

Jon Jones jest jednym z najpopularniejszych zawodników sportów walki na świecie. Mimo braku aktywności w ostatnim czasie, w dalszym ciągu może liczyć na wsparcie fanów z całego świata. Na swoim Instagramie Jones posiada obecnie 5,8 miliona obserwujący. Jego konto można znaleźć pod nickiem @jonnybones.

1. Z kim przegrał Jon Jones? Jedynym zawodnikiem z którym przegrał Jon Jones był Matt Hamill. 2. Jaki pas w brazylijskim jiu-jitsu posiada Jon Jones? Jon Jones posiada purpurowy pas w brazylijskim jiu-jitsu.