DokÅ‚adnie rok temu Argentyna walczyÅ‚a o to, by uniknąć najwiÄ™kszej kompromitacji piÅ‚karskiej od blisko 50 lat. “Albicelestes”, by awansować na MÅš, potrzebowali zwyciÄ™stwa w ostatnim meczu eliminacyjnym z Ekwadorem i choć przegrywali już 0:1, to wtedy sprawy w swoje rÄ™ce postanowiÅ‚ wziąć Leo Messi…
Trwające od 2015 roku eliminacje były wyjątkowo paskudne i toporne w wykonaniu Argentyńczyków. Dość powiedzieć, że w trakcie walki o bilety do Rosji zespół prowadziło aż trzech trenerów. Drużyna zaczynała pod przewodnictwem Gerardo Martino, potem jego stanowisko zajął Edgardo Bauza, aż w końcu federcja zatrudniła Jorge Sampaolego.
Argentyna miaÅ‚a nóż na gardle trzy kolejki przed koÅ„cem. Mecz z WenezuelÄ… – niespodziewany remis z najgorszÄ… drużynÄ… eliminacji. MiesiÄ…c później dwa decydujÄ…ce starcia. Nie pomogÅ‚o nawet przeniesienie meczu na historycznÄ… La BombonerÄ™, na której byÅ‚ rozgrywany mecz. Tak Å›wietnej atmosfery nie daÅ‚o siÄ™ dostrzec na innych stadionach z udziaÅ‚em tej reprezentacji. Niestety doping na niewiele siÄ™ zdaÅ‚. Znów remis. 0:0.
W ostatniej serii gier Messiego i kolegów czekał wyjazd do Ekwadoru. Jeśli wcześniej mieli nóż na gardle, to przed tym spotkaniem już zaczęto spuszczać im krew z gardeł. Warto dodać, że ich rywal zakopał swoje szanse na awans. Mecz na Estadio Olimpico Atahualpa zaczął się katastrofalnie dla przyjezdnych, bowiem już w pierwszej minucie Renato Ibarra zdobył bramkę dla Ekwadorczyków. Wtedy jasne stało się, że piłkarze Sampaolego muszą trafić co najmniej dwukrotnie do siatki. Realizacji tego zadania podjął się oczywiście nie kto inny, jak Messi. Skrzydłowy Barcelony do wyrównania doprowadził już po 10 minutach, a po kolejnych dziewięciu – dał gościom prowadzenie.
Strach w szeregach gości widać było w każdym zagraniu, a większość piłek w ofensywie kierowana była do kapitana. Ten grał jednak jak z nut i po zmianie stron po raz trzeci wpisał się na listę strzelców. Tym samym Argentyńczycy w grupie eliminacyjnej o punkt wyprzedzili Kolumbię, a o dwa Peru (które zagrało w barażach; zwyciężyli z Nową Zelandią) i Chile (nie pojechało do Rosji).
W całych tych eliminacjach warto dostrzec, że Argentyna była drugą najlepszą defensywą eliminacji strefy CONMEBOL, ale również drugą najgorszą ofensywą. To bardzo dziwne, biorąc pod uwagę, że Argentyna posiada świetnych zawodników w ataku, ale obrona pozostawia wiele do życzenia. Wszystko na opak w tej reprezentacji.
Po eliminacjach nowym selekcjonerem został Lionel Scaloni.
Widocznie Messi zdecydowaÅ‚, że dwóch Lionelów w kadrze to za dużo i zrobiÅ‚ sobie wolne – zakomunikowaÅ‚, że na czas nieokreÅ›lony zawiesza karierÄ™ w reprezentacji, co miaÅ‚o swoich zwolenników jak i przeciwników. Pewne jest jednak, że ta decyzja dobrze wpÅ‚ynie na reprezentacjÄ™ (Leo nieubÅ‚aganie zbliża siÄ™ ku zawieszeniu butów na koÅ‚ku, drużyna musi uczyć siÄ™ grać bez niego), na drużynÄ™ (Ernesto Valverde bÄ™dzie miaÅ‚ wzglÄ™dnie wypoczÄ™tego zawodnika) oraz na samego zawodnika (3 przegrane finaÅ‚y z rzÄ™du (MÅš, x2 Copa America) oraz nieudane Mistrzostwa w Rosji. To musiaÅ‚o siąść na psychikÄ™. Potrzebna jest teraz regeneracji mentalna i … zapewne zobaczymy Messiego w biaÅ‚ych spodenkach w czerwcu 2019 – podczas Copa America!
Dodaj komentarz