Miliony użytkowników w Polsce grają u bukmachera. Typują wybrane zdarzenia po konkretnych kursach - przed ich rozpoczęciem, a także w trakcie trwania. Ale jak to się dzieje, że na Real w meczu z Barceloną jest taki kurs, a na wygraną Kamila Stocha w trakcie zawodów jeszcze inny? Za wszystko odpowiada Analityk Sportowy, który dobiera kursy na dane zdarzenia. Jakie umiejętności trzeba posiadać, żeby pracować na takim stanowisku? Ile można zarabiać i czy... trzeba być dobrym z matematyki?

Jak stać się analitykiem sportowym?

Najlepsi bukmacherzy o poszukiwaniach pracowników informują albo na swoich stronach w social media, albo na różnego rodzaju portalach poświęconych ogłoszeniom. Po wysłaniu CV trzeba liczyć na to, że twoja kandydatura spodoba się osobom rekrutującym do pracy. Jeśli tak się stanie, dostaje się zaproszenie na test kwalifikacyjny sprawdzający wiedzę z zakresu pojęć bukmacherskich i aktualnych wydarzeń sportowych. Jeśli zdaje się go pozytywnie, dostaje się zaproszenie na okres próbny. Trwa on od miesiąca do trzech. Gdy się go zaliczy, w grę wchodzi zazwyczaj umowa o pracę - najpierw na rok, później na 3 lata, aż w końcu na czas nieokreślony.

Języki obce w pracy statystyka sportowego

Doświadczenie nie jest wymagane, aczkolwiek z pewnością jest bardzo dużym handicapem w naborze. Nie bierze się pod uwagę także wykształcenia czy znajomości języków - choć to oczywiście przydaje się w korespondencji z zagranicznymi partnerami. Receptą na sukces w naborze jest bardzo dobra znajomość aktualnych realiów sportowych. Warto znać również terminarz Premier League.

Analityk sportowy praca - potrzebne cechy

Ważne cechy osobowości, które się przydają, to oczywiście motywacja do pracy, komunikatywność czy otwartość. Kluczowe jest by być dyspozycyjnym do pracy w weekendy i święta. Tu warto zaznaczyć, że nie jest jednak tak, jak można wyczytać na temat tego zawodu w internecie - pracy nie wynosi się do domu. Nie trzeba "wisieć" na telefonach i być do dyspozycji szefa w każdej minucie dnia czy nocy. Oczywiście są rzeczy, które się robi zdalnie, ale jest to zaliczane jako nadgodziny. W związku z charakterem tej pracy trzeba być dyspozycyjnym także na nocnych zmianach.

Zobacz też, jakie są dostępne bonusy bez depozytu u bukmacherów.

Praca analityka sportowego - Na czym dokładnie polega?

Można założyć, że 90% oferty dostarczane jest przez system. Importowanie jej jest jednak procesem "ręcznym" i dotyczy to zarówno oferty przedmeczowej, jak i zakładów live. Analityk ręcznie koryguje zmiany kursów, autoryzacje zakładów, kontrolę klientów, wypłat, itp. Pozostałe 10% oferty to uzupełnianie niektórych rodzajów zakładów w topowych wydarzeniach czy właśnie tworzenie kursów do niszowych dyscyplin, które nie są dostarczane przez system.

Podział obowiązków wewnątrz działów analityka sportowego

W dziale analiz pracuje zazwyczaj kilkanaście osób, z czego 2/3 w dziale prematch, a 1/3 - w dziale live. Praca w dziale live polega na przygotowaniu kalendarza na cały dzień (zamawianie spotkań u dostawcy), wklejaniu streamów video i ogólnie czuwaniu nad działaniem całości oferty live. Jeśli ktoś interesuje się niszową dyscypliną czy ligą, to jest bardzo duża szansa że będzie się nią zajmował, bo na to miejsce nie ma nikogo innego.

E-Sport a zakłady

E-sport rozwija się bardzo dynamicznie w kontekście zakładów. Można więc stwierdzić, że nie trzeba się znać na piłce nożnej, żeby zostać analitykiem. Tutaj ustalanie kursów odbywa się w podobny sposób, z tym że trzeba świetnie znać się na konkretnej grze.

Matematyka w pracy analityka sportowego

Znajomość matematyki wystarcza w stopniu podstawowym. Warto wiedzieć trochę więcej jeśli chodzi o rachunek prawdopodobieństwa czy statystykę, ale z pewnością nie trzeba skończyć studiów matematycznych z wyróżnieniem, żeby móc z powodzeniem pracować jako analityk sportowy. Wystarczy natomiast kilka sekund i dostęp do internetu, by sprawdzić wyniki Eredivisie.

Ile zarabia statystyk sportowy?

Na start można liczyć na zarobki w okolicach 3.000 brutto i chodzi o okres próbny, o którym mowa wyżej. Po 4-5 latach pracy można liczyć na pensję w wysokości 4-6 tys. brutto. Są to kwoty dużo mniejsze niż można zarobić w zagranicznych firmach, ale różnicę rekompensuje między innymi stabilność zatrudnienia. Premie comiesięczne zależą od ogólnej dyspozycji w pracy i od wyników, które osiąga się swoją pracą (np. zysk na danej dyscyplinie, który zapewnia się autorskimi kursami). Oprócz tego analityk może liczyć na ubezpieczenia pracownicze, dofinansowania do posiłków, a także bilety na wydarzenia sportowe partnerskich zespołów.