Wielkimi krokami zbliżają się Letnie Igrzyska Olimpijskie 2021 w Tokio. Wszystko wskazuje na to, że tym razem wydarzenie w końcu uda się przeprowadzić bez komplikacji spowodowanych pandemią. Będzie to XXXII edycja w nowożytnej historii Igrzysk Olimpijskich. Przed nami emocjonujące zmagania w 37 dyscyplinach, a niektóre z nich pojawią się w programie olimpijskim po raz pierwszy. W tym miejscu znajdziesz informacje i ciekawostki związane z nadchodzącymi Igrzyskami Olimpijskimi.

Historia Igrzysk Olimpijskich – kiedy odbyły się po raz pierwszy?

historia igrzysk olimpijskich

Igrzyska olimpijskie to najstarsza impreza sportowa w dziejach ludzkości. Z dostępnych źródeł historycznych wynika, że pierwsza edycja tej imprezy odbyła się w 776 roku p.n.e. Niektóry historycy stawiają jednak hipotezę, według której podobne wydarzenia były rozgrywane dużo wcześniej. Igrzyska Olimpijskie odbywały się co cztery lata w starożytnej Grecji, w Olimpii. Na czas Igrzysk przerywano wszelkie wojny oraz konflikty zbrojne. Uczestnicy rywalizowali w klasycznych dyscyplinach lekkoatletycznych. Za najstarszą dyscyplinę uważa się sprint, który w czasach starożytnych był określany mianem „dramos” i był biegiem na dystansie ok. 200 metrów.

W roku 1896 zapoczątkowano historię nowożytnych Igrzysk Olimpijskich. Pierwsza edycja tego wydarzenia miała miejsce w Atenach. W roku 1924 Międzynarodowy Komitet Olimpijski zdecydował się zapoczątkować Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Ich gospodarzem była miejscowość Chamonix we Francji. Historia Igrzysk Olimpijskich jest bardzo pielęgnowana w nowożytnych odsłonach imprezy, czego doskonałym przykładem jest sztafeta z ogniem olimpijskim. Hymn olimpijski ułożono w 1896 roku, ale dopiero ponad 60 lat później uznano go za oficjalny. Z kolei maskotka Igrzysk Olimpijskich po raz pierwszy została zaprezentowana w 1968 roku w Grenoble.

Co ile lat odbywają się Igrzyska Olimpijskie?

Letnie i Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbywają się co cztery lata. Odstęp pomiędzy edycją letnią i zimową wynosi dwa lata. Pytanie o to, co ile lat odbywają się Igrzyska Olimpijskie, zyskało na popularności przez pandemie koronawirusa, która zburzyła porządek podtrzymywany od 1896 roku. Olimpiada Tokio 2020 musiała zostać przeniesiona na rok 2021. Kolejna edycja, której gospodarzem będzie Paryż, odbędzie się planowo w 2024 roku, co pozwoli przywrócić dawny porządek. W historii nowożytnych Igrzysk Olimpijskich impreza nie odbyła się trzykrotnie: w 1916, 1940 oraz 1944 roku. Przyczyną była I, a następnie II wojna światowa.

Zobacz też: Bonus bez depozytu

Jak wygląda ceremonia otwarcia Igrzysk Olimpijskich

ceremonia otwarcia igrzysk

Letnie Igrzyska Olimpijskie rozpoczynają się oficjalną ceremonią, w której gospodarze Letnich Igrzysk Olimpijskich przygotowują specjalny program artystyczny na Stadionie Narodowym. Ważnym elementem jest także hymn Igrzysk Olimpijskich oraz zapalenie znicza z pomocą pochodni, która brała udział w sztafecie olimpijskiej po całym świecie. Co ciekawe, chociaż hymn Igrzysk Olimpijskich został skomponowany już w 1896 roku, po raz pierwszy został odegrany oficjalnie w roku 1964, kiedy gospodarzem imprezy było właśnie Tokio. W trakcie ceremonii otwarcia odbywa się także prezentacja reprezentacji narodowych prowadzonych przez uprzednio wybranych chorążych. Zaprezentowana zostanie także maskotka Igrzysk Olimpijskich. W Tokio będzie to futurystyczna postać Miraitowa.

Jakie dyscypliny sportowe pojawią się na IO 2021 w Tokio?

Dyscypliny Igrzysk Olimpijskich regularnie ulegają zmianom. Ze względu na napięty grafik imprezy, włączenie nowych dyscyplin często wiąże się z usunięciem innych. Letnie Igrzyska Olimpijskie Tokio 2021 dzielą się na konkurencje indywidualne oraz zespołowe. Wśród popularnych sportów drużynowych wymienimy piłkę nożną, siatkówkę, piłkę ręczną oraz piłkę wodną. W konkurencjach indywidualnych mamy dyscypliny lekkoatletyczne, kolarstwo, boks, pływanie, szermierkę, strzelectwo, a także tenis.

Mimo że historia letnich Igrzysk Olimpijskich jest niezwykle bogata, do panteonu dyscyplin rozgrywanych na Igrzyskach wciąż dodaje się nowe sporty. Jakie są dyscypliny olimpijskie, które pojawią się w Tokio po raz pierwszy? Będzie to: karate, skateboarding, surfing oraz wspinaczka sportowa. Ponadto, przywrócono dyscypliny Igrzysk Olimpijskich, które były obecne w programie w przeszłości. Chodzi o Baseball oraz Softball. Reasumując, W Tokio rozegrane zostaną 37-letnie Igrzyska Olimpijskie dyscypliny, w których sportowcy powalczą o medale. Zwycięzcę każdej dyscypliny możesz obstawić u legalnych bukmacherów.

Miasta gospodarze Letnich Igrzysk Olimpijskich

Historia Letnich Igrzysk Olimpijskich ma ponad 120 lat. Olimpiada Tokio 2021 nie będzie jednak pierwszą, którą gościć będą miasta w Japonii. Stolica tego kraju gościła już najlepszych sportowców podczas XVIII Igrzysk w 1964 roku. Poza Tokio wyróżniamy również inne Japońskie miasta gospodarze Letnich Igrzysk Olimpijskich, w których będą trwały zmagania. Są to m.in. Asaca, Sapporo, Rifu, Saitama oraz Yokohama. Gospodarze Letnich Igrzysk Olimpijskich będą gościć sportowców na stadionach lekkoatletycznych, piłkarskich, akwenach wodnych, a także w zadaszonych halach.

Najbardziej utytułowane kraje w historii Igrzysk Olimpijskich

igrzyska tokio najlepsze kraje

Duże zainteresowanie budzi oczywiście Letnie Igrzyska Olimpijskie ranking, w którym możemy sprawdzić klasyfikację medalową wszechczasów. Jej liderem od wielu lat pozostają Stany Zjednoczone, które w sumie zdobyły 2409 medali, w tym aż 969 złotych. Drugie miejsce w tym zestawieniu zajmuje Rosja (wraz z ZSRR i WNP) z dorobkiem 1519 medali (w tym 573 złote). Czołową dziesiątkę uzupełniają: Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Chiny, Włochy, Węgry, Szwecja oraz Australia.

Polska plasuje się na bardzo dobrym 17. miejscu z dorobkiem 218 medali (64 złote, 82 srebrne oraz 72 brązowe). Letnie Igrzyska Olimpijskie Tokio 2021 stanowią świetną okazję, aby wydatnie poprawić dorobek medalowy wszechczasów. Reprezentanci naszego kraju będą faworytami w wielu dyscyplinach olimpijskich, m.in. w siatkówce, kolarstwie, a także dyscyplinach lekkoatletycznych. Letnie Igrzyska Olimpijskie ranking bierze pod uwagę wszystkie medale zdobyte od pierwszej, nowożytnej edycji, którą przeprowadzono w 1896 roku w Atenach. Igrzyska Olimpijskie 2021 mogą przynieść spore przetasowanie klasyfikacji, ale ścisła czołówka może się czuć bezpiecznie.

Zobacz też: Paris Platynov w Zawód: Typer!

Kiedy odbędzie się Olimpiada Tokio 2021?

Letnie Igrzyska Olimpijskie Tokio 2021 rozpoczną się oficjalną ceremonią otwarcia w piątek 23 lipca. Zmagania potrwają przez dwa tygodnie i zakończą się 8 sierpnia. W tym czasie, Tokio oraz inne miasta gospodarze Letnich Igrzysk Olimpijskich staną się areną zmagań w 37 dyscyplinach. W wielu z nich w gronie faworytów znajdują się reprezentanci Polski. Historia Letnich Igrzysk Olimpijskich ponownie zapisze na swoich kartach wydarzenia rozgrywane w Tokio. Stolica Japonii była już gospodarzem Olimpiady w roku 1964. To właśnie wówczas po raz pierwszy odegrano oficjalny hymn Igrzysk Olimpijskich zaakceptowany przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Już niebawem, krajowe komitety powinny ogłosić chorążych, którzy będą nieśli flagi swojego kraju na ceremonii otwarcia.

Jakie dyscypliny po raz pierwszy pojawią się na Igrzyskach w Tokio? Nowymi dyscyplinami, które pojawią się po raz pierwszy na Igrzyskach w Tokio, są: karate, skateboarding, surfing oraz wspinaczka sportowa. Kiedy odbędzie się Olimpiada w Tokio? Letnie Igrzyska Olimpijskie Tokio 2021 rozpoczną się oficjalną ceremonią otwarcia w piątek 23 lipca.