17 czerwca na Johan Crujiff Arena w Amsterdamie zmierzą się ze sobą zwycięzcy swoich pierwszych spotkań grupowych na Euro – Holandia i Austria. Zespół Oranje w spotkaniu z Ukrainą pokazał swój potencjał ofensywny, wygrywając 3:2, podczas gdy Austriacy bez większych komplikacji poradzili sobie z wyraźnie słabszą Macedonią Północną. Czy w bezpośrednim starciu obu zespołów również obejrzymy tak wiele wspaniałych bramek?

Holandia Austria Mecz na Euro 

Pierwsze mecze obu zespołów na Euro ukazały jak wspomnieliśmy ich potencjał ofensywny, jednak również wskazały na pewne mankamenty w grze obronnej, co skrzętnie wykorzystali rywale. Pomimo ustawienia Holandii z 5 obrońców, gdzie Dumfries i van AAnholt pełnili rolę wahadłowych, kadra prowadzona przez Andrija Szewczenko aż dwukrotnie znalazła drogę do bramki, strzeżonej przez Stekelenburga. Druga stracona bramka obnażyła problemy Oranje w kryciu przy stałych fragmentach gry, które widoczne były już wcześniej w trakcie spotkania. Wykorzystać mogą to Austriacy, dysponujący wieloma graczami o dobrych warunkach fizycznych, regularnie wygrywających powietrzne pojedynki z rywalami. W statystyce tej bryluje zwłaszcza Marko Arnautović, który zdobył w meczu z Macedonią Północną bramkę na 3-1 wchodząc z ławki. Biorąc pod uwagę przeciętny występ Kalajdzica, to on prawdopodobnie wybiegnie w pierwszym składzie na spotkanie z Holandią. Z piłkarzem Shanghai Port na boisku Austriacy zyskują element boiskowego szaleństwa, które wymyka się standardowym schematom.  

W przeciwieństwie do piłkarzy ofensywnych, zarówno w przypadku Holendrów jak i Austriaków, poniżej oczekiwań zaprezentowali się bramkarze obu zespołów. Obecność Stekelenburga w wyjściowym składzie podyktowana była absencją zakażonego koronawirusem Jaspera Cillessena, który zdecydowanie był pewniejszym punktem drużyny, aniżeli dużo starszy kolega. Negatywnie w mediach oceniono również występ Bachmanna w meczu z Macedonią Północną. Chcąc powalczyć o zwycięstwo swoich reprezentacji, golkiperzy obu drużyn będą musieli nieco bardziej się postarać. 

Na papierze, wyraźnym faworytem meczu jest Holandia, na którą kurs u większości legalnych bukmacherów w Polsce oscyluje wokół 1.6. Fortuna na remis oferuje kurs 4.10, natomiast na zwycięstwo Austriaków 5.80. Podyktowane jest to nie tylko formą obu zespołów, lecz także historią ich bezpośrednich pojedynków. Ostatni raz Austriakom udało się pokonać reprezentację Oranje w 1984 roku. Od tamtej pory Holendrzy wygrali aż 5-krotnie, remisując z zespołem Burschen zaledwie raz. 

Holandia Austria Typy

Zwycięstwo w tym pojedynku zapewniłoby jednym bądź drugim niemal pewny awans do fazy pucharowej Euro 2020, więc spodziewamy się, że oba zespoły przystąpią do rywalizacji na 110% i nie będą odpuszczać. Mając na uwadze częste błędy, przytrafiające się defensorom Holandii i Austrii, naszym zdaniem warto rozważyć zakład na obie drużyny strzelą gola/tak, po kursie 1.85 na STS. Grając to zdarzenie nie zapomnijcie o bonusie powitalnym u bukmachera STS. 

Holendrzy w 8 z ostatnich 10 pojedynków strzelali w meczu co najmniej 2 bramki. Naszym zdaniem w meczu z Austrią podopieczni Franka de Boera także trafią do siatki rywala więcej niż raz, na co kurs wynosi 1.65. Oranje mają wielu jakościowych piłkarzy w formacji ataku, jak choćby Depay czy Weghorst, którzy nie mają problemów z wykorzystywaniem nadarzających się okazji do zdobycia bramki. Nieco ryzykowniejszy, jednak wciąż warty uwagi jest zakład łączony wynik końcowy + obie drużyny strzelą gola 1/Tak po kursie 3.30 na STS. W spotkaniu z Ukrainą gdy wydawało się, że Holendrzy mają wszystko pod kontrolą podopiecznych Szewczenki stać było na strzelenie 2 szybkich bramek, co nie udałoby się, gdyby nie upór i waleczność reprezentantów tego kraju. Reprezentacja Austrii w naszej opinii cechuje się podobną mentalnością. Nawet w przypadku niekorzystnego wyniku, Austriaków zawsze stać na odwrócenie losów rywalizacji na swoją korzyść. 

Holandia Austria – Gdzie obejrzeć?

Spotkanie rozgrywane 17.06.2021 o 21:00 na Johan Crujiff Arena w Amsterdamie transmitowane będzie na antenie TVP Sport, a także w Internecie na stronie TVPSPORT.pl